Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Profesionāli izglītojošo skolu direktoru vizīte Anglijā

“Latvijas profesionāli izglītojošajās skolās jāsagatavo pasaules darba tirgū konkurētspējīgi jaunieši. Tikai, izmantojot daudz mazākus finansiālos resursus nekā citās Eiropas valstīs,” kopā ar citu profesionāli izglītojošo skolu direktoriem no Latvijas un Igaunijas atgriezies no vizītes Anglijā, secina Smiltenes tehnikuma direktors Andris Miezītis.

Skolu vadītāji Anglijā apmeklēja izglītībai un mācību tehnoloģijām veltīto izstādi “BETT 2017”, ExCel London, viesojās Britu Padomē, Latvijas Republikas vēstniecībā Londonā un vairākās skolās.

“”Bett” ir pasaulē vērienīgākā šāda veida izstāde, kurā varēja aplūkot skolu un mācību tehnoloģiju  stendus no gandrīz visām pasaules valstīm. Atšķirībā no Latvijas skolu izstādes Ķīpsalā šeit gandrīz viss notika virtualizētā vidē. Ieejot kādā stendā, varēji nokļūt pilnīgi citā pasaulē, vidē un kultūrā,” stāsta skolas direktors. “Mūsdienu tehnoloģijas piedāvā visu, ko vien varētu kārot skolēnu un pedagoga sirds. Vienīgi tās arī prasa milzīgus finansiālos resursus…

No šā gada Britu padome Baltijas valstīs sākusi jaunu skolvadības un līderības  projektu, kura mērķis – stiprināt izglītības jomas vadītāju kapacitāti, nodrošināt Lielbritānijas un Baltijas valstu zināšanu un pieredzes apmaiņu mūsdienīga izglītības procesa nodrošināšanai skolā. Britu Padomē tikām iepazīstināti ar Anglijas izglītības sistēmu. Tur atšķirībā no Latvijas augstākā izglītība sākas līdz ar 5. profesionālā kvalifikācijas līmeņa studiju programmu. Mums, Latvijā – ar ceturto. Anglijā jaunieši koledžā stājas 16 gadu vecumā. Izvērtējot skolēnu  zināšanas, viņus ieskaita 1. vai 2. profesionālās kvalifikācijas līmeņa programmā. Pabeidzot šīs mācības,  audzēkņi stāžējas, sasniedzot 3. kvalifikācijas līmeni. 4. profesionālās kvalifikācijas līmenis Anglijā visprecīzāk atbilst tam, ko Latvijā saprotam ar darba vidē balstītām mācībām. 

Saistošas, savstarpēji bagātinošas diskusijas par profesionālo izglītību un tās prestižu izvērtās, tiekoties ar Britu Padomes pārstāvjiem un Latvijas Republikas ārkārtējo un pilnvaroto vēstnieci Lielbritānijas un Ziemeļīrijas Karalistē - Baibu Bražes kundzi.

Anglijā profesionālā izglītība vairāk nekā Latvijā tiek nodalīta no akadēmiskās izglītības. Arī viņi atzīst – līdz šim profesionālā izglītība bijusi mazliet pabērna lomā un šobrīd dara visu iespējamo, lai arodizglītības prestižs augtu.”

Vizītes laikā direktori viesojās trīs koledžās - Burton & South Derbyshire College,  City &Islington College un Lewisham Sothwark College.

"City &Islington College divas no mācību programmām bija līdzīgas, kādas Smiltenes tehnikumā apgūst nākamie veterinārārsta asistenti un ēdināšanas pakalpojumu speciālisti. Veterinārmedicīnas mācību programmas audzēkņi tur palīdz nodrošināt veterināros pakalpojumus dzīvniekiem, kas atņemti lidostā, pārkāpjot Eiropas Komisijas nosacījumus par dzīvnieku pārvadāšanu.

Koledžā bija arī mācību restorāns. Koledžā bija arī mācību restorāns. Liels un plašs. Tas arī saprotams, jo skolā mācās apmēram 14 000 audzēkņu. Taču apkalpošanas kultūras, piedāvājuma un aprīkojuma ziņā Smiltenes tehnikuma mācību restorāns neatpaliek. Tā ka atkal varēju justies par savu skolu lepns.

Burton & South Derbyshire College bija interesanti paskatīties, kā Anglijā apgūst būvniecības mācību programmau.  Lewisham Sothwark College - pavisam jauna, tikko uzcelta koledža. Vērienīgs mācību komplekss ar ļoti daudzveidīgu dažādu līmeņu izglītības programmu piedāvājumu. Jaunieši šeit apgūst komunikāciju zinātnes, biznesa vadību, dizaina gudrības, mūzikas un vizuālās mākslas pamatus, kā arī – būvniecību un celtniecību.

Brīvajā laikā bijām kultūrvēsturiskā ekskursijā un apmeklējām futbola centru, kur trenējas Anglijas futbola izlase.

Galvenie secinājumi? - Varam justies pamatoti lepni, jo neraugoties uz daudz mazāku izglītībai paredzēto finansējumu, ar sev uzticēto uzdevumu veiksmīgi tiekam galā. Pedagogi un audzēkņi profesionāli pilnveidojas, skolas pamazām nodrošina mūsdienu prasībām atbilstošas materiālās bāzes. Šajā ziņā, protams, liels atbalsts bijuši dažādi Eiropas Savienības projekti,” pēc vizītes Anglijā secina Smiltenes tehnikuma direktors Andris Miezītis.


Foto: no Andra Miezīša personiskā arhīva


Citas ziņas