Abituriente dažas mācību dienas upurē, lai izmēģinātu sniega dēli Alpu kalnos 2

Kad pirms dažiem gadiem smilteniete Inga Ērgle (18 gadi) mācījās braukt ar sniega dēli un vairāk kūleņoja pa zemi, nevis brauca no kalna, nez vai viņai ienāca prātā doma, - lūk, iemācīšos un drīz traukšos lejup pa Alpu nogāzēm!

 

Taču varēja to domāt droši. Šomēnes Inga pirmo reizi izmēģināja sniega dēli nevis ierastajos Latvijas kalnos, bet kopā ar draugiem baudīja snovborda priekus Austrijas Alpos, Cillertāles ielejā. Šī vieta atrodas Eiropas lielāko kalnu slēpošanas reģionu piecniekā.

 

Lai tur nokļūtu, jauniete pat upurēja dažas dienas no mācībām Smiltenes ģimnāzijā. Viņas draugi ģimnāzijas pērnā gada absolventi, tagad Latvijas Lauksaimniecības universitātes studenti Rūta Pauloviča un Raitis Mūrnieks ieplānoja ceļojumu tad, kad skolā ir mācības. "Tas bija to vērts!" Inga nenožēlo, kaut arī nācās kavēt skolu.

 

Naudas taupīšanas nolūkā jaunieši ceļojumu organizēja paši, nevis piepulcējās kādai no tūrisma firmu organizētajām grupām.

 

Lielāko darbu uzņēmās Raitis, kurš jau agrāk atpūtās Cillertāles ielejā un pārzināja turienes situāciju. Lai sameklētu līdzbraucējus "busiņā", jaunieši ievietoja sludinājumu. Uz brīvajām vietām pieteicās daudz vairāk ceļabiedru, nekā automašīnā varēja uzņemt.

 

Inga spriež, - tas tāpēc, ka pašu organizēts ceļojums ir lētāks. Piecu dienu ilgā atpūta Alpos, ieskaitot naktsmītnes, ēšanu, transporta izdevumus un pacēlāja karti visām dienām, viņai izmaksāja aptuveni 350 latus. Naudu Ingai atvēlēja vecāki.

 

Cillertāles ieleja ir interesanta jau ar savu ģeogrāfisko izvietojumu. Tajā var nokļūt, tikai braucot cauri tunelim kalnos. Ielejā atrodas viena aptuveni 30 kilometrus gara šoseja, kas beidzas ar strupceļu un kuras abās pusēs atrodas kalni. To piekājē rindojas ciematiņi ar viesnīcām, veikaliem, ēstuvēm un krogiem.

 

"Tur ir pilnīgi cita pasaule, kurā viss ir priekš tūristiem," secina Inga. Vietējie iedzīvotāji viņiem izīrē savas mājas. Tādu piedāvājumu izmantoja arī Inga un viņas ceļabiedri. Mazā ciematiņā Ramšau viņi aizņēma privātmājas otro stāvu ar atsevišķu virtuvi un dušu.

 

"Dienā pusdienas ēdām krodziņos kalnos, bet vakariņas gatavojām paši. Kartupeļus, rīsus, griķus paņēmām līdzi no Latvijas," pieredzē dalās smilteniete.

 

Kalnos jaunieši snovbordisti pavadīja visu dienu. Laiks pagājis nemanot. Cillertālē visu iespējamo nobraucienu kopējais garums ir aptuveni 250 kilometru. Uz ieleju vērstās nogāzes sākas 2260 līdz 3250 metru augstumā starp akmeņainām nogāzēm un ietiecas egļu mežos. No katras virsotnes ir ļoti daudz nobraucienu. Visus izmēģināt piecās dienās pat nav iespējams. "Melnajās" jeb harakiri trasēs smiltenieši neriskēja doties, jo, traucoties pa tām lejup, nevar nobremzēt.

 

"Alpos braukt ar dēli ir pilnīgi citādāk, nekā Latvijā!" jūsmo Inga. "Nobraucieni ir daudz garāki, pat tik gari, ka 10 minūtes jābrauc bez apstājas. Apkārt ir milzīgi kalni, baltas kalnu virsotnes, meži. Pasakaini!" Turklāt katrā trasē esot cita ainava. Par vienmuļību nevajadzējis žēloties. Pārsvarā Cillertālē atpūšoties kalnu slēpotāji. Citus snovbordistus Inga redzēja maz.

 

Lai vairākas dienas Alpu kalnos brauktu ar sniega dēli, ir vajadzīgs fizisks rūdījums. Jābūt spēcīgām kājām, rokām un trenētai vēdera "presītei", uzskaita Inga.

 

Viņa rūdījusies, aizvadītajā gadā regulāri piedaloties MTB jeb kalnu riteņbraukšanas sacensībās. Tā Ingai bija debijas sezona šajā sporta veidā, kas vainagojās pat ar otro vietu savā vecuma grupā Philips MTB maratonā.

 

Tiesa, nebija tā, ka Inga sāka braukt šādos mačos bez iepriekšēja rūdījuma. Jau vairākus gadus viņa ar domubiedriem jeb kompānija "Lieliskie" ar velosipēdiem apceļo Latviju.

 

"Aizraujoši!" MTB sacīkstes vērtē Inga. "Jau visa tā nokļūšana, gatavošanās sacīkstēm, tad sacensības, kad visi kopā brauc, palīdz cits citam un atbalsta. Trases ir interesantas, pilnas ar piedzīvojumiem. Braucot vēl var paspēt apskatīt dabu."

 

Inga līdzdalību kalnu riteņbraukšanas sacensībās uztver ne tikai kā sportu, bet arī kā atpūtu un kopā ar pozitīvi noskaņotiem cilvēkiem lieliski pavadītas brīvdienas.

 

Ingas moto ir ņemt no dzīves maksimāli daudz, cik vien iespējams, jo nekad iepriekš nevar zināt, kas nākotnē noderēs.

 

Jau divus gadus pēc kārtas Inga ir ievēlēta par Smiltenes jauniešu domes prezidenti. Šajā mācību gadā viņa darbojas arī Smiltenes ģimnāzijas pašpārvaldē. Aizvadītajā mācību gadā jauniete piedalījās savas skolas konkursā un ieguva titulu "Ģimnāziste 2008". Brīvajā laikā viņa sporto un dzied savas skolas jauniešu korī "Lido".

 

"Vajag izmantot katru iespēju. Tā dzīvi var padarīt dažādāku un košāku," Inga iesaka citiem.Šobrīd viņas domas aizņem gaidāmais žetonu vakars, eksāmeni un 12. klases izlaidums. Pašlaik no studiju programmām Ingai topā ir loģistika Rīgas Tehniskajā universitātē.

 

"Ja cilvēks labi mācās, čakli strādā un ir apmierināts ar to, ko dara, tad darbu var atrast," uz situāciju darba tirgū jauniete skatās optimistiski.

 

 FaktiVārds, uzvārds: Inga ĒrgleVecums: 18 gadiHoroskops: AunsDzimšanas diena: 1. aprīlisNodarbošanās: Smiltenes ģimnāzijas 12.b klases skolniece Aizraušanās: snovbords, kalnu riteņbraukšana, koris, sabiedriskas aktivitātesCitiem iesaka: Ņemt no dzīves maksimāli daudz un izmantot ikvienu iespēju

 

Komentāri 2

pofig

Jānim ir jaunas kedas, viņš gan stundas nebasto, bet pēc skolas iet uz treniņiem.

pirms 12 gadiem, 2009.02.03 18:19

Noderīgi