Ērģemieši Ausma un Eduards Kronbergi kopā nodzīvojuši 58 gadus

Iebraucot Kronbergu mājas pagalmā Ērģemē, mūs sagaida pieklīdušais kaķis Mursis. Viņš laiski atgūlies uz kāpnēm pie namdurvīm, lai gūtu kaut mazāko vēsmu ceturtdienas svelmainajā pusdienlaikā.

Abi saimnieki mūs vedina istabā pie lielā galda, vēl īsti neticot, ka pie viņiem atbraukuši "Ziemeļlatvijas" darbinieki. Ausma ir vaļsirdīga un atklāj -, ja pie telefona būtu piegājis Edžiņš, kā viņa visu mūžu mīļi dēvē vīru Eduardu, tad viņš gan interviju atteikt mācētu.

Smaidīgais un omulīgais vīrs piekrītot māj ar galvu, sakot, ka gan jau mēģinātu sameloties, lai tikai nevajadzētu runāt ar avīžniekiem. Kopīgi nolemjam, ka ērģemiešiem nav citas izejas un būs vien jāatklāj sava likteņa līkloči un dzīves sāls.

Pie Kronbergiem devāmies vairāku iemeslu dēļ. Nesen Valkā notikušajos novada svētkos Ausma un Eduards saņēma novada dižļaužu titulu. Arī Ērģemes pagasta iedzīvotāji vairākkārt ieteica šo pāri intervijai, jo abi izpelnījušies apkārtējo cieņu un mīlestību, īpaši jau Eduards, kurš visu mūžu ir bijis nenogurdināms pašdarbnieks.

Sarunas gaitā atklājās arī trešais iemesls, kāpēc bija vērts apciemot pensionārus. Izrādās, svētdien viņiem aprit 58. kāzu gadadiena. Par to, ko mums pastāstīja gaviļnieki, izlasiet sestdienas, 23. jūlija, "Ziemeļlatvijā".

Noderīgi