Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

“Vecums ≠ vientulība” palīdzēs vientuļajiem sirmgalvjiem doties sabiedrībā

 Projekta “Vecums ≠ vientulība” ietvaros Smiltenes un Strenču novada 28 vientuļie seniori devās ekskursijā uz mini zoo “Ezerlejas”, Launkalnes pagastā, kur gida pavadībā bija iespēja aplūkot strausus, dažādu šķirņu fazānus, pundurkazas, punduraitas, dambriežus un citus dzīvnieciņus un putnus.  

Ekskursija senioriem sniedza daudz jaunu iespaidu un prieku doties ārpus mājas. Braucot autobusā gan dziedātas dziesmas, gan izbaudīti skati pa ceļam – vairāki seniori tik ilgi nebija bijuši ārpus mājas, ka pat brauciens autobusā vien bija kā piedzīvojums. Pēc apskates objektiem sekoja pusdienas kafejnīcā.

Lai arī senioru ekskursijas Latvijā notiek, taču tās notiek sociāli aktīvajiem sirmgalvjiem. Sociāli izolētajiem šādu iespēju nav, tāpēc ar to arī šis projekts ir atšķirīgs – tas dod iespēju kaut uz dienu ieraudzīt pasauli plašāku arī šiem cilvēkiem. Seniori ar ierobežotām pašaprūpes spējām lauku reģionos ir izolēti no sociālās dzīves. Pat, ja seniori vēl spēj sevi aprūpēt dzīvesvietā un tikt galā ar ikdienas mājas soli, viņu sociālā izolētība ir ļoti augsta, jo savas mājas viņi praktiski neatstāj un labākajā gadījumā kontaktus uztur tikai ar tuvākajiem kaimiņiem.

Tāpēc Latvijas Samariešu apvienība palīdzēs vismaz 350 vientuļajiem senioriem gūt jaunus iespaidus, apmeklējot kultūras un dabas objektus un pasākumus atbilstoši viņu interesēm, palīdzēs senioriem socializēties, kaut uz dienu izkļūt no savas viensētas un doties aplūkot interesantas vietas Latvijā.  

Ideja par šāda veida projektu radās ikdienas darba procesos, kad katru dienu, nodrošinot aprūpi mājās, Latvijas Samariešu apvienības darbinieki satiek simtiem senioru, kuriem ir zuduši praktiski visi sociālie kontakti, gadiem nav bijis iespējas un iemesla iziet sabiedrībā. Savukārt sociālo darbinieku kapacitāte neļauj tos apsekot tik bieži kā varbūt gribētos. Pašvaldības parasti nepieciešamības gadījumā nodrošina senioriem aprūpes mājās pakalpojumu,  taču sociālu aktivitāšu iespējas vientuļiem pensionāriem laukos ir ļoti ierobežotas vai nav vispār – kā veselības stāvokļa, tā transporta un ienākumu līmeņa dēļ. 

 “Domāju, ka šādas aktivitātes ir noderīgas ne vien vientuļajiem senioriem, bet tas arī veicinās sociālā darba speciālistu un sabiedrības izpratni par senioru sociālās izolētības mazināšanas, aktīvās novecošanās un cienīgu vecumdienu nodrošināšanas tematiku,” saka Latvijas Samariešu apvienības direktors Andris Bērziņš.

Kā plānots, kopumā projektā plānots iesaistīt vismaz 14 novadus Zemgalē, Vidzemē, Kurzemē un Latgalē. Projekta aktivitātes organizēs Latvijas Samariešu apvienības dienesta “Samariešu atbalsts mājās” 5 reģionālās nodaļas, iesaistot pasākumos kā aprūpi mājās saņemošus seniorus, tā arī citus vientuļus, sociāli izolētus seniorus atbilstoši sociālo dienestu ieteikumiem. Senioru aktivizēšanā tiks iesaistīti arī brīvprātīgie, kuri arī pasākumu starplaikā uzturēs kontaktu ar senioriem. Paredzēts stiprināt sadarbību arī ar sociāli aktīvajiem senioriem (novadu pensionāru biedrībām), iesaistot viņus kopā ar brīvprātīgajiem svētku sagatavošanas aktivitātēs.

Projekts “Vecums ≠ vientulība” tiek īstenots pateicoties A/S "Latvijas valsts meži" atbalstam sociālajai jomai.

Atpūta