Mobilais ganāmpulks no Valkas dosies uz Jelgavu

Latvijas Dabas fonda (LDF) mobilais ganāmpulks šonedēļ tiks atvests uz Sieramuižas apkaimi Jelgavā, kur pie Platones ietekas Lielupē noganīs pļavas, aģentūru LETA informēja LDF pārstāve Liene Brizga-Kalniņa.


Sieramuiža izvēlēta par vienu no šīs sezonas mobilā ganāmpulka "darbavietām", jo tajā ir vērtīgie un aizsargājamie biotopi - palieņu pļavu un sugām bagātu ganību komplekss. Turklāt LDF jau ir izveidojusies veiksmīga sadarbība ar Jelgavas pilsētu, apsaimniekojot palieņu pļavas Pilssalā, kas pazīstama ar savvaļas zirgiem.


Jelgavas Sieramuižā ieradīsies 15 Galoveju šķirnes liellopi - 14 govis un arī viens bullis. Dabīgajā pļavā tie uzturēsies aptuveni vienu līdz divus mēnešus, kamēr zāle būs noēsta. Teritorija, kurā uzturas lopi, ir ierobežota ar elektrisko ganu.


LDF aicina Jelgavas iedzīvotājus cienīt liellopus, netraucēt tos darbā un ievērot drošības noteikumus, turoties no lopiem drošā attālumā, nebarot un nekaitināt viņus, sargāt sevi un bērnus no elektrības elektriskajā ganā. Tāpat nedrīkst pieļaut suņu iekļūšanu ielokā, un, esot ganību tuvumā, vislabāk turēt suņus pavadā. LDF aicina arī izturēties saudzīgi pret aplokiem un ganību infrastruktūru.


LDF mobilais ganāmpulks ir īpaši izveidots gaļas liellopu un aitu ganāmpulks, kurš ceļos pa Latviju, lai ar noganīšanu palīdzētu atjaunot dabiskās pļavas. Mobilajā ganāmpulkā pašlaik ir aptuveni 60 liellopi un ap 200 aitu. To pastāvīgā mītnesvieta ir Līgatnes pagastā, bet, sākoties ganīšanas sezonai, ganāmpulks tiek sadalīts atsevišķās vienībās un dodas "strādāt" pļavās dažādās Latvijas "Natura 2000" teritorijās - tajās, kuras atrodas nomaļās vietās, ir grūti pieejamas vai kādu citu iemeslu dēļ pašlaik netiek atbilstoši apsaimniekotas.


Pašlaik ganāmpulks darbojas Valkas pagasta saimniecībā "Marsi" un arī Sieramuižā Jelgavā, kur nogana gan valstij piederošas, gan privātu saimnieku īpašumā esošas pļavas.


Bizness