Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Pārmaiņu laikā “Silvas ziķeros” uzradās apņēmības un ideju pilns cilvēks

Sarunājoties ar Ģirtu Kātiņu, kurš teju jau trīs gadus ir BMX kluba "Silvas ziķeri" valdes priekšsēdētājs, menedžeris un treneris, kļūst skaidrs, ka tieši īstajā brīdī, kad klubā bija arī pārmaiņu laiks, parādījās jauns, darbīgs un pašpietiekams cilvēks.

Viss, ko viņš izdara, ir sirdij un dvēselei un, protams, sabiedrībai. Dažkārt ieguldītais darbs BMX attīstībā un sportistu izaugsmē sagādā daudz lielāku prieku un vārdos neaprakstāmas sajūtas nekā atalgojums naudas izteiksmē.

Smiltenes pusē BMX attīstība aizsākās 80. gadu beigās, kad kādreizējais smiltenietis, Latvijas BMX riteņbraukšanas kluba prezidents Jānis Siliņš ienesa BMX bacili arī pie mums. Tad arī smiltenieši uzzināja, kas īsti ir braucieni un lēcieni pāri šķēršļiem.

Smiltenē BMX aizsācējs ir Vairis Krauklis. Klubu vadījuši pieci prezidenti - Vairis Krauklis, Gatis Kursītis, Jānis Rezins, Zaiga Kalniņa, bet pēdējos trīs gadus par šī sporta veida attīstību Smiltenes pusē Silvā atbild Ģ. Kātiņš.

Viņš stāsta, ka sākotnēji puikas trenējušies Tepera ezera apkārtnē, tikai vēlākos gados tapusi trase Silvā. "Vispirms bija braucēji un tikai tad trase. Zinu, ka vecāki, kuri bija saistīti ar mežrūpniecību, parūpējās par to, lai bērniem un jauniešiem tiek kāds zemes pleķītis. Tā pamazām būvēja, taisīja trasi aizvien foršāku. Tagad to mēģinu pilnveidot es," saka "Silvas ziķeru" valdes priekšsēdētājs.

Ģirtam sports vienmēr ir bijis tuvs, vēl tagad savam priekam viņš spēlē basketbolu un futbolu. Arī BMX viņu interesē jau sen, tiesa gan, kā skatītājam. Viņš pabijis arī BMX Eiropas čempionāta pirmajos posmos.

"Pirms pāris gadiem mans draugs ar dēlu bija iesaistījies BMX kustībā, tolaik arī manam puikam bija pienācis vecums, kad vajadzēja pieradināt pie kaut kādas disciplīnas, nevis ļaut dauzīties pa ielu. Tad arī iesaistījos BMX. Tolaik klubā iestājās pārmaiņu laiks, bērniem nebija trenera, bet man sportā vienmēr bijusi pieredze. Tā nu es mācīju citus un mācījos arī pats," stāsta smiltenietis.

Viņš gan atzīst, ka trenēt citus un pašam trenēties ir ļoti grūti un darbietilpīgi, jo "Silvas ziķeros" uzņēmies arī menedžera un valdes priekšsēdētāja amatu. Tomēr šis sporta veids viņu nudien aizrauj.

Lai profesionāli varētu rūpēties par bērnu un jauniešu veselīgu dzīvesveidu, veicināt viņu izaugsmi sportā, Ģirts zināšanas ieguvis un vēl joprojām turpina izglītoties Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmijā.

Kad Ģ. Kātiņš uzsāka trenera gaitas, "Silvas ziķeros" nebija vienotības, jaunie sportisti braukāja uz Cēsīm un vēl citām pilsētām. Viņš gribēja būt tas, kurš šos bērnus savāc un notur "Silvas ziķeros".

Darbs nav bijis veltīgs, jo nereti tieši mūsu sportisti sacensībās sasnieguši godalgas. Šogad B13 grupā Jānis Ērglis izcīnīja Latvijas čempiona titulu, B9 grupā vicečempiona tituls Elvim Kristiānam Šmulānam un B8 grupā bronza Arnijam Kuratņikam. Klubā pavisam startē 15 licencēti sportisti.

Pašlaik "Silvas ziķeru" sportistu aktīvā sezona noslēgusies, toties pilnā sparā rit fiziskās sagatavotības treniņi Smiltenes bērnu un jaunatnes sporta skolā.

Intervijas laikā treneris vairākkārt uzsver, ka vadās pēc principa - nepārpūlēt bērnus tikai vienā noteiktā sporta veidā. Viņam nekas nav iebilstams, ja kāds no BMX sportistiem nodarbojas ar futbolu, basketbolu vai kādu citu sporta veidu.

Tieši pretēji - Ģ. Kātiņš to atbalsta. "Iesaku līdz noteiktam vecumam attīstīties vairākos sporta veidos, jo pāragra specializācija ir ļoti neveselīga. Piemēram, mūsu Latvijas čempions spēlē futbolu, un man nav problēmu sastrādāties un saprasties ar viņa treneri," apgalvo Ģ. Kātiņš.

Viņš ir pārliecināts, ka bērnu vispusīgā attīstība ir nepieciešama tamdēļ, jo nevar jau zināt, kurā sporta veidā tas mazais ķipars pieaugot vispār paliks, ja vispār paliks. "Agrīnajā vecumā ir jāiemāca sportot ar prieku, lai viņš pats to vēlētos, nevis vecāki uzspiestu. Mēģinu to ielikt savā bērnā un arī citos," atklāj treneris.

Kluba mērķi - veicināt Smiltenes pilsētas un tās apkārtnes bērnu un jauniešu veselīgu dzīvesveidu - zināmā mērā izdodas paveikt. Bet tā kā BMX sporta veids ir ģimenisks, nepieciešams arī vecāku atbalsts, jo īpaši jaunajiem censoņiem.

"Darbu ir ļoti daudz. Iespējams, es izdarītu vēl vairāk, ja vien nebūtu pamatdarba. Ideju man ir ļoti daudz, kā attīstīt klubu, pacelt to citā gaismā un kvalitātē. Jāpiesaista vairāk vecāku un viņu bērnu BMX, jāuzlabo infrastruktūra, materiālā bāze tā, lai vienmēr būtu prieks skatīties. Un mēs uz to ejam," aizrautīgi stāsta Ģ. Kātiņš.

Bieži vien nācies dzirdēt, ka jebkurš sporta veids ir dārgs, tostarp arī BMX. "Silvas ziķeru" valdes priekšsēdētājs tam nepiekrīt. "Vismaz pie mums tas nav dārgi, jo treniņi sporta skolā notiek bez maksas, pieejams ir mazlietots ekipējums un riteņi," paskaidro Ģ. Kātiņš.

Viņš piebilst, - ja jaunie censoņi izrāda iniciatīvu, mērķtiecīgi strādā un gūst panākumus, ir vērts ieguldīt. Pagaidām gan nav vērojams jauns sportistu pieplūdums "Silvas ziķeros", tomēr ikviens BMX sporta veida cienītājs ir gaidīts klubā.

Noderīgi