Osi vaino mājas bojāšanā

Smiltenietis Aivars Tirnis cer, ka jau šoruden kāds nozāģēs lielo osi ar diviem stumbriem pie viņa ģimenes privātmājas Raiņa ielā 79. To saimnieks gaida trīs gadus, lai beidzot varētu sākt remontēt mājas jumtu, kas ir sapuvis un ieliecies.

 

Mazajā vienstāva namiņā Raiņa ielas malā dzīvo A. Tirnis, viņa trīs bērni un sievastēvs."Koka saknes nāk iekšā mājā, ceļ visu grīdu augšā. Mājai pūst iekšpuse. Jumts pēc lietus nežūst, jo saule nespīd caur koka lapotni," problēmas uzskaita A. Tirnis.

 

Viņš domā, ka jumta segumu sacaurumo arī vēja nolauztie oša sausie zari. Kad līst, ūdens sūcas istabās. Kritiskākajos brīžos grīda jāglābj, istabā izliekot lielas bļodas.

 

Pirms trijiem gadiem A. Tirnis meklēja palīdzību Smiltenes pilsētas domē un uzrakstīja pat divus iesniegumus, taču pagaidām reālu palīdzību nav saņēmis.

 

"Koks atrodas uz privātās zemes. Smiltenes pilsētas Apstādījumu saglabāšanas komisija izsniedza atļauju īpašniekam koku nozāģēt, taču darbus aizkavēja osim blakus esošā "Latvenergo" augstsprieguma līnija. Atslēgt to, lai zāģētu koku, būtu ļoti sarežģīti un dārgi," skaidro Smiltenes pilsētas pašvaldības uzņēmuma "Namu un komunālo uzņēmumu pārvalde" (NKUP) ainavu tehniķe Baiba Rubene.

 

Šovasar līniju demontēja saistībā ar elektriskā apgaismojuma rekonstrukciju Raiņa ielā, tāpēc šī traucēkļa vairs nav.

 

Osis pie A. Tirņa privātmājas izņēmuma kārtā tagad iekļauts NKUP zāģējamo koku sarakstā, kaut arī problēmas sagādā tikai privātīpašniekam. Tas nozīmē, ka izdevumus par autopacēlāja īri sedz no pilsētas domes budžeta, bet īpašnieks maksā tikai par zāģēšanu. NKUP meklēs arī pacēlāju.

 

Bez pacēlāja osi pie A. Tirņa mājas nevar nozāģēt. Turklāt šo darbu var paveikt tikai profesionāļi.

 

Mežizstrādātājs Gvido Ķepītis skaidro, ka osis, ozols un kļava Latvijā ir cietākie koki, un to gāšanas īpatnības ļoti atšķiras. "Kaut arī ciets, osis ir ļoti trausls un ātri lūzt. Tāpēc uzmanīgi jāizvēlas koka gāšanas virziens," saka G. Ķepītis.

 

B. Rubene pieļauj, ka osi pie īpašuma Raiņa ielā 79 varētu nozāģēt šoruden. Taču NKUP valdes priekšsēdētājs Raitis Melderis nav tik optimistisks: "Vispirms tiks zāģēti bīstamie koki pilsētas teritorijā, un tikai pēc tam ķersimies pie privātpersonu iesniegumiem."

 

Piektdien osi apskatīja arī R. Melderis un Smiltenes pilsētas domes izpilddirektors Uldis Rudzītis. Viņi uzskata, ka koka zari jumtu nebojā, bet caurumi radušies tajās vietās, kur noslīdējušas šīfera plāksnes. Amatpersonas domā, ka osis netraucē pārbūvēt mājas jumtu.

Noderīgi