Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Jāņa Siliņa sirds pieder Smiltenei

Spītīgs, neatlaidīgs un pārliecināts. Ar mīlestību pret sportu un jaunatni - tāds sarunā rodas iespaids par Valmieras pamatskolas direktoru Jāni Siliņu. Viņam pieder sportiskas uzvaras un plaša pastmarku kolekcija. Jānis arī jūsmo par foreļošanu Somijas upēs un baraviku lasīšanu Strenču mežos.

Pirms divdesmit gadiem

 viņš Latvijā ienesa BMX bacili

Jānis Siliņš dzimis un uzaudzis Smiltenē. Tieši tur aizsākās viņa sportiskās gaitas ātrslidošanā un riteņbraukšanā. Jauns būdams, Jānis Siliņš izmēģinājis dažādus sporta veidus, kuros guvis teicamus sasniegumus.

„Pēckara paaudzei sports bija asinīs. Viss aizsākās Jāņkalnā ar pašrocīgi no lielgabala riepas izgatavotu bumbu," atceras Jānis.

Ziemā ātrslidošana Jāni ļoti aizrāva līdz brīdim, kad Smiltenē parādījās modernā pieccīņa. "Uzreiz aizgāju un pieteicos, jo vārds „moderns" tolaik šķita kas īpašs. Viss jau bija labi, tomēr vislielākās problēmas radīja saprašanās ar zirgiem. Būdams vēl puika, nezināju, ka pret zirgiem jābūt stingram, reizēm pat nežēlīgam, bet vienlaicīgi arī mīļam," aizrautīgi stāsta sportists.

Tāpēc aizraušanās ar moderno pieccīņu ilgi neturpinājās. Punktu visam pielika mači Steģa gravā netālu no Smiltenes. Kad starplaikos Jānim bija uzticēts ganīt zirgus, tie pamanījās aizbēgt tālēs zilajās. Tas izrādījās liktenīgi, jo tieši tolaik Smiltenē sāka strādāt riteņbraukšanas treneris Jānis Akmentiņš, kurš izskolojis ne vienu vien labu sportistu.

„Trenerim biju pirmais iesaucamais. Protams, bija vēl citi puiši. Tā lieta aizgāja, pa ziemu ātrslidošana, pa vasaru riteņbraukšana," atceras J. Siliņš.

Nevar noliegt, ka Valmieras pamatskolas direktora sasniegumi sportā ir nozīmīgi - PSRS sporta meistars, Savienības mērogā studentu meistarsacīkstēs izcīnīta sudraba godalga. Arī Latvijas sacensībās izcīnīti vairāki tituli.

Šķiet, ka riteņbraukšana bija Jāņa sapnis jau kopš bērnības, jo par šo sporta veidu viņš aizrautīgi stāstītu vēl un vēl. Tomēr nē, mazais smiltenietis vēlējies kļūt par lidotāju. "Tolaik, kad krievu armijā parādījās pirmās reaktīvās lidmašīnas. Ar draugiem gulējām zālē un zilajās debesīs skatījāmies uz sudraba punktiņiem, jo lidmašīnas lidoja ļoti augstu. Tad prātā šaudījās visādas domas," atminas J. Siliņš.

"Biju izdomājis, lai kļūtu par pilotu, ir jābūt labai veselībai un fiziskai sagatavotībai, tāpēc nolēmu studēt Fiziskās kultūras institūtā. Tālāk pati dzīve ienesa savas korekcijas," saka sportists.

Daudzi darba gadi ir aizvadīti par treneri, tiesa, gan ne Smiltenē, jo, apstākļu spiests, Jānis pārcēlās uz dzīvi Valmierā.

Labiem treneriem, tostarp viņam, ik pēc pieciem gadiem bija jādodas uz Maskavu, lai papildinātu sporta kvalifikāciju. 1988. gadā kādā sporta treneru nodarbībā zināšanas bija jāsmeļas ārzemju grāmatās. Vienā no tām Jānis atradis BMX sacensību noteikumus.

Tas viņu tik ļoti ieinteresējis, ka pēc tam noskaidrojis Eiropas BMX kuratora adresi un uzrakstījis viņam vēstuli. Sagaidījis atbildi, Jānis devās uz Holandi, lai tuvāk iepazītos ar šo sporta veidu. Tā valmierietis atveda BMX bacili uz Latviju.

Pa šiem divdesmit gadiem BMX nav mainījies, vienīgi valstī ekonomiskā situācija."Mums vairs nav vidusslāņa, bet gan super bagātie un tie, kas eksistē un kuriem nav brīvo līdzekļu. Joprojām uzskatu, ka nauda nav galvenais. Svarīgi ir regulāri trenēties, atkārtot vienu vai otru vingrinājumu, uzvarēt sacensībās un zaudēt. No to tā jāizdara pareizie secinājumi," ir pārliecināts BMX pionieris.

"Brīvajā laikā ar riteni "izskrienu" pie dabas, jo man ļoti patīk Latvijas lauki un pilsētas. Daudz ceļojot, nereti ir apgrūtinoši ilgstoši uzturēties ārpus valsts, jo pazūd mirkļi, kad ar acīm var apmīļot Latvijas dabu.

Valmierieša rudeņi pieder Strenču mežiem, kur grozi piepildās ar sēnēm. „Ziemeļlatvijā ir skaisti un izkopti meži, kur aug tīras baravikas," piebilst Jānis.

Šo pusi Jānis apciemo bieži, jo labprāt bauda Latvijas dabu un mīl strādāt dēla lauku mājās netālu no Smiltenes - no vietas, kurai viņa sirdī vienmēr būs īpaša vieta.

Fakti:Vārds, uzvārds: Jānis SiliņšDzimis: 1945. gada 1. oktobrī SmiltenēMācījies: Smiltenes septiņgadīgajā skolā, Smiltenes vidusskolā, Fiziskās kultūras institūtāDarbs: Valkas rajona sporta skolas Smiltenes filiāles treneris, sporta biedrības "Vārpa" riteņbraukšanas treneris, sanatorijas "Līči" galvenā ārsta vietnieks un masieris. Pašlaik Valmieras pamatskolas direktorsVaļasprieki: makšķerēšana, pastmarku kolekcionēšana, riteņbraukšana un vēstures pētīšana. 

Noderīgi