Augsti lēcieni, sadursmes, kritieni un traumas ir viņas ikdiena 2

Sandra Aleksejeva ir 17 gadus veca smilteniete. Viņa ar BMX nodarbojas divpadsmito gadu. Pirmsākumi meklējami Smiltenes BMX klubā „Silvas ziķeri". Ar skatīšanos, kā ziķeros brauc puiši, jaunajai meitenei nebija gana. Viņa nolēma pamēģināt pati, un iepatikās. BMX jaunieti aizrāvis tik ļoti, ka Sandrai ir reālas izredzes pēc četriem gadiem atrasties uz starta estakādes Olimpiskajās spēlēs Londonā.

Sandra uzaugusi laukos. Zvārtavas pagasta iedzīvotājiem Zaigai Kalniņai un Andrim Aleksejevam jaunākie bērni ir dvīnes Sandra un Ērika. Vēl ģimenē nopietni ar sportu nodarbojas vecākie bērni - Jānis ir trīskārtējs Ziemeļeiropas zonas rallijkrosa čempions un Raimonds - motosportists.

BMX braucējas bērnība nav pagājusi, kopā ar draugiem būvējot sapņu pilis. Apkārt vienaudžu bijis maz, Sandra vairāk mācījusies no brāļa Jāņa. "Laukos bija saimniecība, lopi, zeme, traktori... Viss, kam kārtīgos laukos jābūt. Ravēju, palīdzēju ganīt govis," atklāj meitene.

 Ilgs un daudzreiz grūts darbs Sandrai un viņas ģimenei nav svešs. Tieši darba rūdījums daudzās dzīves situācijās Sandrai ļauj būt tur, kur šobrīd atrodas - Latvijas BMX izlases kandidātos.

Sandra stāsta, ka sākotnēji par ekstrēmo sporta veidu interesējies viņas brālis Jānis. "Braucām garām Silvas trasei, kur notika BMX sacensības. Arī man gribējās noskaidrot, kas tur īsti notiek. Jau nākamajā nedēļā atbraucām uz treniņu trasē, kur BMX entuziasts Aldis Romanovskis nodarbojās ar Silvas puikām. Toreiz pirmo reizi man iedeva pamēģināt izbraukt ar īstu BMX velosipēdu. Ar to arī pietika. Citu domu, kā tikai par BMX, man nebija," saka sportiste.

Tas notika augustā, kad visas sezonas sacensības bija jau beigušās. Pirmās sacensības, kurā piedalījās Sandra un viņas brālis notika nākamā gada pavasarī Carnikavā. Sākotnēji uz sacensībām devās un atbalstīja visa ģimene, bet, kad Jānis sāka interesēties par autosportu, nācās plānot.

„Tad sadalījām jomas. Brālis ar tēti nodarbojās ar autosportu, bet mēs ar mammu palikām BMX. Tā notiek vēl tagad. Bet, ja man nav BMX sacensību, tad mēs ar mammu braucam līdzi brālim uz auto sacensībām, lai atbalstītu viņu. Kad Jānim nav sacensību, tad viņš mani aizved uz kādiem Eiropas čempionāta posmiem," atklāj S. Aleksejeva.

Sandra par savu ģimeni runā kā par pašu dārgāko un vērtīgāko šajā pasaulē. „Mana ģimene ir vienkārši superīga, jo viņi atbalsta mani jebkādā situācijā. Bez vecāku atbalsta es nebūtu nekas. Es pat nezinu, kāpēc mēs esam tik sportiski. Laikam jau vecākiem patīk, ka viņu bērniem ir labi panākumi un tāpēc arī mūsējie jūt līdzi," ir pārliecināta BMX braucēja.

Viņa stāsta, ka arī tētis Andris ir ļoti sportisks. Viņu interesē daudzi sporta veidi - hokejs, futbols, autosports, motokross, biatlons, agrāk spēlēja futbolu. Viņš par šo visu ir lietas kursā. Sandras dvīņumāsa labprāt uzspēlējot futbolu. „Mammai arī rūp sporta aktivitātes. Viņas dzīves pieredze un padomi labi noder jebkurā dzīves situācijā. Mamma ar lielu atbildības sajūtu veica BMX kluba „Silvas ziķeru" prezidentes pienākumus," stāsta BMX braucēja.

Drosmīga un bezbailīga - tā varētu teikt par Sandru, kura no mazotnes pieradusi BMX trasē sacensties kopā ar puišiem. Kritieni, traumas, zaudējumi meiteni nekad nav atturējuši no nosprausto mērķu sasniegšanas BMX. Viņas mamma teic, ka ir divas Sandras - viena sadzīvē, otra sportā. Raksturs sportistei ir smags.

"Jūtīga, viegli ievainojama, bet bieži to visu patur sevī. Prot sevi aizstāvēt ar jebkādiem līdzekļiem. Bet sirsniņā ir mīļa un laba. Sportā gan ir pavisam cita Sandra. BMX viena, citos sporta veidos cita. Piemēram, futbolā viņa ir atklāta, pozitīvu rezultātu griboša, reizēm tas atsaucas uz savstarpējām attiecībām ar pārējiem komandas biedriem. BMX - tas ir kas cits. Meitenei tā ir liela drosme tik ilgi būt šajā sporta veidā. Viņai viss nāk tikai ar lielu darbu," par meitu saka Zaiga.

Sandra spēj atgūties no zaudējumu rūgtuma, atkal saņemties. Latvijā vispār nav daudz meiteņu, kuras nodarbotos ar BMX. Vienīgā spēcīgā konkurente „Silvas ziķeru" braucējai Baltijā ir lietuviete.

Sandrai pirmie panākumi BMX nebija jāgaida ilgi. 2000. un 2001. gadā viņa, startējot kopā ar puišiem, Latvijas čempionāta kopvērtējumā bija otrā labākā. Nākamajos trijos gados viņa ieguva bronzu. Kopš 2004. gada līdztekus Latvijas čempionātam meitene piedalījās arī Eiropas un Pasaules čempionātos. Šajos čempionātos savā vecuma grupā meitene ierindojusies tieši aiz godalgotajām vietām.

Patlaban sportiste Smiltenes tehnikuma 2. kursā apgūst viesnīcu servisa specialitāti un pārējā laikā nododas BMX treniņiem. "Šogad traumu dēļ treniņu process nebija pilnvērtīgs, bet no janvāra trīs reizes nedēļā trenējos un mēģināju ielocīt savas pie tām pašām kustībām, kas bija pirms operācijām. BMX sezonā treniņi trasēs būs vismaz trīs reizes nedēļā, ja sanāks, tad biežāk. Būtu jau labi, ja varētu dienā divas reizes trenēties, bet līdz jūnija beigām ir mācības skolā. Tāpēc tagad darba dienās brīvas ir tikai pēcpusdienas," par sportošanu stāsta meitene.

Šogad sacensību kalendārs 17 gadus vecajai BMX braucējai ir ļoti saspringts. Šonedēļ viņa piedalās treniņnometnē Itālijā. Aprīļa sākumā Sandra divas dienas pavadīs sacensībās Holandē. "Visnoslogotākais man būs maijs un jūnijs, jo tad sacensībās piedalīšos katru nedēļas nogali. Mācības centīšos apgūt tajās nedēļās, kad nebūšu sacensībās ārzemēs.

Tomēr vislielākā problēma ir finanses. Ļoti gribu braukt un cīnīties gan Latvijā, gan Eiropā, bet visi sapņi jau var neīstenoties tieši naudas trūkuma dēļ. Līdz šim ģimene mani varēja atbalstīja, bet tagad tas vairs nav iespējams," secina S. Aleksejeva.

Bet jaunietei šogad ir ļoti svarīgi piedalīties visās BMX sacensībās - Eiropas čempionāta 16 posmos un Latvijas čempionātā, jo viņa iekļauta Latvijas BMX izlases kandidātu sarakstā. "Svarīgi ir labi nostartēt un izpildīt visus nosacījumus, lai iekļūtu Latvijas izlasē. Tas būs atkal jauns izaicinājums un jauni darbi," pilna cerības un ticības saka Sandra Aleksejeva.

Vārds, uzvārds: Sandra AleksejevaVecums: 17 gadiIzglītība: Ozolu un Bilskas pamatskola, pašlaik Smiltenes tehnikumā 2. kursā, Smiltenes bērnu un jaunatnes sporta skolaPar sevi saka: Meitēns ar savu raksturiņu. Mīļa. Patīk sabiedriski cilvēki, nepatīk kritizētāji un īgņasMīļākā BMX trase: Valmierā un CēsīsHobijs: futbolsFavorīti BMX sportā: Artūrs Matisons, Māris Štrombergs, angliete Reade ShanazeBMX gaitas: 1997. gadā pirmās iemaņas apguva pie BMX entuziasta Alda Romanovska „Silvas ziķeros". No 2003. gada meistarību sportā apguva Smiltenes sporta skolā pie Guntara Marksa. Līdz 2007. gadam bija BMX kluba "Silvas ziķeri" sportiste. 2007. gada rudenī uzsāka treniņnodarbības BMX klubā Cēsis. Tagad atkal atgriezusies "Silvas ziķeros" un trenējas pie Ģirta Kātiņa

Komentāri 2

autocross.lv

Traka, bet forša ģimenīte! Veiksmi visiem, kuri spaida pedāļus!

pirms 12 gadiem, 2009.03.23 11:12

Noderīgi