Informācija par fonda “Sibīrijas bērni” rīkotajiem 14.jūnija pasākumiem

Otrdien, 14.jūnijā, fonds “Sibīrijas bērni” aicina apmeklēt virkni pasākumu, kuri tiek rīkoti, lai atzīmētu 75 gadus kopš 1941.gada 14.jūnija deportācijām. 


Plkst. 10.00 Melngalvju namā, Rātslaukumā 7, notiks konference “75 gadi kopš 1941.gada 14.jūnija deportācijas”. Konferenci atklās Valsts Prezidents, tajā piedalīsies 12.Saeimas deputāte Laimdota Straujuma, vēsturnieks Kārlis Kangeris, žurnālisti Pauls Raudseps (“Ir”), Jevgēņijs Smirnovs (Soļikamska, Krievija), Sibīrijas bērni.


Pasākumā notiks Ilmāra Knaģa grāmatas “Ne mēs tos laikus izdomājām” svinīgā atvēršana un sacerējumu konkursa “Sibīrijas bērni 1941/Trimdas bērni 1944” laureātu apbalvošana. Ierašanās ar iepriekšēju pieteikšanos, ņemot līdzi personu apliecinošu dokumentu, no plkst. 9.00.


Plkst. 12.30 notiks svinīga ziedu nolikšana pie pieminekļa “Bārenīte”, Pils laukumā. 


Plkst.15.30 Rīgas Centrālajā bibliotēkā, Brīvības ielā 49/53, tiks prezentēta runājošā grāmata “Sibīrijas bērni”. Šo multimediju izdevumu veido grāmatas “Sibīrijas bērni” varoņu atmiņu video fragmenti, kuri ļauj gūt personīgāku ieskatu aprakstīto cilvēku likteņu gaitās. Grāmatas "Sibīrijas bērni" abi sējumi apkopo 740 intervijas; grāmata izdota latviešu, angļu un krievu valodā. Šīs liecības ir nesalīdzināmi iespaidīgākas nekā statistika par cietušajiem vai vēsturisks faktu konstatējums. Balstoties uz šīm intervijām, tapusi filma "Sibīrijas bērni".

  

Plkst.17.00 Melngalvju namā notiks koncerts “Aizvestajiem”. Tajā piedalīsies Latvijas Radio koris, diriģents Kaspars Putniņš, pianists Juris Žvikovs, tiks atskaņoti latviešu komponistu skaņdarbi un latviešu tautas dziesmas. Koncerta laikā dzirdēsim Selgas Mences jaundarba “Mocekļi” pirmatskaņojumu. Ierašanās ar iepriekšēju pieteikšanos, ņemot līdzi personu apliecinošu dokumentu, no plkst. 16.30.


Plkst. 22.05 paredzēta dokumentālās filmas “Tēvi Tur” pirmizrāde Latvijas Televīzijā. Filma vēsta par laika posmu no 1940.gada, kad tika okupēta Latvija, līdz 1991.gada barikāžu laikam un mūsdienām. Filmas režisore un producente Dzintra Geka, scenārija autors Ēriks Lanss, operatori Aivars Lubānietis un Viktors Grībermans, montāžas un skaņas režisors Armands Zvirbulis, mūzika – Pēteris Vasks. 


Sibīrijas bērnu fonds ir nodibinājums, kas kopš 2001.gada apzina un dokumentē gan izsūtījuma vietas, gan aizvesto bērnu un viņu ģimeņu likteņstāstus - grāmatās, izstādēs un filmās.


1941. gada jūnija deportācija Latvijā bija vairāk nekā 15 000 okupētās Latvijas civiliedzīvotāju aizturēšana naktī no 13. uz 14. jūniju un to izvešana jeb deportācija uz PSRS iekšlietu sistēmas koncentrācijas nometnēm vai mūža nometinājumu attālos PSRS apvidos. Aizturēšanas, aresti un slepkavības turpinājās līdz pat vācu armijas ienākšanai.

Noderīgi