Rīgas Zooloģiskajā dārzā - Valentīndienas noskaņas

Dienas kļūst arvien garākas un tas dzīvajās radībās parasti pamodina ilgi snaudušās sajūtas – būs pavasaris, būs uztraukumi, būs jāizcīna kaujas ar sāncenšiem, būs jāatrod piemērotas mājas, būs jāsavaldzina kāda atsaucīga dāma un tad jau varēs…. Vienvārdsakot, gaisā vibrēt vibrē mīlas pilnas noskaņas.

Zied pāvi un ūjina pūces

Jau tradicionāli agri pavasarī, kad pie jumtiem parādās pirmās lāstekas un saule sāk sildīt zemi, Rīgas Zoodārzā uzzied pāvu kuplās astes. Sākumā bikli, bet vēlāk arvien nebēdnīgāk un erotiskāk (nu vismaz pāvu dāmām tā šķiet…). Un tad jau necilāk krāsotajām pāvienēm atliek vien izvēlēties, kura brašuļa aplidošanai ļauties. Protams, pieredzējušiem tēviem ar garām un acainām spalvām un lielu vēdekli ir lielākas cerības, tomēr arī jauniem puikām gribas padižoties, sak varbūt paveicas. 

Arī pāvu kaimiņiem pūcēm siltais laiks sagrozījis galvu, it īpaši ūpjiem. Tie nekautrējas savu otru pusīti saūjināt pat dienā. Tas nozīmē, ka uzmanīgam un klusam apmeklētājam var paveikties noklausīties ūpju dziesmas. 

Kaisles pārņemtā Flamingu māja

Šeit var vērot visu attiecību spektru – gan iepazīšanos, gan satikšanos, gan savstarpējo bužināšanos, gan arī mīlas baudīšanu, gan arī mazuļu audzināšanu. Ibisu ekspozīcijas viducī esošajā varenajā kokā atkal uzaugusi liela zaru kaudze, kurā visu uzmanību sev pievērš divas balto karošknābju ģimenes. Un lūk, pēc nopietniem pūliņiem un nepilna mēneša perēšanas, no ligzdas pretī vecāku gādīgajiem knābjiem jau slienas divreiz divas mazas neveiklas tējkarotītes. Maziem karošknābjiem knābja gals ir tikai nedaudz paplatināts, savukārt ligzdas atstāšanas brīdī tas jau ir kļuvis par kārtīgu karotei līdzīgu instrumentu.

Dzērvju duets

Ik pa laikam pāri zoodārzam aizveļas skanīga dueta sadziedāšanās. Japānas dzērves kā vienas no pirmajām skaļi skandina pavasara tuvumu. Tomēr, lai tiešajā ēterā skatītos dzērvju pavasara prieka dziesmu, jābūt pacietīgam, jo vispirms putni nedaudz mulsi uzsāk savstarpēju deju, tad pamazām iesilst un deja kļūst ātrāka un kaislīgāka, un tad pašā noslēgumā seko kulminācija - kaklus izslējušas, tās dzied, ka tuvumā esošajiem cilvēkiem skudriņas skrien pār muguru.

Krokodiliem gavēnis

Kamēr cītīgākie apmeklētāji Tropu mājā aizrautīgi risina āķīgus uzdevumus par mitrājiem, jo šī gada Tropu mēnesis Zoodārzā ir veltīts šai daudzveidīgajai ekosistēmai – mitrājiem, tikmēr krokodiliem apmēram pusotru mēnesi ilgst ziemas miers ar pilnīgu ziemas gavēni. Tas nozīmē, ka visu šo laiku garšīgās zivis tiem aizpeld gar degunu … Tādēļ dzīvniekiem nekas cits neatliek kā kļūt slaidākiem. Savukārt marta vidū, kad Tropu mājā iestāsies vasara, krokodiliem sāksies pavasarīgs noskaņojums, un tad jau arī šogad ceram, ka improvizētajās ligzdās parādīsies kādas šo rāpuļu olas. Veiksmīgi kombinējot ziemas un vasaras sezonu gaviālkrokodili jau vairākus gadus pēc kārtas dēj olas, tomēr pēcnācējus iegūt līdz šim nav sekmējies. 

Jāatzīmē, ka gan Ogoves pundurkrokodili, gan gaviālkrokodili ir globāli apdraudētas sugas, tāpēc sekmīga vairošanās nebrīvē būtu liels panākums. Patlaban esam ceļā uz to.

Arī “Cīruļos” pavasarīgas noskaņas

Pavasara reibinošā elpa jaušama arī Zoodārza filiālē “Cīruļi” Kalvenē. Nenorimuši klaigā plēsīgie putni, tostarp arī grifi. Pērn un aizpērn melnajiem grifiem uzaudzināja pa vienam mazulim, varbūt tas izdosies arīdzan šogad. Pērnā gada jaunie putni (viens no Cīruļiem un otrs no Rīgas) jau aizbraukuši uz īpašu jauno grifu iepazīšanās aviāriju Ouvehandas zoodārzā Nīderlandē, kur droši vien noskata sev piemērotākās otrās pusītes… 

Kustīga un rotaļīga kļuvusi blakus esošā vilku saime. Savukārt aļņu tēvs ir priecīgās gaidās, jo nupat, nupat klāt būs viņa dāma no Somijas. Tā būs jāiepazīstina ar jauno teritoriju un daudzajiem kaimiņiem. Valentīndienas noskaņu pārņemtajiem apmeklētājiem februāris “Cīruļos” varētu būt īpaši pievilcīgs, jo sadarbībā ar uzziņu dienestu 1188 sagādātas pavasarīgas atlaides – 50 % no pamatcenas. Atliek vien izdrukāt kuponu no 1188 mājaslapas (plašāk te: http://rigazoo.lv/public/31173.html), uzvilkt piemērotas drēbes un doties klejojumā pa zoodārza filiāles takām. Drīz te sāks dziedāt cīruļi un sasnigs baltās gulbju kupenas, jo “Cīruļu” plašajās pļavās labprāt atpūšas lieli gulbju bari. 

Tropu mājā – mitrāji sadarbībā ar uzziņu dienestu 1188

Jau četrpadsmito gadu tiek rīkots Tropu mēnesis Zoodārzā. Šogad esam izvēlējušies izpētīt ļoti daudzveidīgu ekosistēmu – mitrājus. Februāra sestdienās un svētdienās no plkst. 12.00-15.00 Tropu mājā darbojas radošā un pētnieciskā darbnīca “Atklāj, kas ir mitrāji”. Bez tam kasē paņemot ceļa lapu, ikviens var iepazīt arī citus Rīgas zoodārzā mītošos pasaules mitrāju iemītniekus. Laipni aicināti!


P.S. Daudziem zoodārza dzīvniekiem Valentīndienas prieki noris rudenī un tagad februārī tie mierīgi noraugās uz uztrauktajiem kaimiņiem. Tagad tiem atliek vienīgi gaidīt aprīli/maiju/jūniju, kad materializēsies rudenī paveiktais…

Noderīgi