Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Kuras ir Latvijas svarīgākās eksportpreces? Uz kurieni tās eksportē? Izpēti eksporta un importa datu vizualizācijā

Ņemot vērā datu lietotāju lielo interesi par importa un eksporta statistikas datiem, Centrālā statistikas pārvalde (CSP) ir izveidojusi interaktīvu datu vizualizācijas rīku, kas ērti un ātri sniedz pārskatu par Latvijas preču ārējo tirdzniecību dažādās detalizācijas pakāpēs. Jaunizveidotā rīka pievienotā vērtība ir ērts preču meklētājs un tūlītējs datu attēlojums grafiskā un kartogrāfiskā veidā. Importa un eksporta statistikas rīks pieejams vietnē eksports.csb.gov.lv.

“Jaunais datu vizualizācijas rīks varētu būt īpaši noderīgs Ekonomikas un Ārlietu ministrijas, Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras darbiniekiem, vēstniecībām, ekonomisko sakaru pārstāvniecībām un citiem datu lietotājiem, kam svarīgi analizēt preču ārējās tirdzniecības attīstību,” uzsver CSP Makroekonomiskās statistikas departamenta direktores vietniece Anželika Pavlova. 

Interaktīvajā rīkā iespējams uzzināt datus gan par svarīgākajām importa un eksporta precēm un nozīmīgākajiem tirdzniecības partneriem, gan atlasīt konkrētas, sev interesējošas preces vai valstis. Tajā pieejami dati par ārējo tirdzniecību kopš 2005. gada, bet jaunākie dati par 2019. gada pirmajiem septiņiem mēnešiem ir provizoriski. 

Viena no daudzām Latvijas eksporta precēm ir rūteri (komutācijas un maršrutēšanas aparāti), kuru eksports kopš 2010. gada ir strauji kāpis. Šī gada astoņos mēnešos visvairāk šī prece eksportēta uz Amerikas Savienotajām valstīm, Poliju un Krieviju, bet kopumā šajā periodā rūteri eksportēti uz 146 dažādām valstīm.

Eksporta un importa statistika pieejama par ikvienu pasaules valsti. Piemēram, iespējams noskaidrot, kādas ir svarīgākās Latvijas eksportpreces uz tādām eksotiskām valstīm kā Angola (kviešu milti), Fēru salas (zāģmateriāli), Tadžikistāna (farmaceitiskie produkti), Nigērija (kvieši un kviešu un rudzu maisījums) un Peru (kūdra).

Datu vizualizācijas rīkā eksports.csb.gov.lv statistika tiks papildināta katru mēnesi, un visi dati ir ne tikai apskatāmi, bet arī lejupielādējami ērtai tālākai izmantošanai.

Bizness