Krauklis: Jaunais kadastra aprēķins ir bīstams brāķis, kas jāpārtaisa

Valsts zemes dienesta (VZD) un Tieslietu ministrijas (TM) sagatavotais jauno kadastrālo vērtību aprēķina piedāvājums ir bīstams brāķis, kas jāpārtaisa, intervijā laikrakstam “Diena” norādījis Valkas novada domes priekšsēdētājs, Reģionālo attīstības centru apvienības (RACA) valdes priekšsēdētājs Vents Armands Krauklis (“Vidzemes partija”).

Politiķis atzīst, ka līdzšinējā nekustamo īpašumu kadastrālās vērtības aprēķināšanas metodika nerisina problēmu, ka ir dārgi īpašumi, kuru īpašnieki ir ļoti turīgi, bet maksā salīdzinoši mazu nekustamā īpašuma nodokli (NĪN), jo, piemēram, apkārtnē kādu laiku nav bijuši dārgi darījumi. Citviet ir pretēja situācija – tuvumā bijuši daži darījumi par lielām summām, līdz ar to kadastrālās vērtības visā apkārtnē uzreiz “uzlido debesīs” un cilvēki nevar samaksāt NĪN, pašreizējās problēmas ieskicē Krauklis.

Tomēr jaunizstrādātais kadastrālo vērtību aprēķina piedāvājums, viņaprāt, šīs problēmas nerisinās. “Līdz ar to jāteic, ka piedāvātais dokuments ir brāķis, domāju, ka tas būtu jāatdod atpakaļ TM un VZD, lai taisa jaunu, citu metodiku, kas risinātu tās problēmas, kuras nupat minēju. Jo jau šobrīd, piemēram, Valkas novadā uzņēmumu komerctelpām ar zemi ir augstākas kadastrālās vērtības,” skaidro Krauklis.

Kā piemēru viņš min, ka par komerctelpām Valkas centrā, kurās atrodas viens veikals, NĪN gadā tiek nomaksāti aptuveni 1000 eiro. “Tas Valkai ir maksimums jau tagad. Savukārt, ja par dzīvokli, teiksim, ir jāmaksā kādi padsmit vai 20 eiro gadā, tas ir samērīgi. Līdz ar to, ja tagad pasaka, ka par dzīvokli un tam piesaistīto zemes domājamo daļu nebūs jāmaksā vispār, jo [TM piedāvātā ar NĪN neapliekamā minimuma] 100 000 eiro vērtu īpašumu neviena Valkā nav, tātad Valkā nevienai privātpersonai NĪN nebūs jāmaksā, taču viss maksājumu smagums tiks pārlikts uz ne pārāk daudzajiem komersantiem un zemniekiem,” piedāvātā kadastrālo vērtību aprēķina problemātiku laikrakstam klāsta Valkas novada domes priekšsēdētājs.

Viņam šķiet, ka pārcelt NĪN nastu gandrīz tikai uz uzņēmēju pleciem būtu nepareizi, jo vēl lielāka nodokļu sloga uzkraušana uzņēmējiem var radīt apstākļus, “kad viņš nospļausies un aizies,” kā rezultātā paliks tukšas ēkas un nebūs vispār, kas maksā nodokļus. Turpretim dzīvokļu īpašnieki NĪN nemaksās vispār, bet vienalga gribēs, lai pilsētā ir ietves un noasfaltētas ielas, jo tieši šim mērķim pašvaldība izlieto NĪN ieņēmumus, skaidro Krauklis.

Pateikt, ka tagad privātpersonas nemaksās neko, viss NĪN slogs aizies uz ekonomiski aktīvajiem, kuru mums ir ļoti maz, – tā nav pat kļūda, tā ļoti bīstama ideja, uzskata politiķis.

Uz norādi, ka pašvaldība nodokļa likmes varēs regulēt, piešķirot atlaides, Krauklis atbild, ka šīs iespējas tomēr nav bezgalīgas.

Vaicāts, kā būtu jāveido kadastrālās vērtības aprēķināšanas metodika, lai tā būtu taisnīga, politiķis konkrēti neatbild, bet pieļauj, ka varbūt nevajadzētu vadīties pēc darījumu vērtībām. “Nevajadzētu censties no cilvēka izspiest tūkstošus tāpēc, ka blakus ir dārgāki īpašumi, vai tāpēc, ka viņš nupat uzbūvējis māju, – ja viņš ir uzbūvējis māju, viņam noteikti ir bankas kredīts, viņam galu galā ir izdevumi, kas saistīti ar ģimeni utt. Varbūt vairāk jāskatās, kāda ir reālā situācija.”

“Mums nevajadzētu šo nodokli uzlikt tuvu tam līmenim, kad cilvēki un firmas nevar to samaksāt. Uzstādījumam būtu jābūt, ka tas nodoklis ir salīdzinoši viegli samaksājams, pretī redzot labumu, ko par to naudu pašvaldība viņam nodrošina,” vēlamo situāciju ieskicē Valkas mērs.

Kā ziņots, TM un VZD ir sagatavojusi jaunu kadastrālo vērtību aprēķina piedāvājumu, bet vienlaikus tieslietu ministrs sola nepieļaut tā stāšanos spēkā, iekams nebūs pārskatītas NĪN likmes, tostarp atcelts NĪN primārajam mājoklim ar kadastrālo vērtību līdz 100 000 eiro un samazinātas nodokļa likmes mazajiem un vidējiem uzņēmumiem, tostarp lauksaimniekiem.

Vairākas nevalstiskās organizācijas un uzņēmēji publiski kritizējuši izstrādāto piedāvājumu, norādot, ka tā stāšanās spēkā var atstāt negatīvu ietekmi uz zemkopību, kā arī nekustamā īpašuma nozari.

Bizness