AS “Rīgas elektromašīnbūves rūpnīca” atzīmē savas darbības 130. gadadienu

Šogad AS „Rīgas elektromašīnbūves rūpnīca” (АS „RER”) svin savas darbības 130.gadadienu. Uzņēmums ir unikāls, un tam ir ar ko lepoties. Pārciešot divus pasaules karus, neskaitāmas varas maiņas un ekonomiskās krīzes, šis ekonomiskais gigants ne tikai izdzīvoja, bet arī turpina attīstīties un konkurēt pasaules tirgū, nemitīgi pilnveidojot ražošanas bāzi un strādājot atbilstoši augstākajiem Eiropas kvalitātes standartiem. 

Šodien AS „RER” ir Baltijas valstīs lielākas vilces elektroiekārtu ražotājs. Patiecoties modernam tehniskajam aprīkojumam, piemēram, apstrādes darbgaldiem, augsti precīzai mēraparatūrai, lāzergriešanas iekārtām, u.c., rūpnīca spēj izpildīt jebkuru projektu, kas ir saistīts ar elektromotoru, ģeneratoru, transformatoru un citu ar dzelzceļa un metro ritošo sastāva, karjeru pašizgāzējiem, pilsētas elektrotransportu saistītiem produktiem. 

Daudzus gadu desmitus uzņēmums bija un ir uzticams savu pasūtītāju partneris, neatkarīgi no pasūtījuma sarežģītības. Šodien tas ir faktiski monopolists, kurā strādā apmēram 650 cilvēku un kura apgrozījums gadā pārsniedz 30 miljonus eiro. Sadarbības partneri ir Šveices, Austrijas, Vācijas, Baltkrievijas, Krievijas, Uzbekistānas, Ukrainas, Gruzijas un citu valstu lielākie uzņēmumi. 

“Šis laiks ir nemitīgu izaicinājumu un jaunu sasniegumu laiks. Mēs spējām izstrādāt aprīkojumu diviem jauniem Krievijas elektrovilcieniem ar tādiem raksturlielumiem, kādus nespēja sasniegt mūsu konkurenti. Pateicoties tam, mūsu rūpnīca ir monopolists vilces aprīkojumu komplektu piegādēs jauniem elektrovilcieniem. Turklāt mēs uzvarējām nopietnā konkursā par iekārtu piegādi Uzbekistānai, kura apjoms bija 3,5 miljoni ASV dolāru, un veiksmīgi izpildījām šo uzdevumu,” stāsta uzņēmuma valdes priekšsēdētājs Nikolajs Jerohovs. 

Tagad ir grūti noticēt, taču rūpnīca tika izveidota tālajā 1888.gadā. Toreiz uzņēmums tika izveidots uz bijušās Krievijas – Francijas biedrības “Provodņik” bāzes, un īsu brīdi pēc atklāšanas rūpnīca jau ražoja neskaitāmus plaša patēriņa tehniskos un ķirurģiskos gumijas priekšmetus, piemēram, galošas, riepas, rotaļlietas. 

Augstā produkcijas kvalitāte ļāva “Provodņik” ieņemt līderpozīcijas ne tikai Krievijas, bet arī pasaules tirgū. Tā laika pasaules gumijas rūpniecībā “Provodņik” pēc ražošanas apjomiem ieņēma ceturto vietu, bet riepu ražošanā – otro. “Provodņik” riepas toreiz bija labākās pasaulē, konkurējot ar franču kompānijas “Michelin” produkciju, un tika izmantotas pirmajiem Krievijas impērijā tapušajos auto “Russo-Balt”, kā arī Rīgā ražotajos velosipēdos un lidmašīnās. 

Kara laikā rūpnīca tika evakuēta uz Krieviju, taču, tiklīdz iestājās miers, “Provodņik” darbinieki atgriezās dzimtajā pusē. 1946.gadā uzņēmums atjaunoja darbību jau ar savu tagadējo nosaukumu – „Rīgas elektromašīnbūves rūpnīca”. Rūpnīca tika apstiprināta kā strādājošs uzņēmums. Smagajos pēckara gados tieši „RER” pirmais valstī apguva sadzīves veļas mašīnu ražošanu, tādējādi sākās daudzu ģimeņu smagā mājas soļa mehanizācija. 

Laikā no 1965. līdz 1985.gadam uzņēmuma ražošanas apjomi palielinājās četras reizes. Īsā laikā konstruktoru un eksperimentālā nodaļa izauga līdz 250 cilvēkiem. Šajās nodaļās tapa svarīgi zinātniskie, tehniskie pētījumi un izstrādnes, kuri iekaroja autoritāti valsts attiecīgu ražošanas nozaru uzņēmumu un zinātnisko organizāciju vidū. Un vēl šodien ikviens darbinieks – inženieris, mehāniķis vai krāsotājs ir neatņemama uzņēmuma daļa un lielākā bagātība. 

Šodien AS «Rīgas elektromašīnbūves rūpnīca» – partneris visās jomās, kas ir saistītas ar dzelzceļa ritošā sastāva un pilsētas elektrotransporta vilces elektroaparatūras ražošanu. Tas ir moderns uzņēmums, kas ir pulcējis labākos profesionāļus un ar pārliecību lūkojas nākotnē.

Bizness