Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Paļauties vai tomēr pārbaudīt​ 2

Tie, kuri dzīvo malkas apkures mājokļos, paši gādā kurināmo, pērkot malku. Bieži vien pircēji ir nesaprašanā un nezina, kā pārbaudīt, cik steru ir malkas kravā. Vai uzticēties malkas pārdevēja godaprātam vai tomēr pašam pārbaudīt, vai netiek apkrāpts. 

Šāds jautājums radās pēc tam, kad “Ziemeļlatvijas” redakcijā ar jautājumu un pēc palīdzības vērsās pensionārs Anatolijs Bogdānovs no Valkas.

Jauc sterus ar kubiem 

Viņš ir iegādājies piecu steru lielu malkas kravu. Par piegādāto kravu samaksājis pilnu summu – 150 eiro. Kad malku sakrāmējis grēdās un pēc tam to pārmērījis, konstatējis, ka piecu steru vietā atvesti tikai 3,7. Otro reizi viņa dzīvesbiedre pie tā paša tirgotāja arī esot pasūtījusi piecus sterus malkas, bet, atkal pārmērot, atklājies, ka atvesti tikai 3,2 steri. Viņš ir sazinājies ar pārdevēju, kurš daļēji esot piekritis tam, ka varētu būt, ka malkas bijis nedaudz mazāk. Pēc tam, kad esot atvesta otrā krava, pensionārs atteicies maksāt un teicis, kamēr netiks veikta malkas pārmērīšana un pārrēķins, viņš par pirkumu nemaksās. Pārdevējs esot piekritis, ka par otro malkas kravu viņam nav jāmaksā visi 150 eiro, bet tikai 100. Savukārt A. Bogdānovs uzskata, ka viņš par piegādāto malku ir parādā tikai 60 eiro, jo ir jau pārmaksājis 90 eiro.


“Ziemeļlatvija” sazinājās ar tirgotāju, kas pensionāru pārim pārdeva malku. Tas ir Armands no Trikātas puses, kurš ar šo rūpalu nodarbojas jau desmit gadus. Viņš atzina, ka ir konflikts ar šo pircēju no Valkas, un uzskata, ka pensionārs rīkojas negodīgi. Jautāju, kāpēc, ja jau nopirkto desmit steru vietā viņam atvesti vien 6,9 steri. Pārdevējs uzskata, ka konflikts radies, jo cilvēks nesaprot, ka sters un kubs nav viens un tas pats. Armands piedāvājis pensionāriem atmaksāt samaksāto naudu un savākt abas kravas malkas, jo viņiem neesot iespējams izskaidrot, ka tie nav kubi, bet steri, un to, cik daudz malkas ir vienā sterā. 


“Malkas kravā sters ir viens reiz viens metrs ar 70 procentiem nokrautu ciešo koksni, bet 30 procenti ir gaisa rūme. Tāpēc arī saka, ka viens sters ir 0,7 kubi ciešās koksnes. Es malku pārdotu steros, nevis kubos. Ar to pircējam jārēķinās. Sarunājot darījumu, cenas nosaucu par steriem. Ja šim kungam šķiet, ka es viņam piegādāšu malku par brīvu, tad tā nebūs,” skaidro Armands. Viņš jau esot atmetis ar roku šim darījumam, jo uzskata, ka neko nepanāks, bet citureiz būs uzmanīgāks attiecībā ar klientu izvēli.  


Lai pārbaudītu, vai malkas tirgotājs runā patiesību, “Ziemeļlatvija” sazinājās ar Voldemāru, kurš visu mūžu strādājis par mežsargu Trikātas pusē. Noklausoties “Ziemeļlatvijas” skaidrojumu, cik daudz malkas ir vienā sterā, Voldemārs apstiprina, ka tā esot, piebilstot, ka padomju gados lapu kokam piemēroja koeficientu 0,65, bet skujkokam – 0,7. Ja rēķina pēc šiem koeficientiem, tad viens sters ir 0,65 kubi ciešās lapu koku malkas un 0,7 kubi skujkoku malkas.


Viņš iesaka metodi, kā pašam pārbaudīt, vai tirgotājs ir atvedis pieprasīto malkas daudzumu steros. To var izmērīt ar visparastāko metramēru pēc formulas: sakrautās kravas augstums reiz piekabes platums reiz garums, cik tālu ir nokrauta malka.

Malkas tirdzniecība – ienesīgs bizness 

Sens latviešu sakāmvārds vēsta, ka ragavas taisa vasarā, bet ratus–  ziemā, tādēļ vasara ir labākais laiks, lai gatavotos jaunajai apkures sezonai. To apliecina arī lielais malkas pārdevēju sludinājumu skaits laikrakstā “Ziemeļlatvija” tieši vasaras mēnešos – sākot no jūnija līdz augustam katru laikraksta iznākšanas reizi (“Ziemeļlatvija” pie lasītājiem nonāk divas reizes nedēļā – otrdienās un piektdienās) ir četri pieci malkas pārdošanas sludinājumi. Tas nozīmē, ka malkas tirdzniecība ir ne tikai ienesīgs bizness, bet arī pircējiem bija lielākas izvēles iespējas. To apstiprina arī fakts, ka 10. novembra “Ziemeļlatvijā” ir publicēti tikai divi malkas pārdošanas sludinājumi.

Tie, kuri domā ilgtermiņā un plāno savas ģimenes budžetu, malku iegādājas jau no maija, jo tad cena ir daudz draudzīgāka, nekā pērkot malku novembrī. Jārēķinās, ka pašlaik vidēji viens sters ar piegādi saskaldītas sausas malkas maksā 32 eiro, bet slapja malka, kura derēs tikai nākamajā apkures sezonā, – 28 eiro. 


Savukārt pavasarī un vasaras sākumā steru skaldītas malkas varēja iegādāties sākot no 24 līdz 26 eiro. Salīdzinoši lētāks pirkums ir tām mājsaimniecībām, kurās paši zāģē un skalda malku. Pērkot trīsmetrīgus baļķus, sters izmaksā sākot no 18 līdz 20 eiro atkarībā no tā, kāda ir koksne – lapu koku vai skujkoku

20171114-0709-screenshot-5.jpg

UZZIŅAI

Sters (no franču valodas: stere, no grieķu valodas: stereos, kubisks, masīvs, telpisks) jeb kraujmetrs ir tilpuma mērvienība, ko izmanto malkas vai citu kokmateriālu mērīšanai. Viens sters atbilst vienam kubikmetram. Precīzāk,  tas ir viens kubikmetrs, kas aizpildīts ar gareniski sakrautu malku vai kādu citu kokmateriālu. Attiecīgi vienā kubikmetrā ietilpst arī spraugas, kas veidojas starp malkas pagalēm. Vidēji vienā sterā ir aptuveni 0,6 līdz 0,7 kubikmetri koksnes.

Pēc enciklopēdijas “Vikipēdija”

20171018-0648-a.jpg

Komentāri 2

bezugunsnavdumu

Sūtīt malku no Trikātas dzīvojot Valkā ir talants. No Rīgas vajadzēja, vai arī no Ventspils. Un tad kaulēties līdz nelabumam, gribot cenu itkā atvestu no tuvākās apkārtnes.

pirms 9 mēnešiem, 2017.11.14 19:00

Ritvars

Tev iedot naudu biļetei uz Rīgu?

pirms 9 mēnešiem, 2017.11.17 01:21

Bizness