Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Līdz 15.oktobrim jāveic valsts sociālās apdrošināšanas  obligātās iemaksas no autoratlīdzībām  

VID atgādina, ka autoratlīdzībām – ienākumiem, kas tiek izmaksāti, noslēdzot autoratlīdzību līgumu, ir noteikta īpaša valsts sociālo apdrošināšanas obligāto iemaksu veikšanas kārtība. Tām fiziskajām personām, kuru ienākums no autoratlīdzības mēnesī ir vismaz 320 eiro un kuras vienlaikus nav darba attiecībās nedz ar autoratlīdzības izmaksātāju, nedz ar kādu citu darba devēju, jāreģistrējas VID pašnodarbinātās personas statusā un reizi ceturksnī jāveic obligātās iemaksas valsts budžetā 31,06% apmērā no brīvi izraudzītas saņemtā ienākuma daļas, bet ne mazāk kā no 320 eiro. 

Autoratlīdzības saņēmējam jāreģistrējas pašnodarbinātās personas statusā līdz nākamā mēneša 10.datumam, kad ienākums no autoratlīdzības ir vismaz 320 eiro. Autoratlīdzības saņēmējs var reģistrēties pašnodarbinātās personas statusā jebkurā VID klientu apkalpošanas centrā, uzrādot personu apliecinošu dokumentu.Lai noteiktu, vai ienākums no autoratlīdzības ir vismaz 320 eiro mēnesī, no līgumā norādītās autoratlīdzības jāatskaita autora darba radīšanas izdevumi, kuru normas ir noteiktas 15% - 40% apmērā, ņemot vērā darbības veidu1. 


Piemēram, ja līgumā noteiktā autoratlīdzība par rakstu žurnālā ir 500 eiro, no tiem atskaitāmi izdevumi 15% apmērā, t.i., 75 eiro. Tā kā ienākums no autoratlīdzības ir 425 eiro un autors to saņem septembrī, tad līdz 10.oktobrim autoram obligāti jāreģistrējas VID kā pašnodarbinātajai personai un līdz 15.oktobrim jāveic obligātās iemaksas 31,06% apmērā no vismaz 320 eiro, t.i. 99,39 eiro apmērā. 


Obligāto iemaksu maksājumi valsts budžetā jāveic reizi ceturksnī – līdz 15.aprīlim, 15.jūlijam, 15.oktobrim un 15.janvārim. Tāpat reizi ceturksnī – līdz 15.aprīlim, 15.jūlijam, 15.oktobrim vai 15.janvārim – autoratlīdzības saņēmējam ir jāiesniedz VID Ziņojums par veiktajām obligātajām iemaksām attiecīgajā ceturksnī. 

Ziņojumu var iesniegt personīgi jebkurā VID klientu apkalpošanas centrā, elektroniskā veidā (izmantojot drošu elektronisko parakstu, nosūtīt Ziņojumu uz attiecīgā VID klientu apkalpošanas centra e-pasta adresi), izmantojot VID Elektroniskās deklarēšanas sistēmu (EDS) vai nosūtot ziņojumu pa pastu uz VID administrācijas adresi Rīgā, Talejas ielā 1, LV-1978.Veidlapa „Ziņojums par veiktajām obligātajām iemaksām attiecīgajā ceturksnī” pieejama VID mājaslapas www.vid.gov.lv sadaļā „Veidlapas un iesniegumi” (4.veidlapa sadaļā „Valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas”).


Lai nodrošinātu normatīvajos aktos noteikto darba ņēmēju sociālo aizsardzību un veicinātu godprātīgu nodokļu saistību izpildi, VID aicina arī autoratlīdzību izmaksātājus (juridiskās personas) informēt savus darbiniekus – autoratlīdzību saņēmējus (fiziskās personas) –  par speciālo nodokļu maksāšanas kārtību no autoratlīdzībām. 


Papildus informējam, ka arī gadījumā, ja ienākums no autoratlīdzības mēnesī nesasniedz 320 eiro, autoratlīdzības saņēmējs var brīvprātīgi reģistrēties pašnodarbinātās personas statusā un veikt sociālās iemaksas. 


Autoratlīdzības saņēmējam ir tiesības no autoratlīdzības ienākuma (320 eiro apmērā vai vairāk) obligātās sociālās iemaksas neveikt šādos gadījumos:autoratlīdzības saņēmējs vienlaikus ir arī darba ņēmējs pie autoratlīdzības izmaksātāja vai pie kāda cita darba devēja autoratlīdzības saņēmējs ir I vai II grupas invalīds autoratlīdzības saņēmējs ir sasniedzis vecumu, kas dod tiesības saņemt valsts vecuma pensiju (arī priekšlaicīgi). 


Aicinām personas iesniegt Ziņojumu par veiktajām obligātajām iemaksām sev ērtā un drošā veidā, izmantojot VID Elektroniskās deklarēšanas sistēmu (EDS). Informācija par to, kā kļūt par VID EDS lietotāju, pieejama VID mājaslapā sadaļā „Elektroniskās deklarēšanas sistēma”. 


Plašāka informācija par veicamajām obligātajām sociālajām iemaksām pieejama VID mājaslapā esošajā metodiskajā materiālā „Nodokļu piemērošana ienākumiem no darbiem, kas aizsargājami ar autortiesībām”. Jautājumu un neskaidrību gadījumā aicinām iedzīvotājus zvanīt uz VID Nodokļu un muitas informatīvo tālruni 67120000, izvēloties pirmo tēmu „Nodokļi”, konsultēties ikvienā VID klientu apkalpošanas centrā vai arī sūtīt savu jautājumu, izmantojot VID mājaslapas sadaļu „Uzdot jautājumu VID”.

Bizness