Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Ašeradens: Vairāk kā trešā daļa iedzīvotāju saņem darba samaksu vairāk nekā 1000 eiro 4

Mazumtirdzniecība patlaban ir produktīvāka nekā tautsaimniecība Latvijā kopumā, šodien paneļdiskusijā par Latvijas mazumtirdzniecības nozari, tās nozīmi un attīstības iespējām sacīja ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens (V).


"Mazumtirdzniecība ir produktīvāka nekā tautsaimniecība kopumā. Tā ir labā ziņa. Lielās mazumtirdzniecības ķēdes nodrošina pietiekami labu darba organizāciju," uzsvēra Ašeradens, piebilstot, ka vienlaikus Latvijas mazumtirgotājiem būtu vairāk jāattīsta menedžments, piemēram, interneta tirdzniecība. Tāpat lielais nozares izaicinājums ir inovāciju, produktivitātes un efektivitātes sekmēšana.


Ašeradens uzsvēra, ka mazumtirdzniecības nozare ir būtiska Latvijas tirgus kopējā sastāvdaļa. Par mazumtirdzniecības problēmām pēdējā laikā ir maz dzirdams, kas ir signāls, ka nozarei klājas labi. Pēc viņa teiktā, mazumtirdzniecības nozare kopumā attīstās labā veidā, aug produktivitāte un nozare modernizējas. Pozitīvu impulsu mazumtirdzniecības sektoram dod arī vispārējā ekonomiskā izaugsme Latvijā.


Vienlaikus ministrs piebilda, ka mazumtirdzniecības nozari ietekmē sarūkošais iedzīvotāju skaits, līdz ar to par pārtiku cilvēki, visticamāk, nākotnē netērēs vairāk. Ņemot vērā valsts atrašanos vienā ekonomiskajā telpā ar citām Eiropas valstīm, Latvijas iedzīvotāji var izvēlēties, kurā valstī dzīvot. Tāpēc Latvijā ir būtiski nodrošināt konkurētspējīgu atalgojumu. "Jo ātrāk mēs sasniegsim tā saucamo līdzsvara punktu, kad Latvijas vidējā alga būs līdzsvarā minimālo algu Centrāleiropas valstīs, iestāsies līdzsvars arī iedzīvotāju emigrācijas jautājumā Latvijā," uzsvēra ministrs.


Viņš norādīja, ka pozitīvā ziņa Latvijā ir reģionu izplešanās, piemēram, Smiltenē jau sāk trūkt dzīvojamās platības. Arī iedzīvotāju labklājība aug, un prognozējams, ka Latvijā nākamā ceturkšņa laikā vidējā darba alga pārsniegs 1000 eiro atzīmi. "Patlaban drusku vairāk kā trešā daļa iedzīvotāju saņem darba samaksu vairāk nekā 1000 eiro. Mūsu mērķis būtu, lai nākamajos gados vairāk nekā puse Latvijas iedzīvotāju saņemtu vairāk nekā 1000 eiro darba algu, " sacīja Ašeradens, piebilstot, ka pie šāda scenārija arī iedzīvotāju skaits Latvijā stabilizēsies, kas ir pozitīvs impulss mazumtirdzniecības sektora attīstībai. Jo ātrāk augs ienākumi Latvijā, un drīzāk kompānijas Latvijā spēs nodrošināt lielākas algas, un vairāk Latvijas kompāniju spēs piedāvāt darbu citu valstu iedzīvotājiem, kas varētu risināt darbaspēka problēmas.


Baltijas Starptautiskā ekonomikas politikas studiju centra (BICEPS) asociētais pētnieks Lauris Grāvelis piebilda, ka mazumtirdzniecību ietekmē situācija reģionos. Latvijas reģionos ir daudz mazu veikalu, kuri stagnē, jo biznesa modelis nav pietiekoši rentabls, nav pietiekami daudz iedzīvotāju, kuri pirktu pārtikas preces. Tāpat reģionos pastāv iedzīvotāju ienākumu līmeņa atšķirības. Lai arī Latvijā vidējā darba alga pieaug, iedzīvotājiem ar zemiem ienākumiem tie neaug, un līdzšinējie riski saglabājas.


"SEB bankas" ekonomists Dainis Gašpuitis prognozēja, ka nevienlīdzība ienākumos starp reģioniem Latvijā turpināsies. Starp mazumtirdzniecības nozares izaicinājumiem ir darbinieku trūkums, tāpēc jādomā par darbaspēka optimizēšanu un inovācijām.


Latvijas Pārtikas tirgotāju asociācijas izpilddirektors Noris Krūzītis teica, ka izaugsme pārtikas mazumtirdzniecībā ir stabila, bet nav ar augšupejošu līkni. Lai arī nozare attīstās, ir virkne šķēršļu, kas kavē nozares attīstību, piemēram, tā saucamā kases aparātu reforma, kas prasa lielus ieguldījumus un bremzē inovācijas.


Ašeredens piekrita, ka kases aparātu reformas jautājums ir iestrēdzis, un ir pēdējais laiks to risināt. Pašlaik esot moderni un inovatīvi risinājumi, kuri prasa relatīvi mazus ieguldījumus kases aparātu turētājiem. Būtu jāsekmē arī reģionālā attīstība.


Jau ziņots, ka šodien Rīgā notika pētījuma "Latvijas pārtikas mazumtirdzniecības sektors" prezentācija, iepazīstinot ar mazumtirdzniecības nozares tendencēm, kam sekoja pandeļdiskusija par Latvijas mazumtirdzniecības nozari, tās nozīmi un attīstības iespējām.


Komentāri 4

duksis4x4

Ja cilvēks, kuram būtu jābūt par mata tiesu gaišākai domāšanai, nespēj saprast, ka Smiltene izplešas tikai tāpēc, ka apkārtējos laukos pa šiem gadiem ir samazinājies darba piedāvājums un nav uzcelts burtiski neviens dzīvojamais nams, tad atliek tik skumji nopūsties. Iespējams, ka Kalēju ielas nams tiks reiz pabeigts un tas ir vienīgais brīvās Latvijas pienesums dzīvojamā fonda atjaunošanā vai paplašināšanā, ja neskaita dažus privātmāju būvniekus.
SEB banka ir tā banka, kura tieši Latvijā mēģina nabagos padarīt par vēl nabagākiem, jo pielieto īpašu stratēģiju- palielinātas komisijas maksas, kādas nav pat mātes uzņēmumam Zviedrijā.
Savukārt, algu palielināšana pati par sevi nekādu labumu tās saņēmējam nedod, ja nosedz tikai to pašu izdevumu daudzumu un nedrīkst aizmirst, ka cenas un algas ceļ arī citās Eiropas valstīs. Domāju, ka 1000 eiro ir šī brīža ģimenes iztikas minimums, bet baidos, ka tādu ne visas ģimenes saņem, jo minimālā alga ir vēl joprojām lielā daudzumā gadījumu apkalpojošā sfērā.

pirms gada, 2018.04.07 10:53

bezugunsnavdumu

'Kalēju ielas nams tiks reiz pabeigts un tas ir vienīgais brīvās Latvijas pienesums dzīvojamā fonda atjaunošanā vai paplašināšanā,'
Neesi gadījumā padumjais sovoks? Kur rāvi ka tev kādam jābūvē mājas un vēl dod iespēju maksāt bez procentiem?

Brīvs nenozīmē ka bagāts ar cita palīdzību. Ej strādāt un varbūt būs, ja neiztērēsi pa ceļam niekiem.
Es pilnīgi saprotu no kurienes rodās tādiem ka tu ideja, ka ģimenes iztikas minimumam tādu sovoku acīs jābūt 1000 vai vēl vairāk. Jūs tur ieliekat visu ko cits pelna ar līku muguru, bet jūs gribat saņemt tāpat vien, jo visiem skaidrs, ka minimālo jūs uzskatat par naudu kura jums pienākaš, nevis kuru arī ir jānopelna, nevis atsēdēt 8 stundas un mājās, pilnvērtīgi strādājot varbūt vienu stundu no astoņām.

Tāpēc ja kāds kautkur saņem virs 1000, nozīmē vienu 2/3 Lativjas iedzīvotāju ir slaisti. Bet 1/3 centās.

pirms gada, 2018.04.07 11:12

duksis4x4

Uz robežas sev ligzdu vīšu
Būs man bedres acuraugs
Saldu cukurvati tīšu
Īstiem saldummīļiem draugs

Doma laba, prieki īsi
laimes spārni izraustīti
Būvēs krastā promenādi
šaušot olu kanonādi

Neļauj tumšiem spēkiem varu
Cietīs ligzda, cietīs biedri
Pieteiks igauņi tad karu
Lieki plānots, lieti sviedri

Nava svētku, nava posta
Nav kas līmi sētā osta
Metīs domu svaigu gaisā
Ladēs kukurūzu maisā

Nauda nāk, maks nespēj turēt
Igauņi- tie mākot tērēt
Īstam sovokam tas prieks,
Ka tik makā tūkstošnieks

pirms gada, 2018.04.07 17:04

bezugunsnavdumu

raksti vēl, tev sanāk. man patīk.

pirms gada, 2018.04.07 21:58

Bizness