Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Mantojums rītdienai

Kopīgiem spēkiem aizsargāt un saglabāt dabas un kultūras vērtības, attīstīt un popularizēt inovatīvu un ilgtspējīgu tūrismu, tajā iekļaujot nemateriālo un industriālo mantojumu, rosinot sociālo atbildību un vietējo iedzīvotāju integrāciju tūrisma aktivitātēs – ar šādu mērķi pagājušā gada pavasarī tapa ES starpreģionu sadarbības programmas Interreged Europe projekts CHRISTA – Culture and Heritage for Responsible, Innovative and Sustainable Tourism Actions (Kultūra un mantojums atbildīgām, inovatīvām un ilgtspējīgām tūrisma aktivitātēm). Tajā iesaistījušies partneri no desmit ES valstīm. CHRISTA projekta partneris Latvijā ir Vidzemes Tūrisma asociācija.

Šoruden Ave reģiona pilsētā Gimeraešā Portugālē notika pirmais  minētā projekta seminārs un Eiropas Kultūras tūrisma tīkla konference, kurā kopā ar Vidzemes Tūrisma asociāciju piedalījās arī tās sadarbības partneri projekta īstenošanai Vidzemē: pārstāvji no Turaidas muzejrezervāta, Smiltenes tehnikuma, Vecpiebalgas, Carnikavas, Apes, Ērgļu, Gulbenes, Strenču, Alūksnes un Limbažu novada pašvaldības. Vairāki no viņiem – prestižās ECTN (Eiropas Kultūras tūrisma tīkla) balvas laureāti. 

Smiltenes tehnikumu pārstāvēja skolas direktors Andris Miezītis, kurš seminārā un konferecē, kā arī daudzajos labās prakses piemēros guvis jaunas ierosmes, domājot par ilgtspējīga tūrisma attīstību Kalnamuižā. 

 “Nemateriālā mantojuma nozīme ilgtspējīga tūrisma attīstībā bija arī konferences pamattēma,” informē Andris Miezītis. “Tajā daudz spriedām par atbildīgām tūrisma stratēģijām, pārrunājot dažādas pieejas nemateriālā kultūras mantojuma saglabāšanā, īpaši aktualizējot interpretācijas un digitalizācijas pieeju. Semināra ietvaros apmeklējām Ave reģiona nemateriālā kultūras mantojuma apskates objektus, iepazināmies ar interesantākajiem tūrisma piedavājumiem. 

Nozīmīgs, visu tūrisma nozarei piederīgo ļaužu gaidīts notikums konferencē bija balvas “Ilgtspējīgs kultūras tūrisma galamērķis 2016” pasniegšana. 1. vietu 23 pieteikumu konkurencē izcīnīja Turaidas muzejrezervāts, 2.vieta – Tessaloniku modernās mākslas biennālei (Grieķija), trešā – projektam “Tradicionālā katalāņu virtuve Tossa de Mai reģionā Katalonijā (Grieķija).

Tas tikai kārtējo reizi apliecina, ka Latvija var lepoties ar neizmērojami bagātiem resursiem. Mums ir arī daudz neizmantotu resursu, kuru apzināšana un iekļaušana tūrisma aktivitātēs vēl tikai priekšā. Šodiena nebūtu bez vakardienas un rītdiena nebūs bez šodienas. Tēvu tēvu mantojums veido un attīsta šodienu. Kultūras mantojuma izvērtēšanā lielu ieguldījumu sniedz seno materiālo vērtību saglabāšana un popularizēšana vietējiem un citvalstu tūristiem, īpaši - jauniešiem. Kalnamuiža, kas robežojas ar Smiltenes pilsētu un ir 18. gs. celtās muižas mājvieta, ļoti iederētos mājamatniecības centrs, kas iepazīstinātu ar bagātajiem materiāliem par muižas attīstību, firsta Paula Līvena laiku (1893. – 1929.g) un viņa ieguldījumu pilsētas izaugsmē. Ciemiņi tiktu dota iespēja  iepazīties ar Smiltenes tehnikumu kā muižas ēku un zemes apsaimniekotāju, kā arī - kultūrvēsturiskā mantojuma lomu skolas attīstībā. 

Mājamatniecības centram plānots izmantot muižas pārvaldnieka ēku, stalli, klēti un daļēji – arī citas muižas ēkas un teritoriju. Darbosies darbnīcas, kurās godā celsim latviešu virtuvi un senās amatu prasmes.

2018. gads pasludināts par Eiropas kultūras mantojuma gadu, kurā ļaudis aicināti pievērst īpašu uzmanību kultūras mantojuma sociālās un ekonomiskās nozīmes vairošanai un popularizēšanai.”

Bizness