Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Tiešās pirkšanas kustība Smiltenē, iesaisties arī Tu! 8

Jau vairākus gadus Latvijā darbojas Bioloģisko produktu tiešās pirkšanas kustība (TPK). Tā radusies Francijā (kur ļoti plaši izplatīta) un 2009. gadā pirmā grupiņa radās arī Rīgā. Kas ir tiešā pirkšana? 

Tiešā pirkšana notiek tad, kad preci vai produktus iegādājies tieši no ražotāja par ražotāja noteiktu cenu.Šo veco dabas vai ekonomikas likumsakarību izmanto daudzi cilvēki dažādās pasaules valstīs, it īpaši iegādājoties pārtiku. Viņi apvienojas grupā, un smagais, atbildīgais darbs ko līdz šim veica algots starpnieks tiek sadalīts starp grupas biedriem un kļūst viegls un prieku nesošs.

Šie cilvēki daudzus pārtikas produktus vairs nepērk veikalos – ne lielos, ne mazos. Tie atbalsta zemnieku, dodot tam paļāvību, ka viņa iemīļotais darbs ne tikai nes regulārus ienākumus, bet arī iepriecina. 

Tā rodas savstarpējā uzticība un kustības dalībnieki veic regulāras pasūtījumus no mājražotājiem un zemniekiem.Kā tas darbojas? Grupa ar cilvēkiem vienojas par vietu un laiku, kad tiek organizēta tikšanās ar zemniekiem – piegādātājiem. Noteiktā vietā un laikā, regulāri notiek produktu piegāde. 

Visus darbus sadala TPK dalībnieki- dežuranti. Veiksmīgai TPK darbībai ir dalībnieku pašiniciatīva!Rīgā šādas grupas darbojas arī Iļģuciemā, Āgenskalnā, Mūksalā, Bieķensalā, Grīziņkalnā un Berģos. Ārpus Rīgas šādas grupas izveidojušās Ikšķilē, Siguldā, Cēsīs un Valmierā.Smiltenē gandrīz mēnesi, paralēli mājražotāju un amatnieku tirdziņam „Andele” darbojas šāda grupa. Grupas izveide bija Brantu pagasta novadpētnieka un vides aktīvista Jāņa Puntuļa iniciatīva.

  Smiltenes TPK izveidē aktīvi iesaistījās biedrība „Mēs Smiltenes novadam”. Grupas pulcēšanās vieta atrodas Smiltenē tirgus laukumā „Andele” mazajā paviljonā, kur katru trešdienu, Smiltenes novada un tuvāko novadu bioloģisko saimniecību zemnieki, piegādā pircēju iepriekš pasūtīto produkciju. 

Produktu sortiments pārsvarā ir no Smiltenes novada saimniecībām, tomēr, lai nodrošinātu pircējiem ierasto produktu daudzveidību, tiek piesaistīti arī kaimiņu novadu saimniecības. Produktu pasūtīšanu, saņemšanu un izdali organizē paši pircēji, dežūru kārtībā.

Smiltenes TPK ir ieinteresēta jaunu mājražotāju, zemnieku un pircēju piesaistē, tāpēc pirmdien, 10. martā plkst. 17:30, Smiltenes bibliotēkā notiks Smiltenes TPK prezentācija, kurā, Jānis Puntulis un citi Smiltenes TPK dalībnieki stāstīs par tiešās pirkšanas principiem, pārtikas suverenitātes problemātiku pasaulē un Latvijā, būs iespējams veikt preču pasūtīšanu tiešsaistē, kā arī uzdot sev interesējošos jautājumus par tiešās pirkšanas kustību Smiltenē. Kontaktiformācija: tpk@smiltenei.lv, Mob: 26372957.

 Laipni gaidīti visi interesenti!

Komentāri 8

dežurants

kāda vairs tiešā pirkšana, ja reiz kaut kāds dežurants jau pa visu iesēdies? :D

pirms 4 gadiem, 2014.03.06 13:29

sūna

nu beidzot arī Smiltenē. Cēsīs jau krietnu laiku ir.
Būtu tikai jauki, ja ar pašu produkciju varētu iepriekš iepazīties. Jo pasūtīt ''kaķi maisā'' gan nav vēlēšanās. Zem vārda medus, kartupelis, āboli u.t.t., var slēpties gan dažādas kvalitātes, gan dažādas garšas produkti.
Nepietiek taču, ja grib pasūtīt zivi. Jāzin, kāda tā zivs būs. Vai svaiga, sālīta, kūpināta, vai parastā, vai delikateses tipa un tamlīdz.
Tāpēc, organizatori, varbūt variet uztaisīt sarakstu vismaz ar tiem konkrētajiem pārtikas audzētājiem. Lai zinātu, vai tas ko pasūtīs, garšos pēc tam.... Man ir daži piemēri, kuru viena zemnieka produkts ir ģimenes ļoti iecienīts, taču cita, arī tā paša dārzeņa, tāds, ka ķnapi apēst var. Bet pie Topa-a tirdziņa tik stāsta, cik viss garšīgs, lai tik ātrāk nopērk, štrunts pa kvalitāti un garšu.
Lūdzu- kaut kur pieejamu sarakstu ar dalības personām.

pirms 4 gadiem, 2014.03.06 15:05

Kaspars

Saraksts drīzumā būs pieejams mājas lapā. Pašreiz varu nosūtīt uz e-pastu. Rakstat uz tpk@smiltenei.lv

pirms 4 gadiem, 2014.03.06 15:31

dace

Tie dežuranti jau manuprāt ir paši grupas dalībnieki (tas ir pircēji), kas sadala darbus, lai visiem vieglāk.

pirms 4 gadiem, 2014.03.06 15:37

Kaspars

Jā, tā rīkojās visas tiešās pirkšanas kustības, tai skaitā arī Smiltenes TPK. Ja sistēmu maina, tad ir jāalgo kāds cilvēks, tās ir izmaksas. Smiltenes TPK mērķis ir, ka pircējs, ekoloģisko produkciju nopērk pa tiešo no ražotāja, bez veikala uzcenojuma.

pirms 4 gadiem, 2014.03.06 16:08

Jautājums

Ko nozīmē Bioloģiskais produkts? Vai tiešām šajā ķēdē būs tikai tie, kuriem ir oficiālie bioloģisko saimniecību papiri? Dažreiz ir tā, ka parastā piemājas saimniecībā ir daudz bioloģiskāks produkts nekā lielajā, oficiālajā, kura saņem subsīdijas un var saimniekot ar lielāku vērienu..

pirms 4 gadiem, 2014.03.06 16:25

Bulgārijas pipars

Šis laikam nav tas pasākums, kur Rožkalnu un Kalējiņi 1 saimniecības drīkst piedalīties?

pirms 4 gadiem, 2014.03.06 18:36

gg

Apsveicu, ka Smiltenē būs TPK! Pasākums ar labām sekmēm darbojas jau labu laiku Latvijā! Izsaku atzinību entuziastiem, domāju, ka smiltenieši atbalstīs. Noteikti piedalīšos.

pirms 4 gadiem, 2014.03.07 08:51

Smiltene