Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Lieli sasniegumi sākas no mazumiņa – dižu cilvēku gaitas no skolas sola

Nule aizvadītajā Skolotāju dienā 30 izciliem Latvijas pedagogiem pasniedza Izglītības un zinātnes ministrijas balvas. Nominācijā "2008. gada radošākā direktore" apbalvojumu saņēma Kārķu pamatskolas direktore Vallija Ābele. Viņa ir nenogurstošs jaunu ideju ģenerators, un tās tiek īstenotas kopā ar skolas saimi.

 

"Pagājušais mūsu skolai bija dažādiem pasākumiem bagāts gads, sākot ar skolas akreditāciju. Komisijas eksperti par mums ļoti priecājās, jo esot ļoti radoša skola, turklāt izveidojusies teicama sadarbība ar pašvaldību un citām institūcijām," komentē direktore.

 

 

Skola allaž ir sadarbojusies ar tūrisma informācijas, jauniešu centru, baznīcu un tautas namu. IZM un Valkas rajona Izglītības pārvaldes speciālisti ir izteikuši atzinību par bioloģijas kabineta iekārtojumu. Skolā ir viesojušies visdažādākie ciemiņi - klašu audzinātāju metodisko komisiju vadītāji no visas Latvijas, lai praktiski redzētu skolas sadarbību ar citām institūcijām. Interesanti, ka viņu secinājums bija neparasts - Kārķu pagasts var pastāvēt, neapvienojoties ar citām pašvaldībām.

 

Pamatskolā pašlaik mācās 68 skolēni un 15 pirmsskolas vecuma mazuļi. Iespējams, šī skola no citām lauku izglītības iestādēm atšķiras ar to, ka gan ar skolēniem individuāli, klasēm, audzinātājām, gan bērnu vecākiem strādā psiholoģe Ina Nagle. Pirmā tikšanās šajā mācību gadā paredzēta 14. oktobrī. V. Ābele uzskata, ka viņa skolai ir vērtīgs atradums.

 

Daudzkārt ir dzirdēts vērtējums, ka Kārķi ir Valkas rajona gaišais pagasts. Skola lepojas, ka jau otro gadu tur darbojas J. Cimzes Valkas mūzikas skolas filiāle. Bērni apgūst klavieres, kokli, ir kora un akordeona klase. Šogad strencēnieša Jāņa Krūmiņa vadībā mācības uzsākuši deviņi pūtēji. Viņš ir bijušais kārķēnietis. Mūzika skolā skan katru dienu, un dzīvē ir pierādījies, ka šie bērni attīstās labāk. Neviens nozīmīgs pasākums neiztiek bez pagasta himnas dziedāšanas.

 

 

Pērn skolā viesojās izglītības ministre. Viņa daudz runājās ar bērniem un sajūsminājās par īpašo skolas auru. Par tradīciju 1. septembrī ir kļuvis baznīcas apmeklējums. Skolēnus allaž uzrunā draudzes mācītājs Ģirts Kalniņš.

 

Direktore lepojas, ka pirmklasnieki valsts piešķirto pusdienu 80 santīmu ietvaros var paēst arī brokastis, turklāt ar ļoti daudzveidīgu ēdienu - salātiem, augļiem, jogurtu, sviestmaizēm un tā joprojām. Runājot ar ministrijas ierēdņiem par to, kāpēc šie 80 santīmi nav piešķirti tiem sagatavošanas klases bērniem, kuri darbojas skolā, atbilde bija lakoniska - neviens neiedomājās, ka daudz bērnu mācās ne tikai pirmsskolas izglītības iestādēs, bet arī skolās. Viņiem šis ēdiens būtu vēl nozīmīgāks nekā pirmklasniekiem, jo skolā jāpavada gana garas stundas.

 

V. Ābeles bērni reizēm ironizē, ka viņai eksistē tikai skola un nekas vairāk. Savukārt vīrs tādos brīžos piebilst, ka arī gulta jāņem līdzi uz darbu. "Mans aicinājums ir palīdzēt bērniem. Viņu vidū pati jūtos jaunāka. Reizēm galvā iešaujas doma, ka drīz vajadzētu atvadīties no skolas. Tomēr žēl, jo ar katru gadu kļūst vairāk tādu bērnu, kuriem patiešām vajag palīdzēt," stāsta pedagoģe.

 

 

Viņai izdevies pacelt daudzus skolēnus. Skolas saime ir kā viena liela ģimene un direktori tajā uzskata kā mammu. Viņas kabinetā goda vietā ir piektklasnieku dāvāts apsveikums ar visu audzēkņu fotogrāfijām. Bērnu bažas, ka tas tik iejaukts starp daudziem citiem papīriem, bija veltas.

 

 

V. Ābele smaida un piebilst, ka agrāko laiku bērni to neizdomātu un atklāti nepasacītu. Direktorei šodienas bērni patīk viņu atklātības, tiešuma, taisnīguma un radošo aspektu dēļ. Ir kāds puisis, kurš ģimenes problēmu dēļ ne vienmēr apmeklē skolu, taču arī tādos periodos viņš ierodas pie direktores, lai cilvēcīgi aprunātos. Viņa sirsniņa nomierinās.

 

Vēl viņai ļoti patīk kulinārija, jo īpaši konditoreja. Kopīgi ar kolēģiem tiek apspriestas receptes un ceptas kūciņas. Jau divus gadus augustā pedagogi kopā apkalpojošo personālu un pašvaldības iestāžu vadītājiem dodas ekskursijā. Pērn divas dienas iepazīta Ventspils. Šogad tā bija Rundāles pils. Nu jau sen ierasts, ka pagasta padomes priekšsēdētājs Aivars Cekuls visos svētkos ir kopā ar skolas saimi.

 

V. Ābele skolas mazpulcēnus vada kopš 1991. gada, kad valstī atsākās šī kustība. "Man pašai šķiet, ka ir izdevies piesaistīt bērnus šai kustībai, jo viņi aktīvi piedalās dažādos mazos un lielos projektos, piemēram, pērn nozīmīgs bija a/s "Latvijas finieris" organizētais pasākumu cikls "Putni mūsu mežā"," atceras pedagoģe.

 

 

Ar šo uzņēmumu skolai ir sadarbība vairāku gadu garumā. Mazie kārķēnieši jau trīs gadus piedalās uzņēmuma rīkotajās vasaras nometnēs pie jūras Engures pagastā. Direktore nešķiro mazpulcēnus no nemazpulcēniem un jau pirmajā gadā nometnē atpūtās 42 bērni.

 

 

Mazpulcēni savos projektos iesaista arī citus skolēnus, un tā nu parasti tur piedalās visa skola. Pagājušajā mācību gadā viens no interesantākajiem projektiem bijis "Ūdens spogulis". Tā ietvaros sadarbībā ar Latvijas Biosfēras rezervātu pamatīgi izpētīti pagasta ezeri un upes. Skolēni bija sajūsmā.Daudzi projekti tiek īstenoti saistībā ar pagasta Meža dienām. Tas ir ceļš uz dabas iemīlēšanu un apkārtnes sakopšanu.

 

Faktu rāmis:* Vallija Ābele* Dzimusi Bilskas pagastā* 1962. gadā beigusi Smiltenes vidusskoluŠajā gadā, Izglītības nodaļas inspektora Artura Gobas aicināta, ieradās Kārķu pamatskolā darbā par pionieru vadītāju, sākumskolas skolotāju, pēc tam par mājturības skolotāju* 1977. gadā beigts Liepājas pedagoģiskais institūts. Pēc tam izglītība papildināta bezgaldaudzos kursos* Skolā nostrādāti 47 gadi, no tiem 27 par direktori.* Kopā ar vīru Aivaru uzaudzināti trīs bērni - Ina un dvīņi Aivis un Aiga 

Noderīgi