Katram klases audzinātajam izejams savs mīnu lauks 1

Valkas pamatskolas sociālā pedagoģe, skolas atbalsta grupas dalībniece un 9.b klases audzinātāja Egita Kačevska darbojas ar bērniem ne tikai skolā, bet arī ārpus darba laika, jo viņa ir Valkas jauniešu biroja ārpusstundu darba organizatore. Un tā katru vakaru no pieciem līdz deviņiem.

 

Uz jautājumu, ko nozīmē būt sociālajai pedagoģei, skolotāja atbild, ka vispirms tas ir labs bērna draugs un viņa advokāts. "Sociālais pedagogs ir tā vienīgā persona skolā, kas jebkurā konfliktsituācijā cenšas nostāties bērna pusē un citus rosina meklēt cēloņus skolēna rīcībā, nevis viņu tūlīt nosodīt," savu uzdevumu definē E. Kačevska.

 

 

Sociālo jautājumu risināšanā viņa ir vidus posms starp skolu un visām pārējām bērnu lietu institūcijām. Ikdienā Egita daudz runā par visām lietām, kuras nevajadzētu darīt. Dažkārt viņa iekāpjot arī psiholoģes zābakos.

 

Korekcijas klases bērni vispārējā masā nepazūdSkolotāja četrus gadus korekcijas klasē ir pasniegusi vērtību izglītību un saskarsmes pamatus. Tās ir fakultatīvas nodarbības nepiespiestā gaisotnē bez atzīmju izlikšanas.

 

 

E. Kačevska ir pārliecinājusies, ka mācības šajā klasē ir pavadīts laiks, kas nepieciešams, lai bērns spētu atsperties, lai viņš iegūtu gana stingru pamatu. Viņa no personīgās pieredzes zina daudz gadījumu, kad bērns tur pēc pāris mācību gadiem aiziet uz parasto klasi un uzrāda lieliskas zināšanas.

 

Egita tagad audzina 9. klasi, taču uzskata, ka izlaiduma laurus viņa plūks nepelnīti, jo ar šo klasi strādā tikai pirmo gadu. Pirms tam viņa kopš 5. klases audzināja tagadējos astotos, kas bija korekcijas klase, un Egitai tā esot ļoti mīļa klase.

 

 

"Šogad tur nebija pietiekami daudz skolēnu un to pievienoja citai klasei. Man liels prieks, ka šie bērni nav pazuduši lielajā skolēnu klasē. Gluži otrādi. Viņi tur izceļas visnotaļ pozitīvā nozīmē," gandarīta skolotāja.

 

Kad kopā jādzīvo tik daudziem ragaiņiem9. klases ņemšana audzināšanā Egitai bijis liels izaicinājums. "Uz to parakstījos tikai tāpēc, ka mans dēls ir tieši tādā vecumā un šā vecuma problēmas man nav nekas jauns. Skolā ir gluži tas pats, kas mājās," smaida pedagoģe. Viņai esot veicies tajā ziņā, ka ieguvusi puišu klasi - 13 zēnus un četras meitenes.

 

 

Egita nesaka, ka viņai nav kontakta ar meitenēm, taču sākumā gājusi kā pa mīnu lauku. Pret bērniem neesot bijis nekādu iebildumu, taču vajadzīgs laiks, lai katram atrastu individuālu pieeju, lai viņus motivētu strādāt. Egita aizgūtnēm un spožām acīm uzskaita visus devīto panākumus šā mācību gada laikā. Acīmredzami, ka viņai ar tiem ir pamats lepoties un prieks, ka ir kopā ar bērniem.

 

Jautāta, kādas ir nozīmīgākās problēmas darbā ar šāda vecuma skolēniem, Egita atbild, ka katrs gadījums ir individuāls, jo pusaudži ir ļoti dažādi. "Viņi attīstās nevienmērīgi. Kāds šajā vecumā ir ļoti nobriedis un, piemēram, pārdzīvo, ka viņu pametusi mīļotā meitene.

 

 

Savukārt cits streso, ka viņam uz sejas parādījušās pirmās pumpas," stāsta skolotāja. Gan viņa, gan skolēni esot Gaiļa gadā dzimušie, turklāt klasē ir trīs Auni, divi Vērši (plus vēl audzinātāja) un trīs Mežāži - visi ragaiņi. Problēmu gadījumos tas visiem liek ātri uzliesmot, nedaudz paspītēties, taču naidu nekad netura.

 

 

 Pusaudži šādā vecumā ir ļoti tieši un necieš aplinku runas. Labas attiecības var saglabāt tikai tad, ja nav pārākuma apziņas, indīgu piezīmju un kļūmes gadījumā allaž jāatvainojas.

 

Jo dziļāka krīze, jo vairāk darba gaidāmsAizvien vairāk bērnu vecāku paliek bez darba. Daudzi ir neziņā, kā dzīvot turpmāk, kā normāli aprūpēt bērnus. Ne visiem vecākiem ir rocība savām atvasēm sagādāt sporta inventāru, kas nebūt nav lēts.

 

 

Egita jau tagad paredz - jo dziļāka krīze Valkā būs, jo vairāk viņai darba. Valkas jauniešu birojs ir skolēnu iemīļota atpūtas vieta. Ziemā dažbrīd to apmeklē pat pussimts un vairāk jauniešu vienā vakarā. Pašlaik populārākais ir galda teniss, novuss, tīkla datorspēles un kārtis. Galda tenisists Rūdolfs Daniels pēc liela pārtraukuma atkal sekmīgi piedalās sacensībās Smiltenē.

 

 

"Kad uzliku paziņojumu, ka Ziemassvētkos birojs būs slēgts, radās jautājumi, kāpēc? Pastāstīju, kāpēc, taču atskanēja pretjautājums - nu un? Tas nozīmē, ka šajās ģimenēs Ziemassvētkus nesvin un viņi nezina, kas tas ir. Bēdīgi, ka šajā vakarā pusaudzim nav vēlēšanās būt mājās," norūpējusies skolotāja.

 

Gaida Amerikas Kinoakadēmijas Oskaru pasniegšanu Egita kā laba mamma uzskata, ka dēls Reinis ir pats jaukākais un foršākais. Abiem patīk ceļot. Pērn Lieldienu laikā iepazīta katoliskā Polija un redzēts Vispolijas kardināls. Dažreiz abi ar tūrisma firmu palīdzību aizbrauc uz Lietuvu, Igauniju un tepat pa Latviju.

 

 

Vēl ģimenē par stabilu tradīciju izveidojusies pāris nedēļu dzīvošana pie jūras, un tad šo veselīgo gaisu var saelpoties un pozitīvas emocijas uzņemt visam gadam. Skolotāja ļoti vēlas sagaidīt brīdi, kad dēls aizies dzīvē un nostāsies uz savām kājām, lai izdotos ieraudzīt, ka viņš ir uzaudzis par labu cilvēku.

 

Ārpus pedagoģijas Egitai ir vēl viena aizraušanās - kino. "Ja būtu iespēja, es katru nedēļas nogali brauktu uz "Forum Cinema" Rīgā un baudītu visas filmas, atskaitot šausmenes. Protams, labāk tās, pēc kuru noskatīšanās rodas viela pārdomām," smaida skolotāja.

 

 

Katru reizi, kad viņai iegadās būt Rīgā, parasti kāda filma tiek noskatīta. Pašlaik viņa gaida Amerikas Kinoakadēmijas Oskaru pasniegšanu. Parasti līdz rezultātu paziņošanai Egitai izdodas noskatīties vismaz pāris filmu.

 

 Egita Kačevska* Dzimusi 1969. gadā Valkā* 1987. gadā absolvēta Valkas 1. vidusskola* Bulduru dārzkopības tehnikumā iegūts daiļdārznieces diploms* Darbs sociālās aprūpes centrā "Jelgava"* 2005. gadā studijās Liepājas Pedagoģijas akadēmijā sociālās pedagoģijas jomā iegūts bakalaura grāds* Maģistres diploms pedagoģijā - 2007. gadā* Sesto mācību gadu aizvada Valkas pamatskolā* Sociālās pedagoģijas darbā nostrādāti pieci gadi* Audzina devītklasnieku Reini

Komentāri 1

PIKSI

Nezinu varbūt ka cilvēks Tu neesi slikts, bet tie "psiholoģes zābaciņi" Tev gan spiež, nu kā pedagogs arī nezinu, kā sociologs nekam nederi, kā soģis gan Tev labi sanāk. Nu iedziļinies tagad kāpēc tāds apraksts ir no manas puses?

pirms 12 gadiem, 2009.05.19 17:11

Noderīgi