Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Tehnikums iesoļo jubilejas gadā

Profesionālās izglītības kompetences centram (PIKC) “Smiltenes tehnikums” šis gads būs ļoti īpašs vairākos aspektos – skola vasaras sākumā svinēs 95. dzimšanas dienu, notiks ERAF (Eiropas Reģionālās attīstības fonda) jaunā projekta tehniskā plāna izstrāde un konkurss būvniekiem. Ja viss veiksies, kā iecerēts, no septembra tehnikumā varēs apgūt vēl vienu Latvijas tautsaimniecībā nozīmīgu un darba tirgū pieprasītu profesiju – hidrobūvju būvtehniķis. Vairāk nekā 100 cilvēki – audzēkņi, skolas absolventi un PIKC darbinieki brauks pilnveidot profesionālās zināšanās uz ārzemēm.

“Jūtamies nostājušies uz kājām un pamazām sākam baudīt ieguldītā darba augļus,” rezumējot iepriekšējā gadā paveikto, atzīst Smiltenes tehnikuma direktors Andris Miezītis. “Skolas lielākā vērtība visos laikos bijuši audzēkņi. Rekordlielo pirmkursnieku skaitu, ko uzņēmām šajā mācību gadā, uztveram kā lielu sabiedrības uzticēšanos. Tāpēc jaunajā gadā turpināsim darīt visu iespējamo, lai skolu padarītu audzēkņiem vēl pieejamāku. Pilnveidosim jau esošās mācību programmas. Lai jaunieši, kas izvēlējušies tehnikumā apgūt veterinārārsta asistenta, ēdināšanas un viesnīcu pakalpojumu speciālista, automehāniķa, ceļu būvtehniķa, pavāra un grāmatveža profesijas, būtu pilnībā sagatavoti mūsdienu darba tirgus prasībām. Esam uzstādījuši sev augstu latiņu. Tagad tā arī jānotur. “

Galvenais – mērķis un laba komanda

“Otrajā semestrī daudz strādāsim pie jaunās, ar meliorāciju saistītās mācību programmas. Ņemot vērā Eiropas Savienības atbalstu, šobrīd pieprasījums pēc hidrobūvju būvtehniķiem ir ļoti liels, bet Latvijā nav nevienas skolas, kas sagatavotu šādus speciālistus.Tikai cilvēki, kas strādājuši izglītības sistēmā, zina ko nozīmē, cik daudz darba jāiegulda, lai taptu jauna mācību programma un pēc tam – lai to veiksmīgi nodotu tālāk jauniešiem. Tā, kā tas izdevies ar mūsu veterinārmedicīnas, transporta un būvniecības programmām, kuru realizēšanā esam līderi visā Latvijā. Tas, tāpat kā tehnikuma audzēkņu panākumi profesionālās meistarības konkursos un republikas mēroga sacensībās sportā, apliecina – lai sasniegtu kaut ko lielu, nav jābrauc uz ārzemēm. Jauniešiem 2016. gadā interesants izaicinājums bija piedalīšanās LMT Autosporta akadēmijas skolu kartinga kausa izcīņā. Sportiskās meistarības ziņā 11 skolu konkurencē bijām pirmie. Prieku par godam nopelnīto uzvaru nomāc ne pārāk korekti izstrādātie vērtēšanas kritēriji, saskaņā ar kuriem palikām ceturtie. Tāpēc nākamajā gadā apsveram iespēju piedalīties sacensībās, kurās prioritāte ir sportiskie sasniegumi, nevis reklāma...”

Andris Miezītis uzskata: Ja ir stingra apņemšanās, mērķis un laba komanda, arī tik mazā Latvijas pilsētā kā Smiltene var realizēt ļoti lielas ieceres. Direktors ir pateicīgs par labo sadarbību ar uzņēmējiem,  kas gatavi jauniešus ņemt praksē, lai palīdzētu viņiem nodrošināt darba vidē balstītu izglītību. 

“Talantīgākie pēc skolas beigšanas ir uz izķeršanu gan darba vietās Latvijā, gan ārzemēs. Protams, visvairāk gribētos, lai viņi paliek dzimtenē, Latvijā. Īpašs prieks par tiem, kuri pēc augtskolas atgriežas Smiltenes tehnikumā – jau kā kolēģi.” Skolas direktors, pats būdams tehnikuma absolvents, vairāk par visu vēlas, lai viņa audzēkņi būtu īsti savas skolas un dzimtās zemes patrioti. 

Atpazīstami Eiropā

Šobrīd pilnā sparā tiek realizēti divi vērienīgi “Erasmus+ “ projekti – “Profesionālā pieredze citā valstī - vairāk iespēju nākotnē” un “Profesionālā pilnveide kvalitatīvas izglītības īstenošana”. Aizvadītajā gadā apstiprināti vēl divi “Erasmus+” stratēģiskās parnerības projekti - veterinārmedicīnas un viesmīlības jomā. Līdz ar to piepildījies sen lolots sapnis, ka Smiltenes tehnikuma audzēkņi varēs doties apgūt noteiktus mācību moduļus savā izvēlētajā specialitātē uz citām valstīm. Savukārt skolēni no Francijas, Čehijas un Igaunijas brauks papildināt savas profesionālas zināšanas uz Smiltenes tehnikumu. 

Iepriekšējā gada nogalē saņemtā “Erasmus+” profesionālās izglītības un mācību mobilitātes harta apliecina – Smiltenes tehnikuma projekti attaisno cerības un turpmāk tos varēs iesniegt ar atvieglotiem noteikumiem. Minēto projektu īstenošanai apgūts vairāk nekā miljons eiro. Skolas projektu vadītāja Inguna Avota ieguldījusi milzīgu darbu – tehnikumam ir stabili un uzticami sadarbības partneri Maltā, Lielbritānijā, Francijā, Itālijā, Spānijā, Portugālē un Kiprā. Jauniešiem un PIKC darbiniekiem, Erasmus+” projektu ietvaros braucot apgūt jaunākās tehnoloģijas un gūstot cita veida pieredzi ārzemēs, jaunās pasaules vēsmas ienāk arī tehnikumā. Daudzi ārzemēs bijušie pedagogi atzīst– Smiltenes tehnikuma materiālā bāze un gadu gaitā līdz sīkākajām niansēm izstrādātās mācību programmas atbilst augstākājām Eiropas prasībām un tāpēc mierīgu sirdi varam šeit uzņemt viesstudentus no Francijas, Čehijas un citām valstīm. Interese par šādu iespēju ir ļoti liela, iesaistīšanās starptautiskajos projektos rosinājusi skolas atpazīstamību visā Eiropā.  “Milzīgs gandarījums, ka “Erasmus+” projektos varam iesaistīt arī audzēkņus ar īpašām vajadzībām,” atzīst direktors. “To pamanījis un novērtējis arī LR Tiesībsargs - pagājušā gada nogalē Smiltenes tehnikuma Alsviķu struktūrvienība Gada balvas personu ar invaliditāti atbalstam pasniegšanas ceremonijā saņēma pateicības rakstu par to, ka “Erasmus+” mobilitātes projektu īstenošanā sekmīgi iekļautas personas ar speciālām vajadzībām.” 

Jaunais projekts un lieli svētki

Liels izaicinājums tehnikumam ne vien šajā, bet turpmākos divus trīs gadus būs realizēt ERAF Darbības programmas “Izaugsme un nodarbinātība” specifisko atbalsta mērķi (SAM) 8.1.3. – palielināt modernizēto profesionālās izglītības iestāžu skaitu. Tā ietvaros izstrādāts jauns projekts “Smiltenes tehnikuma modernizēšana SAM 8.1.3. mērķa - palielināt modernizēto profesionālās izglītības iestāžu skaitu – realizēšanai.” 2,5 miljonos vērtā projekta ietvaros plānots pārbūvēt dienesta viesnīcu Kalnamuižā 44, uzcelt manēžu un ierīkot tehniskās apkopes vietu jaunajai tehnikai, nodrošināt papildu nepieciešamos mācību līdzekļus jauno – lopkopības tehniķa un hidrobūvju būvtehniķa aroda apgūšanai. Liels ieguvums skolai ir tas, ka abu minēto specialitāšu audzēkņi pamatā varēs izmantot mācību programmu transports un veterinārmedicīna materiālo bāzi. 

Jaunā projekta ietvaros, ieguldot arī savus līdzekļus, Alsviķu struktūrvienībā plānots savest kārtībā ūdenssaimniecību un kanalizāciju, kā arī - ierīkot trīs liftus, lai atvieglotu izglītības pieejamību audzēkņiem ar speciālām vajadzībām. “Ja 2017. gada laikā tiks veikti visi nepieciešamie priekšdarbi, lai veiksmīgi izstrādātu tehnisko projektu un izsludinātu konkursu būvniekiem, tad 2018. gada pirmajā pusē jau varēsim sākt celtniecības darbus,” plāno Andris Miezītis. 

Gatavojoties skolas 95 gadu jubilejai, izveidota darba grupa, kas rūpējas par to, lai ikviens, kurš jūnija pirmā sestdienā, apciemos Smiltenes tehnikumu, šeit justos īpaši gaidīts. Un, lai visi kopā, daloties kopīgajās atmiņās un pieredzē, skolas vēsturē pāršķirtu jaunu lappusi. “Tagadne nav iedomājama bez pagātnes. Aizvadītā gadsimta sākumā visnozīmīgāko ieguldījumu Kalnamuižas attīstībā sniedzis firsts Pauls Līvens. Dažādu iemeslu dēļ līdz skolas jubilejai neizdosies viņam atklāt pieminekli. Taču līdz vasarai iecerēts iekārtot vietu, kas ikvienam smiltenietim un arī pilsētas viesim atgādinās par izcilo personību, kas Smiltenes izaugsmei veltījusi savas dzīves un darba skaistākos gadus,”  jaunā gada iecerēs dalās Andris Miezītis. “Savukārt  bijušajā firsta pārvaldnieka mājā darbosies mājamatniecības centrs – pagājušajā gadā veiktas vairākas nozīmīgas iestrādes, lai piepildītos arī šī ilgi lolotā iecere.”

Smiltenes tehnikuma direktors ir lepns, ka tehnikumā mācās daudz gudru un radošu jauniešu, kas pēc mācībām aktīvi iesaistījušies dažādos skolas pašdarbības kolektīvos. Arī jaunajā gadā viņi turpinās piedalīties skatēs un konkursos, strādās, lai skolai būtu daudzveidīga un izaugsmi rosinoša kultūras dzīve. “Tehnikumam svētkos nav par lielu naudu jāalgo viesmākslinieki – mums ir talantīgi audzēkņi, kas ar savu dedzību un jaunības maksimālismu gatavi aizraut arī pārējos.”


Skolās