Priecīga ziņa - Galapagu bruņrupuči pieņēmušies svarā

 26. jūlijā plkst. 15.00 Rīgas zoodārzā jau sešpadsmito reizi norisinājās ikgadējais Galapagu bruņrupuču svēršanas pasākums. 

Interesantās tradīcijas aizsācējs, “bruņrupuču nešanas un svēršanas profesors” Raimonds Bergmanis bruņrupuču aplokā ieradās mazliet aizelsies, taisnā ceļā no Ministru kabineta sēdes.  Vakar nosvinējis 50 gadu jubileju, pašreizējais aizsardzības ministrs godam pierādīja, ka viņa biogrāfijā, pirms vārda “spēkavīrs” rakstīt “bijušais”, ir priekšlaicīgi - nolicis malā goda žaketi, kā pirms 16 gadiem, viņš pats ķērās pie bruņām un, piepalīdzot kājnieku bataljona kareivim, lika Čelsiju un Trīnu uz svariem. Savukārt svēršanas un mērīšanas rezultātu pierakstīšana šogad bija uzticēta Rīgas mēram Nilam Ušakovam. Tieši viņam bija gods pavēstīt, ka abas Galapagu bruņrupuču meitenes pa gadu ir labi ēdušas un pieņēmušās svarā. Čelsija sver 89,5 kg, pieplusojot 4,5 kg. Savukārt Trīna bijusi krietni centīgāka un nu sver 104 kg. Gada laikā viņa pieņēmusies svarā par 12 kg. Tomēr līdz absolūtajam sava svara rekordam pietrūkst 7 kilogramu (2011. gadā Trīna svēra 111 kg).

Pēc svēršanas un mērīšanas procedūras abām bruņrupuču dāmām tika gardas kļavu zaru buķetes, bet  Raimonds Bergmanis nu varēs lepoties ar “Bruņrupuču nešanas, svēršanas un mērīšanas Lielmeistara” titulu. Savukārt Nils Ušakovs saņēma diplomu par “Bruņrupuču svēršanas un mērīšanas prasmju teorētisko apguvi”. Cerams, nākošgad šīs prasmes tiks liktas lietā arī praksē...

23 gadus jaunās Galapagu bruņrupucienes uz Rīgu tika atvestas 1995. gadā, un pirmajā svēršanas reizē 2001. gada vasarā to svars nepārsniedza 40 kilogramus. Tad ar celšanu un nešanu Raimonds Bergmanis tika galā viens pats. Gadu gaitā Trīna pieauga līdz pat 111 kg, bet Čelsija gandrīz 90 kilogramiem un palīgā tika aicināti teju vai visi Latvijas (un ne tikai!) dižākie svarcēlāji un stiprinieki. Dažus pēdējos gadus bruņrupucieņu svars nedaudz samazinājās, jo radikāli izmainīta to ēdienkarte, palielinot veselīgo zaļumu īpatsvaru. Rūpējoties par vērtīgo rāpuļu veselību un labsajūtu, šogad viņu aplokā tika izveidots sekls dīķis, kurā veldzēties karstās vasaras dienās.

Savvaļā Galapagu bruņrupuči dzīvo Galapagu salās, kur uz atsevišķām saliņām kādreiz bija sastopamas 15 šo rāpuļu pasugas. Piecas no tām šobrīd jau ir pilnībā iznīcinātas. Zoodārza bruņrupuču svēršanas pasākums ir mēģinājums pievērst sabiedrības uzmanību daudzu, citādi neievērojamu, dzīvnieku sugu neapskaužamajam liktenim. Mums, cilvēkiem, ir dots spēks un prāts, lai darītu labu, lai palīdzētu, nevis iznīcinātu! Jautāts, vai arī šogad, esot Aizsardzības ministra amatā, nāks svērt bruņrupučus, Raimonds Bergmanis nevilcinājās ne mirkli. Pienākums palīdzēt dzīvniekiem esot katram, vai tas ministrs vai bērns. Un, galu galā, arī armija miera laikā vienmēr steidz palīdzēt plūdos un citās nelaimēs nokļuvušajiem... Bruņrupuču svēršana gan nav nekāda nelaime! Tie ir svētki, kuros arī šogad visi priecājās no sirds! 

Noderīgi