Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Lauksaimniecības nozarē Eiropā trūkst darbaspēks. Alternatīva: sezonas strādnieki no trešajām valstīm 3

Biedrības ”Latvijas Zemnieku federācija (LZF)” pārstāves Agnese Hauka un Sarmīte Babāne piektdien, 2014. gada 16. maijā, Briselē piedalās Eiropas Komisijas sociālā dialoga darba grupā, pārstāvot Latvijas lauksaimnieku, kā lauksaimniecības nozares darba devēju, intereses. 

Galvenais dienas kārtības jautājums ir par nodarbinātību lauksaimniecībā. Eiropas lauksaimnieku problēma vairāku gadu garumā ir darbaspēka trūkums, kas apdraud kvalitatīvas pārtikas ražošanu un piegādi Eiropas Savienības (ES) iedzīvotājiem. Lai saglabātu un attīstītu ES lauksaimniecības konkurētspēju, būtiski ir bijis atrisināt jautājumu par sezonas strādnieku piesaistīšanu no trešajām valstīm.

LZF projektu vadītāja Agnese Hauka: „Eiropas lauksaimniekus satrauc strādnieku trūkums lauksaimniecībā, jo arvien mazāk ES pilsoņi ir gatavi strādāt lauku darbus. Lai saglabātu konkurētspēju un nodrošinātu nepārtrauktu saimniecību darbību, īpaši sezonas laikā, Eiropas lauksaimniekiem nākas meklēt alternatīvas darbaspēka nodrošināšanai un šobrīd veidojas tendence izmantot trešo valstu iedzīvotājus sezonas darbu veikšanai”

.Vairākus gadus veco ES dalībvalstu pieprasījumu pēc sezonas strādniekiem aizpildīja jauno dalībvalstu pilsoņi, t.sk., Latvijas iedzīvotāji, kuri devās peļņā uz citām ES valstīm un bija gatavi veikt dažādus lauku darbus. Šobrīd lauksaimniecības darba tirgū kā sezonas strādnieki vairāk tiek nodarbināti Bulgārijas un Rumānijas iedzīvotāji, kuri ir gatavi strādāt garākas darba stundas par zemāku atalgojumu. 

Tomēr samazinoties lauksaimniecībā nodarbināto skaitam ES ietvaros, palielinās tendence piesaistīt strādniekus no trešajām valstīm - Austrumeiropas, Āzijas un Āfrikas.Uzklausot ES lauksaimnieku vajadzības un arodbiedrību bažas par trešo valstu iedzīvotāju nodarbināšanu lauksaimniecības sezonas darbos, Eiropas Parlaments un Padome 2014. gada 26. februārī apstiprināja direktīvu par trešo valstu valsts piederīgo ieceļošanas un uzturēšanās nosacījumiem nodarbinātības kā sezonas darbiniekiem nolūkā.

Direktīvas mērķis ir veicināt efektīvu migrācijas plūsmu pārvaldību un palīdzēt garantēt pienācīgus darba un dzīves apstākļus sezonas darbiniekiem, nosakot taisnīgus un pārredzamus uzņemšanas un uzturēšanās noteikumus un nosakot sezonas darbinieku tiesības, vienlaikus paredzot stimulus un aizsargpasākumus, lai uzturēšanās, pārsniedzot atļauto ilgumu, vai pagaidu uzturēšanās nekļūtu par pastāvīgu.

Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padomes projektu vadītāja S.Babāne: „Ņemot vērā, ka Direktīvā ir iekļautas soda sankcijas pret darba devējiem, kas neievēros nosacījumus, jau no 2016.gada darba devējiem jāņem vērā, ka būs jānodrošina līdztiesīga attieksme pret sezonas strādniekiem attiecībā uz nodarbinātību, darba apstākļiem, par tiesībām streikot, piekļuve sadzīves pakalpojumiem, apmācības, iespēja iegūt kvalifikāciju un izglītību, jo es nešaubos, ka kādā brīdī arī Latvijas darba devējiem būs jāizmanto darbaspēks no ārvalstīm.”


LZF ir vienīgā Latvijas lauksaimnieku organizācija, kura līdzdarbojas COPA-GEOPA, kas Eiropas lauksaimnieku organizācijas sociālā dialoga darba grupā pārstāv lauksaimniekus kā nozares darba devējus sarunās par nodarbinātības jautājumiem Eiropas Savienības darba tirgū. 

Komentāri 3

Urmass

kā tad, subsīdijas un bezmaksas strādniekus! Nu jau arī rumāņi un bulgāri atsakās par tādu samaksu strādāt, bet cenas aug par pārtiku katru gadu.

pirms 4 gadiem, 2014.05.19 09:21

lai tak brauc

vienigi jaizveido robezas, lai iebraucejs nevaretu te appreceties un palikt. ka tam jebkura gadijuma bus jaizbrauc prom. ka vieniga iespeja tam palikt Latvija, butu nekustama pirksana, ka visiem parejiem laimes mekletajiem.

lai nebutu ka Latvija psrs laikos, iebrauca okupanti-gravju tiritaji un palika. tagad brec itka tiem kautkas pienaktos.

pirms 4 gadiem, 2014.05.19 11:17

Urmass

Nedomāju, ka uz tas Latvijas laukiem tēmēts. Pie galda jau mēs varam sēdēt, bet baidos, ka mēs vēl joprojām esam tie paši 3. valsts iedzīvotāji, vismaz pēc algu lieluma.

pirms 4 gadiem, 2014.05.19 11:50

Bizness