Eiropas čempions pauerlifitingā

Smiltenes ģimnāzijas 11.b klases skolnieks, 17 gadus vecais Deniss Koltaševs kļuvis par Eiropas čempionu klasiskajā spēka trīscīņā (pauerliftingā).

Šo augsto panākumu jaunietis izcīnīja pirmajā Eiropas čempionātā šajā sporta veidā, startējot jauniešu vecuma grupā līdz 18 gadiem un svara kategorijā līdz 59 kilogramiem


Latvijā - četrkārtējs uzvarētājs

Novērtējot Denisa panākumu,  viņam par godu tiks sarīkota pieņemšana Smiltenes novada domē pie pašvaldības vadītāja Ginta Kukaiņa.  Atzinīgi jaunā smagatlēta sasniegumu vērtē arī Smiltenes novada Sporta pārvaldes vadītājs Guntars Markss. “Man tas ir patīkams pārsteigums, jo Deniss ir ienācējs Smiltenē. Ceru, ka viņa panākums iedvesmos arī citus jauniešus mērķtiecīgāk startēt konkrētu rezultātu sasniegšanai,” saka G. Markss.

No 21. līdz 28. martam Čehijas pilsētā Pilzenē notika pirmais Eiropas čempionāts spēka trīscīņā bez ekipējuma. Čempionātā piedalījās seši atlēti no Latvijas, kuri 2014. gadā apliecinājuši savu spēku gan Latvijas mēroga pauerliftinga sacensībās, gan starptautiskos čempionātos. Izlases jaunākais dalībnieks Deniss Koltaševs ir trīskārtējs Latvijas čempions pauerlifitingā (bez ekipējuma) savā vecuma un svara grupā un vienreiz izcīnījis valsts čempiona titulu ar ekipējumu.

Eiropas čempionāta kopvērtējumā Deniss uzvarēja ar rezultātu: 140 kilogrami (kg) pietupienos (ar svara stieni) + 102,5 kg spiešanā  (spiežot svara stieni guļus) + 167,5  kg vilkmē, kas kopsummā ir  410 kilogrami. Sportista svars sacensību laikā bija 58 kilogrami. 

Visus deviņus piegājienus (trīs - katrā disciplīnā) jaunietis izpildīja veiksmīgi, bez nevienas kļūdas. Atsevišķajās disciplīnās Deniss izcīnīja zeltu spiešanā un sudrabu - pietupienos un vilkmē. Vilkmē uz grīdas stāv svaru stienis. Atlētam svars jāpaceļ vienmērīgi, pilnībā iztaisnojot muguru, un pēc signāla saņemšanas no tiesneša vienmērīgi svara stienis jānolaiž. 

Eiropas čempionātā Deniss arī uzlaboja savu personīgo rekordu pauerliftingā, kas iepriekš  bija 397,5 kilogrami kopsummā, kā arī personīgo rekordu pietupienos un vilkmē. Spiešanā smagatlēta rekords ir 107,5 kilogrami.

Visgrūtākā disciplīna bija pietupieni (ar svaru stienu uz pleciem), “Ziemeļlatvijai” atzīst Deniss.  “Tas tāpēc, ka pietupieni jāpilda pirmie un tehnikai jābūt pareizai. Ja neesi notupies 90 grādu leņķī, tad neieskaita. Kā man ieskaitīja pirmo piegājienu, tā uztraukums pazuda,” saka Eiropas čempions.

 

Nākamais mērķis -  pasaules čempionāts

Deniss dzīvo Jaunpiebalgā un Smiltenes ģimnāzijā mācās tikai kopš šā mācību gada, tāpēc Smiltenes novada sportistu aprindās ir jaunpienācējs. Klasiskajā spēka trīscīņā viņš trenējas trīs gadus. Treniņos  jaunieti konsultē Matīss Zemgalis.  

Tagad Denisa mērķis ir līdzdalība pasaules čempionātā pauerliftingā, kas šogad jūnijā notiks Somijā.  Jaunieti tajā mudinājis piedalīties smagatlētikas treneris Andrejs Rožlapa (Valmieras fitnesa klubs “Spēka Pasaule”), taču tad Denisam ir svarīgi atrast sponsorus, kuri finansiāli atbalstītu viņa līdzdalību pasaules čempionātā.

Šogad Deniss vēl cer noturēt savu svaru līdz 59 kilogramiem, lai startētu ierastajā svara kategorijā. Nākamā kategorija ir līdz 66 kilogramiem. “Ja svars pārsniedz 60 kilogramus, tad  metu nost – skrienu, pareizi ēdu. Taču arī nākamajā svara kategorijā Latvijas čempionātā stabili būtu otrais. Nedaudz būtu jāpacīnās par pirmo vietu,” piebilst sportists.

Noderīgi