Atbalstīsim mācīšanos latviešu valodā 1

Uz redakciju piezvanīja Zvārtavas pagastā dzīvojošais fotogrāfs Andris Krieviņš, lai pasacītu, ka viņš esot bezgala pārsteigts par to, ka ir pirmais cilvēks Valkā, kurš pie notāres Ingas Dreimanes atdeva savu balsi par projektu "Sargi valodu un Latviju".

A. Krieviņš pieļauj, ka daudzi nemaz nezina, ka vairāk nekā pirms gada ir uzsākta parakstu vākšana par to, lai rosinātu grozījumus Satversmē par mācību nodrošināšanu valsts valodā visās valsts un pašvaldību skolās. Kopumā pašlaik ir savākts vairāk nekā 6500 parakstu no 10000 nepieciešamajiem. Pēdējos trijos mēnešus biedrībai "Sargi valodu un Latviju" kopā ar TB/LNNK ir izdevies savākt apmēram piecus tūkstošus parakstu.

"Kāpēc neviens, piemēram, Valkā negrib savai valstij palīdzēt? Tas taču jādara mums pašiem. Tie, kuriem ir ietekme, šo ideju cenšas bloķēt, tostarp arī Saeimā," uzskata Andris. Viņš cenšas apzvanīt, kā pats saka, sakarīgus cilvēkus un aicina atdot savu balsi par Latvijas nākotni. Parasti sevi salīdzinām ar Igauniju. Tur šis jautājums ir atrisināts.

Parakstu vākšana ir sākta pērn 30. janvārī, taču tolaik atsaucība bija gaužām maza, jo divu mēnešu laikā neizdevās savākt pat 100 parakstu. Paraksta derīguma termiņš ir viens gads. Lai rosinātu grozījumus Satversmē, nepieciešams 10000 balsstiesīgo parakstu. Tikai pēc tam, kad visi būs pārbaudīti, Centrālā vēlēšanu komisija rosinās parakstu vākšanu likuma grozīšanai.

10. Saeimas deputāts Imants Parādnieks cer, ka parakstus ar dažu publisku akciju palīdzību Rīgā izdosies savākt līdz marta vidum. Biedrības piedāvājums ir no 2012./2013. mācību gada uzsākt pāreju uz apmācību latviešu valodā. "Sargi valodu un Latviju!", atbalstot Nacionālās apvienības "Visu Latvijai! - TB/LNNK" iniciatīvu, organizē parakstu vākšanu, lai rosinātu izmaiņas Satversmes 112. pantā, kas to izteiktu šādā redakcijā: "Ikvienam ir tiesības uz izglītību. Valsts nodrošina iespēju bez maksas iegūt pamatizglītību un vidējo izglītību valsts valodā. Pamatizglītība ir obligāta."

Likumprojekta pārejas noteikumi paredz, ka no 2012. gada 1. septembra visās valsts un pašvaldību izglītības iestādēs pirmajās klasēs mācības notiek valsts valodā. Turpmākā pāreja notiek pakāpeniski līdz 2024. gadam.

Lai varētu apliecināt parakstu par likumprojektu, nepieciešama Latvijas Republikas pilsoņa pase un divi lati valsts nodevas apmaksai. Parakstīties var tikai 18 gadu vecumu sasnieguši Latvijas Republikas pilsoņi.

Komentāri 1

no laukiem

Izskatās ka Rīgā čali vairs neviens neņem par pilnu, un tā nu šis nolēmis būt kaut kur pirmais, un kāpēc gan ne Valkā.Laikam ar to knipsēšanu ir kā ir,saistības ko uzņēmies grūti pavilkt,tad nu izskatās zēns nolēmis sākt nodarboties ar politiku,tikai dižais mākslinieks droši vien nav lietas kursā ka šajā lauciņā Valkā sen vairs nav ko rakt, un par to liels jo liels paldies jāsaka bijušajam Valkas domes priekšsēdētājam Ventam Krauklim , kurš savulaik krieviskajā Valkā bez lieka trokšņa un izrādīšanās panāca to ķa pilsētā vairs nav krievu skolas un ja krievs gribēja mācīties, tad varēja to darīt citur vai latviski.Un vēl.Dies pasargā no tā, ka Andris ar sakarīgiem cilvēkiem, kurus viņš gatavojas apzvanīt,nedomā tos ļautiņus, ar kuriem savulaik kopīgi dalīja attiecīgas ārstniecības iestādes palātas kvadrātmetrus.

pirms 10 gadiem, 2011.02.04 20:13

Noderīgi