Par graudu kaltēm sāk domāt arī mazās saimniecības

Smiltenes novada Bilskas pagasta uzņēmumam SIA “Advance AT” vairāk nekā 10 gadu ir cieša saikne ar graudaudzētājiem visā Latvijā – uzņēmums pārdod zemnieku saimniecībām un lauksaimniecības uzņēmumiem graudu pirmapstrādes iekārtas, pats arī tās montē un pēc tam nodrošina servisa pakalpojumus.

Uzņēmums “Advance AT” pēdējo gadu laikā ievērojis Latvijas lauksaimniecībā kādu tendenci, proti, arī mazās zemnieku saimniecības arvien vairāk sāk domāt pašas par saviem graudu pirmapstrādes kompleksiem un iegulda finansējumu, lai šādi objekti tām būtu, nevis paļaujas tikai uz kooperatīviem.

Savs dod pārliecību un stabilitāti

Līkne šajā virzienā ir augšupejoša, pateicoties arī Eiropas Savienības līdzfinansētajiem projektiem, secina SIA “Advance AT” valdes priekšsēdētājs Artūrs Tūcis un uzņēmuma tirdzniecības menedžeris Jānis Vilks.

“Novērots, ka arī mazās un vidējās zemnieku saimniecības grib būt neatkarīgas, tāpat kā lielās saimniecības, tāpēc uzbūvē pašas savu kalti un savu graudu uzglabāšanas torni. Būvniecība notiek pamazām – no sākuma uzbūvē kalti, tad pēc viena vai diviem gadiem piebūvē klāt uzglabāšanas torni. Nav obligāti uzreiz jābūvē viss komplekss, jo ir iespēja attīstīties pamazām,” stāsta Jānis Vilks.

Šādu tendenci kā ļoti pozitīvu vērtē  Strenču novada Plāņu pagasta zemnieku saimniecības “Jaunstrūkas” īpašnieks Valdis Circenis. Viņš uzsver, ka zemniekiem rodas sapratne par to, ka jākļūst patstāvīgiem un neatkarīgiem. 

“Kooperatīvs tomēr nozīmē saistības un zināmā veidā sanāk kā priekšnieks, sāk regulēt, ko audzēt – kādas šķirnes, kādas kultūras. Bizness ir visur. Taču zemniekam bieži vien ir savs redzējums, bet, sadarbojoties ar kooperatīvu, viņam ir jāiekļaujas noteiktā  sistēmā. Ne vienmēr tas ir izdevīgi. Es  uzskatu, ka arī mazām saimniecībām ir vajadzīga sava noliktava un neliela kalte, jo tas dod pārliecību un stabilitāti. Ir vēl otrs aspekts, kāpēc tas ir vajadzīgs. Druvā katra minūte ir dārga, bet labības novākšanu  bieži vien ietekmē laiks un transporta izmaksas, vedot graudus uz pieņemšanas vietām citur. Kaut arī “VAKS” (“VAKS” kooperatīvā sabiedrība Valmierā – redakcijas piezīme) būtiski uzlabojis savu apkalpošanas sistēmu un, cik bija dzirdams no zemniekiem, 2020. gada sezonā tur bija mazas rindas un mazs gaidīšanas laiks, attālums un ceļā pavadītās stundas tāpat summējas. Izmaksu struktūra lauksaimniecībā ir būtiski mainījusies, un tas maina arī domāšanu. Paskatieties biržā, kāda cena graudiem bija septembrī un kāda tā ir tagad! Ja zemnieki graudus būtu paglabājuši savā kaltē, tad viņi iegūtu krietni lielāku pievienoto vērtību no sava darba,” uzsver Valdis Circenis. Tiesa, zemnieks piebilst, ka tad nozīme ir arī graudu piegādes apjomam – ar, piemēram, 25 tonnu lielu ražu domāt par savu kalti gluži nevajadzētu, tur vajag vairākus simtus tonnu.

Zemnieku saimniecība “Jaunstrūkas” ir viens no uzņēmuma “Advance AT” klientiem. Sadarbojoties ar šo uzņēmumu, ZS “Jaunstrūkas” 2020. gadā īstenojusi projektu par graudu kaltēšanas jaudas palielināšanu –  “Jaunstrūkās” uzbūvēta jauna graudu kalte ar labības pieņemšanas un tīrīšanas  sistēmu. “Uz sezonu iedarbinājām. Viss strādā, viss ir skaisti un labi,” rezumē Valdis Circenis.

Ja vajadzēs padomu, konsultēs 

Uzņēmums “Advance AT”, nemitīgi pilnveidojoties un attīstoties, ieņem stabilu vietu Latvijā graudu pirmapstrādes iekārtu tirdzniecības, uzstādīšanas un apkalpošanas jomā un ir oficiālais dīleris Latvijā Somijas kompānijai “Antti-Teollisuus”, Itālijas “Frame”, skandināvu “Skandia” Baltkrievijas “Amkodor” un vēl citām.

SIA “Advance AT” piedāvā graudu kaltes, uzglabāšanas torņus gan mitriem, gan sausiem graudiem, elevatorus, graudu priekštīrīšanas un šķirošanas iekārtas – visu, kas nepieciešams, lai varētu uzbūvēt graudu pirmapstrādes kompleksus  kviešiem, miežiem, rudziem, auzām, rapsim. Pēdējos gados vērojama tendence, ka zemnieki paši kaltē arī zirņus un pupas. 

Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra Valkas nodaļas uzņēmējdarbības konsultante Valda Empele skaidro, ka zirņus un pupas lauksaimnieki audzē, lai savās saimniecībās varētu izpildīt Eiropas Savienības zaļināšanas prasības un arī lai nodrošinātu augu maiņu. “Audzējot visu laiku tikai graudus, zeme nogurst. Pupas un zirņi ir tauriņzieži, kas piesaista no gaisa slāpekli, un līdz ar to sanāk kā mēslojums. Pēc pupām un zirņiem augsne ir bagātāka, citas kultūras aug labāk. Taču ir ļoti grūti pupas un zirņus izkaltēt, projām tie iet ar lielu mitrumu,” stāsta Valda Empele. 

SIA “Advance AT” speciālisti skaidro, ka ar “Antti” kalti, izmantojot pareizu sildīšanas sistēmu un saudzīgo kaltēšanas tehnoloģiju, arī šos kultūraugus ir finansiāli izdevīgi audzēt.  

Uzņēmums savus klientus konsultē, ko un kā labāk darīt. “Katrs sadarbības gadījums ir individuāls. Skatāmies pēc finansēm, cik katrs klients var ieguldīt, izvērtējam situāciju un tad iesakām risinājumus, palīdzam ar tehniskajiem rasējumiem un tehniskajiem projektiem, jo šajā jomā mūsu uzņēmumam ir liela pieredze. Piedāvājam graudu pirmapstrādes kompleksa izvietojuma vizuālo risinājumu, lai rezultātā šis izvietojums būtu ērts un klients varētu efektīvi strādāt. Taču galavārds vienmēr paliek klientam. Ko viņš  vēlas, to arī mēs dodam. Mūsu uzņēmums vajadzības gadījumā sniedz arī iekārtu montāžas pakalpojumus, bet, ja klientam ir pašam savs darbaspēks, piedāvājam šefmontāžu – viens mūsu darbinieks aizbrauc un konsultē,” stāsta Jānis Vilks.

Uzņēmuma “Advance AT” sistēmā pastāvīgi strādā 11 darbinieki, bet sezonas laikā – pat līdz 20 cilvēku.  Ņemot vērā to, ka darbus  SIA “Advance AT” savas kapacitātes dēļ plāno laicīgi, arī potenciālos klientus uzņēmums aicina pieteikties laicīgi – jau rudens un ziemas sezonā, jo pēdējā brīža pieteikumi tajā pašā sezonā var netikt īstenoti.

Bizness