Speciālists: nokaltušas egles var ilgi stāvēt, bet stiprā negaisā nokrist

Mazdārziņu īpašnieki Valkā pēc garās ziemas beidzot ir tikuši pie savām dobēm un var sēt un ravēt, bet dažiem dārza prieku aptumšojis satraukums par savu augļu koku un vasaras mājiņu drošību.

"Ziemeļlatvijai" par to savas bažas neslēpa valcēnietes Zina Maļceva un Grieta Baķe, kuru dārzs Aliešu kooperatīvā atrodas pie pašas mežmalas.

Divreiz koki jau gāzušies

Netālu no viņu iekoptajiem lauciņiem stāv vairākas staltas, bet nokaltušas egles ar resniem stumbriem. Pie stiprākas vēja brāzmas tās var lūzt un izpostīt dārzu. "Tie patiesībā ir miruši koki, tātad vēja neizturīgi.

Egles ir tik garas, ka var pārkrist pāri mūsu mazdārziņam un ar galotni aizskart arī kaimiņu dobes. Turklāt tām garām stiepjas augstsprieguma vadi. Ja koki krītot tos pārrauj, tad bail iedomāties, kas notiks," saka Z. Maļceva. Viņai dārzs atrodas pašā egļu zaru pavēnī, un sieviete ir pārliecināta, ka posts būtu liels, kādai no tām nogāžoties.

To, ka bažas par iespējamo koku gāšanos ir pamatotas, apliecina G. Baķe. "Pirms pāris gadiem viena no eglēm nogāzās mūsu dārzā un nolauza ābelīti. Arī iepriekšējie mana dārza saimnieki ir cietuši no šiem kokiem. Viena egle sadragāja viņiem siltumnīcu. Esam par to informējuši pagasta varu, bet saņēmām atbildi, ka cita īpašnieka mežā pagasts nedrīkst rīkoties," stāsta G. Baķe.

Tas ir Latvenergo pienākums

Ziemeļvidzemes virsmežniecības Valkas mežniecības mežzinis Jānis Jaunslavietis informē, ka egles, par kurām uztraucas dārziņu saimnieces atrodas privātīpašumā, kas pieder Valkas pagastā reģistrētai saimniecībai "Jaunalieši".

"Nokaltušās egles, kas atrodas elektrolīnijas tuvumā, vajadzētu nozāģēt Latvenergo darbiniekiem. Vismaz divas no tām atrodas elektrolīnijas aizsargjoslā un krītot var skart vadus. Aizsargjoslas noteikumos minēts, ka elektrolīniju uzraudzītāji drīkst nozāģēt kokus, kas jau sākuši trupēt un krītot var pārraut vadus.

Šīs egles jau ir sākušas trupēt. Nokaltuši koki stāv arī tālāk. To galotnes gan neaizsniedz elektrovadus, bet gāžoties apdraud mazdārziņu teritoriju. Es domāju, ka par tiem pašvaldībai vajadzētu runāt ar saimniecības īpašnieku un vienoties par koku nozāģēšanu," spriež J. Jaunslavietis. Viņš piebilst, ka teorētiski nokaltušās egles var stāvēt 10 un 20 gadus, bet neviens nevar garantēt, ka nedzīvs koks lielākā vētrā nenogāzīsies.

"Ja no mežmalas krītoši koki jau ir nodarījuši zaudējumus citām personām, tās var vērsties tiesā un likumā paredzētā kārtībā pieprasīt kompensāciju," skaidro mežzinis.

Valkas pagasta pārvaldē uzzināju, ka saimniecības "Jaunalieši" īpašniece Egita Fišere jau daudzus gadus dzīvo Vācijā. Reiz saistībā ar citu drošību apdraudošiem kokiem par viņu jau interesējusies policija, bet pagasta pārvaldei nekādu ziņu par saimniecības īpašnieces atrašanās vietu nav.

Latvenergo Sadales tīkla Ziemeļu reģiona Klientu apkalpošanas nodaļā "Ziemeļlatvijai" paskaidroja, ka mazdārziņu saimniecēm jāatnes uz iestādi iesniegums un tad Latvenergo darbinieki pārbaudīs situāciju un vajadzības gadījumā egles nozāģēs.

Kārtējo reizi ar redakcijas palīdzību sāk ātri risināties jautājumi, kas pirms tam dārzu kopējām šķita neatrisināma mīkla.

Noderīgi