Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Iedzīvotāji aktīvi piesaka projektus mājokļu siltināšanai – teju katrs sestais pieteikums ir no vidzemniekiem 1

Daudzdzīvokļu māju energoefektivitātes paaugstināšanas valsts atbalsta programmā visā Latvijā līdz šim ir iesniegti 403 projektu pieteikumi, kuros kopējā grantos piešķiramā summa sasniedz jau 72 miljonus eiro. 16% jeb 66 pieteikumi ir saņemti no daudzdzīvokļu namu iemītniekiem Vidzemē, kuri vēlas siltināt un labiekārtot savus mājokļus.

Daudzdzīvokļu māju energoefektivitātes paaugstināšanas (DME) valsts atbalsta programmu īsteno Attīstības finanšu institūcija ALTUM ar Eiropas Savienības (ES) fondu līdzfinansējumu. Līdz šim visaktīvāk šajā programmā projektus savu mājokļu siltināšanai ir iesnieguši Rīgas un pierīgas iedzīvotāji (160), kam seko daudzdzīvokļu namu iemītnieki Kurzemē (107), Vidzemē (66), Zemgalē (54) un Latgalē (16). Vidzemē 19 pieteikumi ir no Valmieras, pa 7 no Valkas un Cēsīm, pa 6 no Limbažiem un Alūksnes, pa 4 pieteikumiem no Līgatnes, Kocēnu un Madonas novadiem, 3 no Gulbenes, pa 2 no Alojas un Salacgrīvas, savukārt no Smiltenes un Mazsalacas ir saņemts pa vienam pieteikumam.

Līdz šim visā Latvijā  būvdarbi sekmīgi noslēgušies 24 mājās – Rīgā, Liepājā, Ventspilī, Salaspilī, Olainē, Mundigciemā, Tukumā, Valmierā, Jelgavā, Valkā u.c. Pabeigtie renovācijas un siltināšanas projekti uzrāda būtisku enerģijas patēriņa samazinājumu – ja pirms mājas siltināšanas vidējais enerģijas patēriņš ir 165 kWh gadā, tad pēc renovācijas darbiem tas ir plānots vidēji par 67% zemāks jeb 54 kWh gadā.

Ingus Salmiņš, ALTUM Energoefektivitātes programmu departamenta vadītājs:

“Daudzdzīvokļu māju energoefektivitātes paaugstināšanas programma ir uzņēmusi apgriezienus, jaunus projektu pieteikumus saņemam ik dienu. Saskaņā ar mūsu aplēsēm, iesniegtajos projektos grantu summa pārsniedz 70 miljonus eiro, kas ir jau gandrīz puse no kopējā grantiem paredzētā finansējuma. 

Tuvākajā laikā programmas saistošajos noteikumos plānots  veikt arī divas būtiskas izmaiņas. Pirmkārt, ja līdz šim uz grantu varēja pieteikties to namu iedzīvotāji, kuros ir vismaz 5 dzīvokļi, tad drīzumā tās varēs būt mājas sākot no 3 dzīvokļiem. Otrkārt, arī gadījumos, ja kredītiestāde nepiešķir nepieciešamo līdzfinansējumu un aizdevumu piešķir ALTUM, granta apjoms būs 50% līdzšinējo 35% vietā.

Veiksmīgi noslēgtie māju renovācijas projekti, tai skaitā Valkā un Valmierā, apliecina, ka mājvietas siltināšana nav tikai mazāks rēķins par siltumu un mājas apsaimniekošanu, īpašuma tirgus vērtības pieaugums vai pievilcīgāka mājas fasāde, tas ir arī nama drošības jautājums. Tāpēc aicinu iedzīvotājus iepazīties ar siltināšanas veiksmes stāstiem visā Latvijā, būt aktīviem un turpināt pieteikties programmai, lai pretendētu uz ALTUM grantu un sāktu taupīt!”

Lai uzlabotu daudzdzīvokļu māju tehnisko stāvokli un energoefektivitāti, kopš 2016. gada septembra Latvijā darbojas daudzdzīvokļu māju energoefektivitātes programma, kuru izstrādāja Ekonomikas ministrija un ievieš ALTUM. ALTUM sniedz daudzpusīgu atbalstu šajā programmā: piešķir grantus, aizdevumu garantijas, aizdevumus projekta realizācijai, kā arī bezmaksas konsultācijas pirms un projekta gaitā.

Programmai līdz 2022. gadam no Eiropas Reģionālās attīstības fonda būs pieejami 156 miljoni eiro, savukārt, piesaistot banku finansējumu, māju renovācijai pieejamais finansējums sasniedz pat 300 miljonus eiro. Līdz pat 50% no izmaksām, kas tiks tērētas māju energoefektivitātes uzlabošanas darbiem, iedzīvotāju vietā tiks segtas no ES līdzekļiem. Pārējās izmaksas iespējams saņemt kā bankas aizdevumu, turklāt dzīvokļu īpašniekiem nav jāieķīlā savi dzīvokļi. Plašāka informācija par šo ALTUM valsts atbalsta programmu pieejama šeit.


Komentāri 1

bezugunsnavdumu

Izcils projektsl ai iedzīt lētticīgos jūgā. Bija tev dzīvoklis piederīgs sev, bet tagad bankai. Lbāk būtu pirkuši sev papildus jakas un vilnas zeķes, ja salst.

pirms gada, 2018.10.15 21:52

Bizness