Izglītības un zinātnes darbinieki rīko brīdinājuma streiku

Piektdien 912 izglītības un zinātnes iestādēs notiek izglītības un zinātnes darbinieku streiks, tiem uz vienu dienu pārtraucot savu pienākumu pildīšanu.

Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības (LIZDA) pieteiktajā streikā piedalās 24 546 izglītības un zinātnes darbinieki, liecina LIZDA aktuālā informācija.

Streikotāju skaits nedēļas laikā kāpis par vairāk nekā 2000 personu, no 22 490 dalībniekiem pieaugot līdz 24 546 cilvēkiem. Šajā laikā palielinājies arī streikam pieteikto iestāžu skaits.

Teju trešdaļa streikojošo iestāžu ir bērnudārzi - streikā piedalās 274 pirmsskolas izglītības iestādes. Nepilna ceturtdaļa jeb 73 no šīm iestādēm atrodas Rīgā, veidojot pusi no visām iestādēm, kas galvaspilsētā pieteiktas streikam. Proporcionāli liels streikojošo pirmsskolas izglītības iestāžu skaits ir arī Ogres un Talsu novadā, kā arī Liepājā un Pierīgā.

Vairums streikā pieteikto izglītības iestāžu ir pamatskolas un vidusskolas.

Streikā viskuplāk pārstāvēti Strazdumuižas internātvidusskola-attīstības centrs vājredzīgiem un neredzīgiem bērniem, kur streiko 99 darbinieki, Liepājas Valsts tehnikums, kur streiko 96 darbinieki, un Ādažu vidusskola, kur streiko 92 darbinieki.

Streikā piedalās arī augstākās izglītības un zinātnes darbinieki, pārstāvot astoņas šo nozaru organizācijas - Daugavpils Universitāti, Liepājas Universitāti, Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmiju, Latvijas Universitātes Bioloģijas institūtu Salaspilī, Latvijas Organiskās sintēzes institūtu, Latvijas Universitātes Latvijas vēstures institūtu, Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības akadēmiju un Rēzeknes Augstskolu. Šajās iestādēs kopumā streikā piedalās 521 persona.

LIZDA aprēķini liecina, ka streikā piedalās vairāk nekā 80% no arodbiedrības biedru skaita, turklāt tajā piedalās arī tie, kuri nav arodbiedrības biedri.

Tomēr ir virkne izglītības iestāžu, kas streikam lēma nepievienoties. Kā aģentūrai LETA pastāstīja atsevišķās izglītības iestādēs, LIZDA izvirzītās prasības šīm skolām nav aktuālas, turklāt jaunais modelis pedagogu atalgojumu nesamazinātu. Tāpat tiek pausts atbalsts izglītības un zinātnes ministres Mārītes Seiles plānotajām reformām izglītības nozarē.

LETA jau vēstīja, ka streikā LIZDA izvirza divas prasības. Pirmā prasība ir novirzīt rezervētos deviņus miljonus eiro jau esošo noteikumu pilnveidei, lai uzlabotu darba samaksas nosacījumus visiem nozarē strādājošajiem, īpaši uzsverot pirmsskolas, mazo skolu, atbalsta personāla stāvokļa uzlabošanas nepieciešamību, kā arī pilnveidot pedagogu darba samaksas jauno modeli, ņemot vērā LIZDA priekšlikumus. Otrā prasība ir nodrošināt finansējumu augstākajai izglītībai un zinātnei.

Aģentūras LETA mājaslapā apskatāma arī infografika par to, kā izglītības un zinātnes darbinieki nonāca līdz brīdinājuma streikam un kādas ir viņu prasības (http://www.leta.lv/info_graphic/skolotaju-streiks-torpede-reformu ).

Bizness