Piensaimnieku savienība konferencē diskutēs par nozares aktualitātēm

Lai diskutētu par subsīdijām, ražotāju un pārstrādātāju sadarbību, kā arī citām nozares aktualitātēm, šodien Latvijas Piensaimnieku centrālā savienība (LPCS) rīko ikgadējo konferenci, aģentūru LETA informēja organizācijas pārstāvji.

Konference notiks Zemkopības ministrijas 2.stāva zālē, sākums plkst.11.

Plānots, ka pasākumā ministrijas pārstāvji informēs par valsts un Eiropas Savienības (ES) atbalstu no 2016.gada, Ekonomikas ministrijas un Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras pārstāvis stāstīs par atbalstu eksporta tirgu apgūšanai un konkurētspējas stiprināšanai, bet Latvijas Pārtikas uzņēmumu federācijas pārstāvis informēs par pārtikas klastera aktualitātēm.

Kā ziņots, LPCS vadītājs Jānis Šolks jau iepriekš norādīja, ka šā gada astoņos mēnešos, salīdzinot ar attiecīgo laika posmu pērn, piena iepirkuma cena samazinājusies par 29%, savukārt piena produktu eksporta vērtība kritusies par 34% un bija 71,2 miljoni eiro.

"Šogad piena produktu eksporta vērtība bijusi 71,22 miljonu eiro apmērā, bet svaigpiena eksports bija 37,2 miljonu eiro apjomā. Pērn šie rādītāji bija 105,52 miljoni un 62,10 miljoni eiro. Tomēr, neraugoties uz Krievijas tirgus zudumu, esam spējuši atrast jaunus tirgus - tā ir Serbija, Tunisija, Itālija, Maroka, Turcija, kā arī jau ierastā Vācija, Igaunija, Lietuva un Nīderlande. Tas nozīmē, ka nozare spēj strādāt arī ekstremālos apstākļos un sameklēt jaunus tirgus," norādīja Šolks.

Tāpat viņš sacīja, ka īpaši audzis siera eksports. Ja pērn astoņos mēnešos tika eksportētas 9900 tonnas, šogad jau 10 900 tonnas.

Kā ziņots, Krievijas embargo Latvijas piena ražotājiem nesis 44,3 miljonu eiro zaudējumus, savukārt lauksaimniecības un pārtikas eksportam zaudējumi ir apmēram 140 miljoni eiro.

Tikmēr piensaimniecības sarežģītajā situācijā šogad saņēmušas vairāk nekā 43 miljonu eiro atbalstu, no kā ciltsdarbam piešķirts 23,36 miljonu eiro finansējums, 12,38 miljoni ir atbalsts par slaucamajām govīm, 7,6 miljoni - ES atbalsts, kā arī vēl gaidāms 7,15 miljonu eiro pārdalījums no 8,5 miljonu ES piešķīruma piensaimniecības un cūkkopības nozarei.

LPCS apvieno piensaimniecības un pārstrādātājus, gada laikā iepērkot un pārstrādājot vairāk nekā 80% Latvijā iegūtā piena. Savienības biedru vidū ir AS "Rīgas piena kombināts", AS "Valmieras piens", AS "Tukuma piens", AS "Smiltenes piens", AS "Cesvaines piens", AS "Talsu piensaimnieks" un citi.

Bizness