Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Ziemāji sadīguši labi

Pateicoties sausumam, šogad graudaugu raža novākta ievērojami agrāk kā citus gadus, radot iespēju laukus labāk sagatavot ziemāju sējai un šo darbu veikt ļoti savlaicīgi. Tādēļ arī Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) augkopības speciālistu veiktie apsekojumi liecina, – ziemas rapsis pašlaik ir labi attīstījies pārziemošanai. 

Siltais septembris un arī neparasti siltais oktobris nodrošinājis to, ka pat nedaudz novēlotos sējumos vai tādos, kuros sausuma dēļ aizkavējās dīgšana, augi ir labi attīstījušies. Ja tā nebūtu noticis, šādos laukos varētu sagaidīt ziemošanas problēmas. LLKC aptaujātie zemniekiem norāda, ka, iespējams, šogad ziemas rapsis iesēts lielākajās platībās pēdējo gadu laikā.

Inga Freimane, LLKC Gulbenes biroja agronome: “Vidzemē ziemāju sēja šogad iekļāvusies optimālos termiņos. Lai gan sākotnēji augu attīstību traucēja sausums, rudziem jau sākusies cerošana, ziemas kviešiem – 2 lapas līdz cerošanai. Trešdaļa ziemas rapša novadā sēta papuvēs, kur labāk sagatavota augsne un sausums virskārtā mazāk ietekmēja sadīgšanu.  Pēc labībām sētie ziemas rapši dīga ilgāk (pat 7 dienas) līdz parādījās pirmie dīgsti, mazliet bija novērojams arī spradzis. Labāk dīgušajos laukos šobrīd augiem ir jau 5–6 spēcīgas lapas ar aptuveni 7 cm garu sakni. Jāpiebilst, ka mūsu pusē atsākusies ražas vākšana, – pēc pirmajām salnām novada saimnieki sākuši arī griķu novākšanu.” 

Agronome uzsver, ka kopumā lauki izskatās labi. Lēnām un ar lielāku dilstošo detaļu patēriņu turpinās arī lauku aršana. Tomēr sausais rudens, īpaši smagākās augsnēs, veicinājis to, ka sējumi ir neizlīdzinātāki un ievērojami retāki. 

Oskars Balodis, LLKC Augkopības nodaļas vadītājs: “Naktīs, gaisa temperatūrai pietuvojoties nullei, un dienā, kad tā nepakāpjas augstāk par +10 grādiem, augi iziet norūdīšanās fāzi, kad aktīva augšana nenotiek, bet tiek uzkrāts cukurs un citas barības vielas, lai veiksmīgi pārvarētu ziemu. Taču graudaugu lauki izskatās labi, un lielākā daļa lauku cero vai ir tuvu cerošanai, kas nozīmē, ka ir labs potenciāls labam ražas gadam.”

Bizness