Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Latvijas zemniekiem ir augsts potenciāls auzu audzēšanā

Latvijas zemniekiem ir augsts potenciāls auzu audzēšanā, ko nosaka gan piemēroti klimatiskie apstākļi, gan arī pēdējos gados zemnieku mērķtiecīgs darbs labas kvalitātes auzu kultivēšanā. Tā turpinot, Latvija jau tuvākajos gados var iemantot reputāciju starp pasaules spēlētājiem kā ļoti augstas kvalitātes auzu audzētājs. Jāmin, ka vēl nesen Latvijā auzu kvalitātei nepievērsa uzmanību un tās galvenokārt audzēja lopbarībai. Tā atzīst viena no lielākajiem graudaugu pārstrādātājiem Latvijā AS „Rīgas Dzirnavnieks” valdes loceklis Žilvinas Pakeltis pēc tikšanās ar auzu audzētājiem.

Latvijas klimatiskie apstākļi ir piemēroti augstas kvalitātes auzu audzēšanai, jo tām patīk vēsas un samērā lietainas vasaras. Pēdējos gados šīs priekšrocības novērtējuši arī zemnieki, kas arvien vairāk attīsta auzu audzēšanu pārtikai, atvēlot tām vairāk platības. Vēl nesen audzēt auzas zemnieki izvēlējās, lai atpūtinātu zemi no citu labības audzēšanas, nepievēršot to kvalitātei pietiekami lielu vērību.

Žilvinas Pakeltis, AS „Rīgas Dzirnavnieks” valdes loceklis: „Latvija jau ir pierādījusi sevi pasaules tirgū kā uzticamu, labas kvalitātes kviešu miltu piegādātāju. Nākamais solis ir paveikt to pašu ar auzu produktiem. Latvijai ir ideāli klimatiskie apstākļi labas kvalitātes auzu audzēšanai. “Rīgas Dzirnavnieks” pirms trim gadiem uzsāka lauksaimnieku auzu audzēšanas veicināšanas programmu Latvijā, kas pakāpeniski nes augļus, jo arvien vairāk tiek piegādātas izcilas kvalitātes auzas, kas piemērotas mūsu prasīgajiem eksporta klientiem.”

Šogad „Rīgas Dzirnavnieks” auzu audzēšanas programmā piedalās 30 zemnieku saimniecības no dažādiem Latvijas reģioniem. Šogad uzņēmums dubultojis apsējamo teritoriju, sasniedzot 3200 ha. Lielākās platības ir Vidzemes un Latgales reģionos. Starp dalībniekiem pieaudzis zemnieku saimniecību skaits Zemgalē, kas ir neraksturīgi šim reģionam, jo tajā dominē kvieši.

Z/s “Liepziedi” zemnieks Gundars Liepa ir viens no auzu programmas dalībniekiem: “Šogad izskatās, ka raža būs laba, kaut arī graudu novākšana būs kādas 10 dienas vēlāk, nekā tā ir ierasti. Piekritu piedalīties programmā, lai atpūtinātu zemi starp citu labību audzēšanas. Programmā dotās sēklas nodrošināja lielākus apjomā graudus. Biju apmierināts ar pirmā gada rezultātu, tāpēc nolēmu turpināt dalību programmā. Šogad prognozēju iegūt 5 tonnas auzu no hektāra. Bez auzām vēl audzēju kviešus, kuru kulšanu jau šobrīd esmu uzsācis, kā arī kartupeļus un pupas.”

Šogad pēc uzņēmuma iniciatīvas trīs skolās uzsākta izglītojoša graudaugu audzēšanas programma. Tās ietvaros skolēni pie skolām audzē auzas un veic novērojumus. Šis ir jau otrais gads, kad skolās tiek īstenots šāds pētnieciskais projekts, kas ļauj skolēniem labāk iepazīt graudaugus. Šogad programmā piedalās pamatskolas skolēni no trīs skolām, kas īsteno Ekoskolu programmu: Kuldīgas Alternatīvā sākumskola Padures filiāle, Valdemārpils vidusskola un Aizupes pamatskolas mazpulks “Ekopēdiņas”, ko plānots apmeklēt.

Aizupes pamatskolas mazpulka “Ekopēdiņas” skolotāja Dace Hercberga atzīst, ka šī ir jauna pieredze bērniem, pašiem piedalīties graudu audzēšanas pētniecības projektā un labāk iepazīt graudaugus. Sadarbojoties ar vietējo z/s “Mežacīruļi” (zemnieks Juris Cīrulis) un viņu zināšanām, izdevies pašu spēkiem izaudzēt auzas un šobrīd novērot to nogatavošanos. Lai gan auzas ir padevušās sīkākas nekā uz zemnieku laukiem, tomēr gandarījums ir par piedalīšanos un iesaistīšanos pētniecībā. Turklāt bērni daļu auzu audzēja bioloģiskos apstākļos, bet daļu – izmantojot mēslojumu, kas ļāva bērniem redzēt atšķirību rezultātā.

“Rīgas Dzirnavnieks” atklāja jauno ražas sezonu un ir gatavs jaunās graudu ražas pieņemšanai no zemniekiem. Turpinot uzņēmuma attīstību Latvijā un eksporta tirgos, tas plāno jaunajā sezonā iepirkt līdz 150 000 tonnas graudu – kviešus, rudzus un auzas.

Uzņēmums pēdējo gadu laikā uzsācis strauju eksporta tirgu apgūšanu, un eksportē graudaugu produktus uz vairāk nekā 30 dažādām pasaules valstīm. Pēdējos gados “Rīgas Dzirnavnieks” palielināja auzu produkcijas ražošanas kapacitāti par 30%, lai nodrošinātu eksporta tirgos pieaugušo pieprasījumu pēc “Herkuless” un citiem auzu produktiem. Tādos starptautiskos tirgos kā Skandināvija, Tuvie austrumi un Ķīna arvien vairāk atpazīst augstos “Herkuless” un citu “Rīgas Dzirnavnieks” produktu kvalitātes standartus. 

Šogad graudu cenas ir nedaudz augstākas, salīdzinot ar pagājušo gadu, un tās ir atkarīgas no graudu kvalitātes. 


Bizness