Lai simts gadus sagaidītu ar možu prātu, jāprot dzīvot līgani 2

Pirmo apsveikumu savas 100. dzimšanas dienas rītā smilteniete Elza Laure saņēma no Valsts prezidenta Valda Zatlera. Viņš vēl simtgadniecei daudz laimes, stipru veselību un dzīvesprieku un apbrīno sirmās kundzes dzīves gājumu vesela gadsimta garumā.

Prezidenta apsveikumu jubilāre spēj izlasīt pati, turklāt bez brillēm. Viņai nav arī problēmu uzturēt možu sarunu ar ciemos atbraukušajiem radiniekiem un ciemiņiem no Smiltenes novada domes un pilsētas pensionāru apvienības un modri sekot, vai visiem uz šķīvīša uzlikts tortes gabaliņš.

Šķiet neticami, ka viņas mūžs jau skaitāms 100 gados. "Dievs, dod veselību un tādu optimismu kā viņai," par savu vecmammu saka Elzas Laures vienīgā mazmeita Indra Laure.

Jākust kā uzvilktam pulkstenim Mazmeita spriež, ka vecmāmiņas ilgas dzīves recepte ir prasme dzīvot līgani, lieki nekreņķējoties un nepārdzīvojot par sīkumiem un nopietnākām dzīves likstām. "Tā ir tāda veselīga attieksme pret dzīvi, panikas vai krasu izjūtu gammu netaisīšana. Viņa nepielaiž sev pārāk tuvu kreņķus. Tāpēc jau arī neinteresējas par politiku," ievērojusi I. Laure.

Jubilāres mazmeita dzīvo Rīgā, strādā Dailes teātrī par aktieru trupas vadītāju un kopā ar savu meitu Martu var apciemot sirmgalvi tikai pāris mēnešos reizi. Simtgadnieci ikdienā aprūpē viņas dēls Haralds, kuram pašam rit 82. dzīves gads. No trijiem Elzas bērniem viņš palicis vienīgais.

E. Laure ir bijušā Alūksnes rajona Gaujienas un Vidagas puses meitene. Tur viņa nāca pasaulē 1910. gada 6. septembrī. Uz Smilteni kopā ar vīru un bērniem pārcēlās 1934. gadā un kopš tā laika dzīvo tikai vienā vietā - privātmājā Dārza un Avotu ielas krustojumā. Drīz pēc pārcelšanās uz Smilteni traģiskā nelaimes gadījumā no dzīves šķīrās Elzas vīrs Eižens, un jaunā sieva palika viena ar trijiem bērniem. Meitiņai bija tikai pusotrs mēnesis.

"Savus bērnus Elza izaudzināja un izskoloja viena pati. Ļoti labs cilvēks! Kaut pašai grūti klājās, vēl mani atbalstīja un daudz palīdzēja," teic radinieks, viņas vīra māsas dēls Vilnis Lutkevics. Jubilāres dzimšanas dienā tagadējais pensionārs atbraucis no Rīgas ar krāšņu rožu buķeti, lai vēlreiz pateiktos savai radiniecei un suminātu dzimšanas dienā.

Viņš spriež, ka cilvēks ir kā uzvilkts pulksteņa mehānisms. Lai tiktu uz priekšu, ir nepārtraukti jākustas, kā to darījusi Elza.

Grūtsirdību aizdzen ar darbuKad bērni bija mazi, katru dienu nācās domāt, ko darīt nākamajā dienā un bērniem dot ēst, atceras E. Laure. Maizes devēja bija šujmašīna. Vēl tagad ir smiltenietes, kuras saglabājušas Elzas šūtās kleitas un blūzes.

Kavējoties atmiņās, simtgadniecei skaistākais šķiet jaunības laiks. "Tagad gan kādreiz domāju, - nepatīk nekas. Uznāk tāda grūtsirdība. Bet tad atkal kaut ko padaru, un pāriet. Jo tā jau dzīvē iet, - te labi, te slikti," spriež jubilāre. Savā ilgajā mūžā viņa arī satikusi gan labus, gan sliktus cilvēkus. Labi esot tie ļaudis, kuri neatsaka palīdzēt. E. Laurei paveicies arī ar kaimiņiem Ingu un Aivaru Bluķiem. Viņi katru dienu raugās, kā sirmgalvei klājas, un izpalīdz ikdienas solī.

E. Laure pastāvīgi ir arī Smiltenes novada Sociālā dienesta uzmanības lokā, stāsta dienesta vadītāja Inta Siliņa. Strādājot padomju laikā par šuvēju savās mājās, nevis valsts darbā, viņa nav sapelnījusi pensiju, un tagad vienīgais ienākumu avots sirmgalvei ir 45 latus liels valsts sociālais pabalsts. "Katru gadu piešķiram pabalstu malkas iegādei. Kārtojam trūcīgās personas izziņu, lai nevajadzētu maksāt par ārstēšanās izdevumiem, ja tādi būtu nepieciešami," stāsta I. Siliņa.

Pirmdien viņa kopā ar Smiltenes pensionāru apvienības pārstāvjiem Aiju Melderi, Tatjanu Lesiņu un Gati Krūmiņu nogādāja jubilārei pašvaldības naudas velti 100 latu apmērā, ziedus un torti.

E. Laure šogad Smiltenē ir vienīgā simtgadniece. Drīz, 16. oktobrī, dzimšanas diena būs vēl vienai ilgdzīvotājai, smiltenietei Jekaterinai Mudrakai. Viņai apritēs 102 gadi.

Komentāri 2

arnolds

Simtgadniecei veselibu;
zurnalistei Sandrai liels paldies par gaiso un dveselisko rakstu.

pirms 10 gadiem, 2010.09.10 12:01

Noderīgi