Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Eiropā lēnām tiek celtas skolotāju algas 22

2013./2014. mācību gadā 16 Eiropas valstīs skolotāju algas paaugstinātas, salīdzinot ar iepriekšējo mācību gadu. Lai gan Latvija ir starp valstīm, kurās reģistrēts neliels - zem 5% - pieaugums laika periodā no 2009. līdz 2014. gadam, vienīgā Austrumeiropas valsts, kurā skolotāju algas palielinājušās tieši 2013./2014.m.g. laikā, ir Igaunija, secināts Eurydice ziņojumā.

Eiropas Komisijas izglītības sistēmu informācijas tīkla Eurydice ziņojums par skolotāju algām atklāj, ka visvairāk algas kopš 2009.gada pieaugušas Čehijā (par 22%). Tur īstenota algu skalu apvienošanas reforma, atstājot skolotājiem tikai augstākā atalgojuma līmeni. Savukārt apmēram pusē no 33 ziņojumā aptvertajām valstīm skolotāju ienākumu attiecība pret izdevumiem (pirktspēja) 2014. gadā tomēr joprojām ir zem 2009. gada līmeņa.


Pedagogu algas pieaugušas arī Dānija, Lielbritānija, Francija, Vācija, Austrija, Ungārija, Turcija, Norvēģija, Somija u.c. Tikmēr Portugālē, Kiprā un Grieķijā vērojams to samazinājums.


Līdzīgi kā Latvijā, arī Polijā, Zviedrijā, Spānijā, Islandē un Rumānijā skolotāju algu paaugstinājums kopš 2009.gada bijis neliels. Savukārt Lietuvā, Īrijā, Itālijā pedagogu atalgojums jau vairākus gadus ir “iesaldēts”.


Eurydice pētījumā secināts, ka kopumā algu pieaugums saistāms ar algu reformām un dzīvošanas izmaksu pieaugumu.


Katras valsts informatīvajās lapās ziņojumā apskatīti tādi specifiski jautājumi kā atbildīgās institūcijas, algu nodrošinājums privātsektorā, minimālās un maksimālās oficiālās bruto algas kvalificētiem pilnlaika skolotājiem un skolu direktoriem sabiedriskā sektora skolās, algas pieaugums atbilstoši stāžam, informācija par algu pieaugumu/samazinājumu pēdējā mācību gada laikā, kā arī dažādiem algas piemaksu veidiem un par to piešķiršanu atbildīgajām institūcijām.


Pilns ziņojuma teksts angļu valodā pieejams Valsts izglītības attīstības aģentūras (VIAA) mājaslapas sadaļā “Eurydice publikācijas”.


Eurydice tīklu Latvijā pārstāv VIAA. Tīkls apkopo informāciju, veido analītiskus pārskatus par Eiropas valstu izglītības sistēmām un izglītības politikas aktualitātēm un informē par to atšķirībām un kopējām iezīmēm, rosinot diskusijas par izglītības problēmjautājumiem. 

Komentāri 22

vv

Viņiem ta nekadas mazas algas vareja ari pagaidit tas

pirms 3 gadiem, 2014.10.20 09:51

čaklīte

Vēl vakar pa tv teica, ka Eiropā skolotājiem algas netiek celtas kopš krīzes gadiem, tā ka nevajag te dezinformēt tautu. Lai mūsu slinkākie skolotāji arī nedaudz pagaida.

pirms 3 gadiem, 2014.10.20 20:56

!!!

Iesaku iepazīties ar skolotāju algām Eiropā!
http://eacea.ec.europa.eu/education/eurydice/documents/facts_and_figures/salaries.pdf

pirms 3 gadiem, 2014.10.20 21:31

kot

Kādēļ tiek vienmēr salīdzināti tikai vieni rādītāji (šajā gadījumā tā ir skolotāju alga)? Linkā virs manis labi parādīts, ka algas apmērs ir līdzīgs valsts IKP, un tā visām valstīm.
Tā kā, ja Eiropas valstīs pieaug IKP, tad var arī paaugstināt algas. Valstī vajag attīstību, lai kaut ko varētu paaugstināt..

pirms 3 gadiem, 2014.10.21 08:25

svalka

pīkstētāji,patreizējās algas neatbilst izglītības kvalitātei.

pirms 3 gadiem, 2014.10.21 10:31

..pašreizējās, gudriniek...

pirms 3 gadiem, 2014.10.21 18:41

Nu nu, gudrīši!

Izglītības kvalitāte ir skolēna un skolotāja sadarbības rezultāts. Un tikai tā. Ja skolēns negrib mācīties, tad ir pilnīgi vienalga, kas viņu māca - labs vai slikts skolotājs, kvalitatīva rezultāta nebūs. Vecāki, audziniet savus bērnus tā, lai viņi gribētu mācīties! Tad arī būs izglītības kvalitāte.

pirms 3 gadiem, 2014.10.21 11:57

Urmass

Kā tad, skolnieks un skolotājs!? Es drīzāk teiktu- vecāki + skola. Bet ja tā domā, tad jau laikam pietiek skolotājam būt tikai bargam un nobļauties- a nu ka, visi mācīties!
Skolotājam ir jārada interese (motivācija) bērnā, ja to nemāk, tad tas nav skolotājs. Nereti tas paliek tikai uz skolotāja pleciem, jo māja šajā ziņā ir slikts motivētājs, bet sabiedrība gaida pilntiesīgu savu līdzgaitnieku un ja arī skolotājs nav savā vietā, tad vēl ir trešais- sabiedrība. Tā gan ir tīri nepazināta un var gan veidot pozitīvu, gan negatīvu personību...

pirms 3 gadiem, 2014.10.21 12:09

brum

Da labi! Skolnieks + skolotājs? Tas jau ir perfekts rezultāts, kad abas puses ir ieinteresētas. Bet skolnieki skolā negrib pēc BŪTĪBAS mācīties, un tam ir domāti skolotāji, kas māk ieinteresēt un māk panākt, lai skolnieki mācītos. Ja skolnieki paši būtu ieinteresēti mācīties, kam tad skolotāji būtu vairs vajadzīgi? Internets pilns ar informāciju, lasi un mācies! (Tipisks augstskolas stils, lekcijās tev pastāsta pa lielam ātrā tempā, pats mājā lasi un studē.)
Arī skolas ir pilnas ar skolotājiem, kas paši negrib neko darīt problēmsituācijās un padziļināti kādam skaidrot, vieglāk ir pateikt: "paņem grāmatu un pārlasi to nodaļu, lasi kamēr sapratīsi".

Pats daudzas tēmas esmu apguvis meklējot un mācoties internetā (sev interesējošās)..
Un, protams, arī svarīga ir vecāku motivācija, ja viņiem vienalga un bērns ir viegli ietekmējams, tad viņam arī būs vienalga, citos gadījumos atkal ir otrādi, vecākiem pārāk interesē un līdz ar to bērniem ar vien mazāk interesē.

pirms 3 gadiem, 2014.10.21 14:06

Nu nu, gudrīši!

Skolotājs ir tikai palīgs bērna ceļā uz izglītību, nevis bērna apkalpojošais personāls. Jāmet pie malas šī kundziskā patērētāju psiholoģija un jāatgriežas pie atziņas, ka izglītība ir vērtība, nevis prece.

pirms 3 gadiem, 2014.10.21 16:06

brum

Ja tā ir vērtība, tad kādēļ tā ir obligāta?
Un skolotājam ir jāraisa interese un ir jāmāk iemācīt, ja viņš to neprot, tad viņš nav labs skolotājs! Nevienam nevajag skolotāju, kas nolasa no mācību grāmatas teoriju, izpilda piemēru uzdevumus un uzdod mājasdarbus. To var izdarīt JEBKURŠ!
Un nevajag te aizstāvēt nabaga skolotājus, nu nav mums tāds izglītības kvalitāte no skolotāju puses, lai celtu algas, kā arī nav mums valsts tik attīstīta, lai algas salīdzinātu ar citām Eiropas valstīm.

pirms 3 gadiem, 2014.10.21 16:15

Nu nu, gudrīši!

Izglītība ir obligāta tieši tāpēc, ka tā ir vērtība, nevis prece. Vai tiešām to tik grūti saprast? Ja gribat, lai izglītība ir prece, ja gribat, ka skolotājs jūsu vietā izdara to, ko paši neesat izdarījuši, tad maksājiet, vecāki!

pirms 3 gadiem, 2014.10.21 17:02

brum

Mēs, vecāki, jau maksājam par izglītību!
Pirmkārt, caur nodokļiem, jo ļoti, ļoti liela daļa no iekasētajiem nodokļiem aiziet tieši izglītībā. Tad huļi maksāt nodokļus, ja veselība tā pat ir par maksu, ceļi ir ***ā, sociālais atbalsts ir izsmiekls utt. Ja vēl pašam būtu jāmaksā par bērnu izglītību, tad Latvijā nodokļiem nav jēgas (jo tie tak ir domāti sabiedriskam labumam, izglītība, infrastruktūra, veselība, kultūra utt.)
Un, otrkārt, mēs vecāki tā pat pērkam visu, kas nepieciešams skolai (grāmatas, darba burtnīcas, skolas piederumi).

pirms 3 gadiem, 2014.10.21 22:54

brumam

Es gan domāju, ka vecākiem ir jāieaudzina savā bērnā darba tikums, pieklājība un vēlme mācīties. Ja nevarat normāli izaudzināt vienu vai divus bērnus, tad nebrauciet virsū skolotājai, kurai jātiek galā ar 30 bērniem!

pirms 3 gadiem, 2014.10.24 12:48

vecāks

Lai jau skolotāji neceļ pa augstu degunu. Puķes skolu sākot ik gadu, beidzot, skolotāju dienā nestrādā, bet algu saņem, izlaidumos tā vien liekas, ka vecāki nav ne ģērbuši, ne barojuši atvases, ne pie mājasdarbu pildīšanas sēdējuši un vispār pat padomu nespēj dot. Skolotāja profesija ir tāda pati izvēle, kā policista, mediķa, žurnālista utt. Uzņēmāties un beidziet īdēt. Nepatīk bērni, jaunā paaudze, mainiet profesiju. Jau piegriezušies šie sumināšanas pasākumi vienai profesijai.

pirms 3 gadiem, 2014.10.23 19:57

Vēl vecāks

Varbūt skolotājiem jau līdz kaklam cīnīties ar bērniem, kurus vecāki izlaiduši kā... Arī bērnu radīšana ir izvēle. Ja esat radījuši bērnus tad audziniet tā, lai uz skolu iet skolēns, nevis mežonis. Neaizmirstiet, ka jūsu bērns skolā ir jūsu ģimenes spogulis!

pirms 3 gadiem, 2014.10.24 09:15

vecāks

Katrā profesijā ir savi trūkumi un problēmas, tikai skolotājiem nekas nepatīk, ne algas, ne skolēni! Gribējāt gan, ka visi skolēni ir ideāli. Kāda sabiedrība, tādi dzimst bērni un skolotājam būtu jāmēģina situāciju labot, nevis čikstēt! Vismaz skolotājām ir iespēja apspriest svešas ģimenes ārpus darba laika!

pirms 3 gadiem, 2014.10.24 13:16

brum

vislabākais jau ir tas, ka tik daudzi Latvijas skolotāji sūdzas, ka bērni slikti un nepaklausīgi, nav nekādas disciplīnas utt., bet, kad viņi redz, kādi skolnieki ir citās valstīs un kāda atmosfēra valda tur, tad skriešus atskrien atpakaļ pie saviem mīļajiem latviešu bērniem.

Un tas murgojums par "jūsu bērns skolā ir jūsu ģimenes spogulis!" vispār stulbuma kalngals. Zinu tik daudz bērnus, kam ģimenē vecāki ir dzērāji un sliņķi, bet bērni paklausīgi, centīgi un bez uzvedību problēmām, un arī ir otrādi.

pirms 3 gadiem, 2014.10.24 14:26

brumam

Diemžēl, bieži vien ir tā, ka skolēns pirmajā skolas dienā skolas durvis atsper vaļā ar kāju. Diemžēl, bieži vien ir tā, ka šādi mežoņi uz skolu nāk ne tikai no dzērāju, bet arī no naudīgām ģimenēm. Un skolotājam bieži vien nākas darīt to darbu, ko ar saviem bērniem nav izdarījuši vecāki neatkarīgi no viņu statusa.

pirms 3 gadiem, 2014.10.28 11:34

...

Ja diviem turīgiem vecākiem nav laika vai vēlēšanās ieaudzināt kaut cik pieklājīgas uzvedības normas savā vienīgajā bērnā, tad, neprasiet, lai klases audzinātāja viena pati jūsu vietā izaudzina 30 bērnus!

pirms 3 gadiem, 2014.10.28 11:47

brum

Ja skolotājiem nepatīk viņu darbs, lai iet prom, un dara darbu, kas patīk! Tas viss ir tik vienkārši, nepatīk kaut kas, ej prom..Mācoties par pedagogu, viņi ļoti labi apzinājās, kādi ir nākotnes darba plusi un mīnusi. Paši ir bijuši skolnieki un mācījušies skolas, un zin kādi bija paši un viņu vienaudži.
Nesaprotu, kas viņus mudina iet mācīties par pedagogu, ja pēc tam, viss, ko viņi zin, ir sūdzēties par algām un skolnieku disciplīnu.
Esat redzējuši kādu juristu, advokātu, kas izmācījies savu profesiju, pēc tam darbā sūdzas, ka jāzina tik daudz likumi, un viņi tik bieži mainās utt? Nē, jo viņš saprot, uz ko viņš iet!

pirms 3 gadiem, 2014.10.28 13:37

...

Ja skolotāji mainīs savu izvēli un aizies no skolas, brums pats varēs mācīt un audzināt savus bērnus, ko viņš, kā nojaušu, īstenībā nemaz neprot.

pirms 3 gadiem, 2014.11.01 18:15

Bizness