Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Jūt līdzi katram savas pilsētas vienaudzes solim

Strencēniete Maiga Balode ir savas pilsētas vienaudze. Abas šogad atzīmē 80. dzimšanas dienu, un abas gandrīz visu šo laiku ir bijušas kopā.

 

Strenčos dzimusi, vietējā pamatskolā mācījusies un visu darba mūžu - 44 gadus - turpat pilsētā par farmaceiti strādājusi: astoņus gadus valsts, bet pārējo laiku republikāniskās psihoneiroloģiskās slimnīcas aptiekā. Tā vienā teikumā īsi izklāstāma Maigas Balodes dzīve.

 

Projām no Strenčiem viņa bijusi vien tad, kad mācījās Valmierā, Valkā un Rīgā. Valkas vidusskolā, Maiga sastapa nākamo vīru, toreiz skolasbiedru Edgaru. Abi šogad oktobri atzīmēs savas laulības apaļu jubileju - 55 gadus.

 

Strenčus M. Balode vērtē kā klusu, mierīgu pilsētiņu, kurā ir labi dzīvot, ja tāda vieta patīk.

 

 

"Ja interesē straujāks dzīves veids, tad klusie Strenči un Gauja var arī nesaistīt," spriež pensionāre. Viņai dzīve mazpilsētiņā šķiet itin laba, vien pietrūkst poliklīnikas, kur pacientus pieņemtu ārsti speciālisti un zobārsts. Uz Valmieru pensionāriem izbraukāt pie speciālistiem ir grūti.

 

Kopā ar dzīvesbiedru M. Balode dzīvo privātmājā Trikātas ielā, kuru savulaik nopirka viņas tēvs Strenču pastmeistars Francis Roberts Šraders. "Māju viņam pārdeva Bunķa Laimoņa tētis," par sakritību brīnās M. Balode. L. Bunķis ir otrs iedzimtais strencēnietis, kuram šogad paliek 80 gadu, tikpat, cik pilsētai. Vairāk tādu cilvēku Strenčos nav.

 

"Strenči ir ļoti mainījušies," pārskatot vecas fotogrāfijas ģimenes albumā, atzīst Maiga Balode. Kara laikā pilsētas centrā no zemes noslaucītas daudzas mājas.

 

Taču to, kā senāk dzīvojuši strencēnieši, var redzēt Maigas vecāku albumos. Vecās fotogrāfijas - Strenču vēstures sargātājas - ir viņas hobijs. Ja kādam novadpētniekam šī vēsture interesē, M. Balode labprāt izrādīs savus krājumus.

 

 

"Strenču vēsture dzīvos tik ilgi, kamēr būs cilvēki, kuriem tā interesē. Es esmu jutusi līdzi katram savas pilsētas solim," viņa atzīst.

 

Strenču pilsētas vēstures lappusēs ierakstīts arī Maigas Balodes tēvs. 1933. gada 16. novembrī Strenču pastmeistars Francis Roberts Šraders par nopelniem Latvijas labā iecelts par Triju Zvaigžņu ordeņa kavalieri. Diplomu parakstījis toreizējais Latvijas Valsts prezidents Alberts Kviesis.

Noderīgi