Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Produktīvāko Latvijas ganāmpulku TOP 50 arī trīs Smiltenes novada saimniecības - ZS "Kalējiņi 1", Z/S Pakuļi, Z/S Pauri

Latvijā visražīgākā ganāmpulka gods jau otro gadu pēc kārtas pieder Rutkovsku ģimenei Kauguru pagastā – viņi no 97 Holšteinas melraibajām aizvadītājā pārraudzības gadā vidēji no katras izslaukuši 14 850 kg piena.


Stabilais līderu trio

Ieva Rutkovska neslēpj, ka pirms dažiem gadiem, kad piena cena bija nokritusies rekordzemu, apsvēra iespēju likvidēt augstražīgo ganāmpulku, taču izturēja. Viens no iemesliem – ganāmpulku dažos gados izkopt nevar, ciltsdarbs prasa ne tikai zināšanas, bet arī laiku. Tiesa, lai izdzīvotu, nācies 20 piena devējas pārdot, tagad ganāmpulks atkal tiek palielināts.

“Mums vēl ir brīvas vietas kūtī. Krīzes laikā govis brāķē arī tāpēc, lai taupītu veterinārās izmaksas. Naudas plūsmas dēļ. Mēs pieaudzējam ganāmpulku, pārdodam citiem saimniekiem telītes,” stāsta I.Rutkovska. “Vītoliņu” govis ir ne tikai pašas ražīgākās valstī, bet arī veselīgākās – koppienā somatisko šūnu skaits ir rekordzems un sasniedz tikai 44 tūkst.

Tikpat izcils ganāmpulks kā “Vītoliņos” ir arī netālajos “Ceriņos”, kur saimnieko Kļaviņu dzimta. No 291 piena devējas šeit aizvadītajā pārraudzības gadā izslaukti 14 843 kg piena, somatisko šūnu daudzumam koppienā nepārsniedzot 96 tūkst.

Arī Kaspara Putrāļa ganāmpulkā “Kalējiņos 1” ir tikpat augsts vidējais izslaukums – te no 476 piena devējām vidēji slaukti 14 604 kg piena, somatisko šūnu skaitam nepārsniedzot 135 tūkst.

Līderu trio pārliecinoši pietuvojušies venspilnieki – “Jāņlejās”, kur saimnieko Kuģenieku ģimene, vidējais izslaukums no govs aizvadītajā pārraudzības gadā palielinājies par 5,4%, pārsniedzot 13 tūkstošu robežu – 13 109 kg. “Jāņleju” ganāmpulkā ir 477 piena devējas.

Ražīgāko Latvijas ganāmpulku topā atgriezušies arī “Vecsiljāņi” Bebru pagastā – Jānis Sprukulis no savām 489 gotiņām pērn vidēji slaucis 12 245 kg. Ražīgas gotiņas ir arī Guntim un Baibai Dzeņiem zemnieku saimniecībā Kalna Ūdenāni Jēkabpils pusē – viņi no savām piecām piena devējām vidēji slauca 12 791 kg piena.

Vienpadsmittūkstošnieku klubiņš šogad palielinājies par 13 saimniecībām – virs 11 tūkstošiem no govs slauc jau 39 ganāmpulkos.


Vidējais izslaukums pieaug

Vidējais izslaukums valstī pārraudzības ganāmpulkos gada laikā palielinājies par 224 kilogramiem un tagad ir 7520 kg, savukārt izslauktajā pienā tauku daudzums samazinājies par 0,05 procentpunktiem (4,15), bet olbaltumvielu daudzums palielinājies par 0,02 procentpunktiem (3,37).

“Tendences piensaimniecībā ir līdzīgas iepriekšējiem gadiem – starp ražīgākajiem ganāmpulkiem ir zināmi vārdi, kuri notur iepriekšējo augsto ražības līmeni. Kopējais izslaukuma kāpums Latvijā ir loģisks iznākums ieguldītajam darbam, jo saimnieki piestrādā pie labas ģenētikas un pārdomātas ēdināšanas bāzes,” secina Lauksaimniecības datu centra direktora vietniece Erna Galvanovska.

Ganāmpulku un slaucamo govju skaits Latvijā turpina samazināties. Tā, salīdzinot ar 2016. gada novembri, Latvijā piena govju skaits samazinājies par 3655 dzīvniekiem, bet ganāmpulku, no kuriem piens tiek realizēts, kļuvis par 382 mazāk.


Piena iepirkuma cena vairs nav pati zemākā ES

Piena iepirkuma cenas lēnām nonākušas mūsu ražotājiem patīkamos augstumos. Saskaņā ar Eiropas Komisijas datiem Latvijā š2017.gadā vairs nebija pati zemākā piena iepirkuma cena Eiropā. Piemēram novembrī viszemākā piena cena bija Portugālē (30,89 eiro/100 kg), Rumānijā (31,30 eiro), Bulgārijā (31,43 eiro) un Ungārijā (31,75 eiro). Latvijā novembrī piena iepirkuma cena piedzīvoja kritumu par 1,6% un sasniedza 32,16 eiro par 100 kg. Arī Lietuvā un Igaunijā piena iepirkuma cenas samazinājās – Lietuvā tā bija 32,11 eiro, bet Igaunijā – 33,50 eiro. Polijā, no kuras piena iepircējiem zemniekus mēģināja atturēt daži vietējie pārstrādātāji, novembrī par pienu vidēji maksāja 35,47 eiro/100 kg. Visaugstākā iepirkuma cena kā ierasts ir Kiprā (57,14 eiro) un Maltā (53,12 eiro). Arī Nīderlandē un Austrijā ir salīdzinoši augsta piena iepirkuma cena – attiecīgi 41,75 eiro un 41,50 eiro. Latvijā visaugstākā piena cena par pienu maksāta 2014. gada martā – 35,20 eiro, bet zemākā – 2016. gada jūlijā – 17,70.

Pilns produktīvāko Latvijas ganāmpulku TOP 50 – žurnālā Agro Tops

Bizness