Zinātnieki atrisinājuši pazudušo zeķu problēmu 1

Zinātnieki atšķetinājuši vienu no šī gadsimta lielākajām mistērijām, atklājot, kāpēc mazgāšanas laikā pazūd mūsu zeķes. Pētījuma rezultātā izstrādāta matemātiska formula, ar kuru iespējams prognozēt zeķu pazušanas varbūtību. Savukārt, lai atrastu pāri tām zeķēm, kas palikušas bez otras pusītes, Samsung Latvijā izveidojis unikālu iepazīšanās portālu singlesocks.lv.


Pētījumā Latvijā noskaidrots, ka zeķe bez pāra ir teju 7 no 10 jeb aptuveni 1,3 miljoniem mūsu valsts iedzīvotāju. Savukārt vairāk nekā 10 zeķu-vientuļnieču ir katram piektajam cilvēkam, kas ir aptuveni tikpat, cik audzēkņu ir visās Latvijas profesionālajās izglītības iestādēs, augstskolās un koledžās kopā. 


Psihologs Dr. Saimons Mors (Simon Moore) un statistiķis Džefs Elliss (Geoff Ellis) izmantojuši zinātnisku paņēmienu to faktoru atklāšanai, kas rada zeķu mazgāšanas nedienas, un pēc tam secinājumus apkopojuši vienkāršā matemātiskā formulā. 


Viņu pētījumā iesaistījās aptuveni 2000 cilvēku, kuri dalījās ar saviem veļas mazgāšanas paradumiem un problēmām. Kā izrādās, galvenie faktori, kas izraisa pazudušo zeķu problēmu, ir veļas mazgāšanas sarežģītība – nepieciešamība šķirot veļu, izvēlēties dažādas mazgāšanas temperatūras, kā arī centieni atcerēties, cik zeķu ielikts veļasmašīnā.  


Turklāt zeķu pazušanai ir vairāk praktisku, nevis pārdabisku iemeslu. Piemēram, tās aizkrīt aiz radiatoriem vai zem mēbelēm, tiek pievienotas neatbilstošas drēbju krāsas mazgāšanas ciklam vai saliktas pārī ar pavisam citām zeķēm. 


Balstoties uz to, izstrādāta zeķu pazušanas formula: 


Zeķu pazušanas indekss = (L + C) - (P x A) 


Jo lielāks indekss, jo lielāka varbūtība pazaudēt zeķes.


Apzīmējumi:

L = Mazgājamās veļas apjoms

Aprēķina, reizinot cilvēku skaitu mājsaimniecībā (p) ar mazgāšanas reižu skaitu nedēļā (f) 


C = Mazgāšanas sarežģītība

Aprēķina, saskaitot, cik veļas veidi (t) tiek mazgāti mājsaimniecībā nedēļas laikā (tumšā + gaišā veļa), reizinot to ar nedēļā mazgājamo zeķu skaitu (s)


P = Prieks mazgāt veļu

Mēra ar atzīmi no 1 līdz 5, kur 1 ir "ļoti nepatīk mazgāt veļu" un 5 – "ļoti patīk mazgāt veļu" 


A = Uzmanības pakāpe

Darbību summa, kas tiek izdarītas pirms veļas mazgāšanas: kabatu pārbaude, piedurkņu atritināšana, drēbju izgriešana uz pareizo pusi, zeķu atritināšana. Jānorāda kopējais skaitlis. 


Tiem cilvēkiem, kuri vēlas aprēķināt iespējamību pazaudēt zeķes vienas nedēļas laikā, pētnieki sagatavojuši formulas sarežģītāku versiju: 


Varbūtība = 0,38+ (0,005 x L) + (0,0012 x C) - (0,0159 x P x A)3 


Lai zeķu mazgāšana turpmāk nebeigtos ar to šķiršanos, Samsung radījis veļasmašīnu AddWash, kuras durvīs iebūvēta papildu lūka. Tā mazgāšanas laikā ļauj ērti pievienot papildu veļu, nepārtraucot ciklu un neizlaižot ūdeni. Savukārt, lai vientuļajām zeķēm atrastu otru pusīti, Latvijā radīts neierasts iepazīšanās portāls singlesocks.lv. Tajā ikviens var iesniegt savas “vientuļnieces” fotogrāfiju un aprakstu. Atzīmējot citu dalībnieku bildes ar pogu Patīk un pretī saņemot tādu pašu atbildi, tiek izveidots pāris, kurš var piedalīties vērtīgu balvu izlozē.


Par pētījumu

Pētījumu veica tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centrs “SKDS” interneta vidē 2016. gada februārī. Aptauja ir reprezentatīva ekonomiski aktīvajiem iedzīvotājiem vecumā no 18 līdz 74 gadiem. Izlases lielums ir 1005 respondenti Latvijā, Lietuvā un Igaunijā – katrā 500 respondenti.


Komentāri 1

bezugunsnavdumu

pazuduša zeķe = slinka mājsaimniece, kura nejēdz pēc mazgāšanas salikt visu kopā.

Latvijā esot 1.3 miljonu slinķu.

laikam ar to skaidrojams ka valstī viss slikti. ja rīts sakās ar dažadām zeķēm kājās, kāpēc gaidīt skaidrību dienas garumā?
gan jau derēs tāpat.

pirms 5 gadiem, 2016.05.05 21:54

Noderīgi