Pieredzējuši un atraktīvi vedēji ir zelta vērti 3

Latviešiem vasaras pilnbrieds ir kāzu laiks. Šīs svinības nav iedomājamas bez vedējiem. Parasti par tiem izvēlas apsviedīgus radus, draugus vai arī profesionālus šī pakalpojuma sniedzējus. Daži no viņiem kāzu rīkošanā ir īsti mākslinieki. Tādi ir arī valcēnieši Ineta un Māris Koopi.

Pirmās ugunskristības Koopiem notika 1987. gada aprīlī, kad precējās Māra brālis Ainārs. Pieredzes bagātais vedējtēvs uzskata, ka tā ir sava veida misija un ģimenes tradīciju pārņemšana, jo Māra krusttēvs Alfons Putniņš kopā ar dzīvesbiedri Dzintru bijuši vedēji 21 kāzās.

Ar kāzām saistītie rituāli un paražas laika gaitā nepārtraukti mainās. Vēl neilgu laiku atpakaļ kāzas svinēja pēc sentēvu paražām ar dziesmām un ticējumu izpildi, ievērojot senas tradīcijas. Mūsdienās kāzu tradīcijās ir ienācis modernisms - rīsu vai ziedlapu kaisīšana, bundžas pie auto un līgavas pušķa mešana.

Koopi atceras, ka noorganizēt pirmās kāzas tik tiešām bijis sarežģīti, jo toreiz nebija pieejami datori. Pat kopējamās mašīnas bija liels retums. Pārsvarā viss bijis roku darbs.

"Jaunības dullumā var visu," smejas Ineta, piebilstot, ka tagad prāta jau neesot vairāk.

Pirmo kāzu scenāriju Koopi aizņēmušies no saviem vedējiem. Māris atceras, ka, pašiem piesakoties toreizējā zagsā, Ineta drosmīgi nosaukusi vedējus, bet viņiem pašiem par to paziņojusi pēc kāda laika.Ar laiku pirmo kāzu scenārijs apaudzis ar pašu Koopu izdomātām izdarībām un idejām.

Vedējmāte pārliecinājusies, ka pirms kāzu rīkošanas jāiepazīstas ar jauno pāri, viņu vecākiem, kāzu viesiem un svinību norises vietu. Parasti jaunais pāris nevēlas, lai viņiem nepārtraukti pievērstu uzmanību, toties visiem jaunlaulātajiem patīk pārsteigumi. Savukārt bieži vien vecāki negrib, lai viņiem liktu runāt par saviem bērniem.

Parasti Koopi vārdu dod krustvecākiem un atraktīvākajiem kāzu viesiem. Visoptimālākais viesu skaits esot 60, jo tad vedējiem būs atbalsts visās izdarībās. Koopiem ir arī savs firmas tosts.

"Tiešā tekstā nebūtu zolīdi viesus aicināt pacelt glāzes, tāpēc sakām: "Uzliksim zīmogu!". Tad katrs var izvēlēties, ko darīt - pacelt glāzīti vai mieloties ar kūku," smejas Ineta.

Koopiem nācies vadīt arī internacionālas kāzas, kurās bijuši latviešu un igauņu viesi. Izrādās, igauņi saviem jaunlaulātajiem otrajā dienā ļauj gulēt līdz pulksten pusdienslaikam, savukārt latvieši jauno vīru un sievu modina jau desmitos no rīta.

Arī saucot: "Rūgts!" igauņi bučojas uz velna paraušanu, savukārt latviešiem ir paradums spēlēt teātri un klīrēties. Saucot: "Rūgts!" Koopi parasti saucējam metot ar cukura maisiņu, lai viņš var saldināt savu rūgto ēdienu.

Pēc katrām novadītajām kāzām Koopi sakot, ka vairāk nekad viņi nepiekritīs šai afērai, un arī sarunas laikā tas tiek uzsvērts vairākkārt. Koopi ir no tiem vedējiem, kas neuzņemas tikai laulību liecinieku funkcijas, un vedēja pienākumus uzskata par atbildīgu, laikietilpīgu un smagu darbu. Lielu lomu spēlē arī finansiālās iespējas.

Jūlija beigās Koopi bija vedēji kāzās valcēniešiem Zanei un Mikam Mīļiem. Vedējiem tās bija pirmās kāzas, kurās laulības ceremonija notika baznīcā. Salīdzinot ar padomju laikiem, šajās kāzās nebija problēmu ar baltu sveču vai citu svētku atribūtu iegādi. Mūsdienās ir tik daudz iespēju un piedāvājuma, ka tik spēj maku virināt!

Apmeklējot Raunas cepli, kur Koopi pasūtīja svečturus, jaunā pāra naktspodu un medaļas, Mārim radusies ideja kādreiz uz turieni aizvest kādu jauno pāri. Pirmo reizi šajās kāzās vedēji izspēlēja vecpuiša bikšu norakšanu un zelta zivtiņas izmakšķerēšanu no dīķa.

Koopiem ir arī pašiem savs mičošanas scenārijs, kurā jaunā sieva saņem septiņus priekšautus, kā arī piedalās mūks ar savu priekšlasījumu.

Jaunas idejas vedēju galvā virmo nepārtraukti. Tas liecina, ka no savas likteņa piešķirtās misijas nekur neizbēgt.

Koopi nākamgad svinēs sudrabkāzas - 25 gadu kāzu jubileju. Inetai ir teiciens, - visi vīrieši ir kā puķu zirņi, kuri jāmīl un jālolo. Koopi ir pārliecināti, ka attiecības ir jākopj un nevar ieslīgt ikdienas rutīnā. Lai arī mūsdienu ritma nodevas ir skarbas - nogurums no steigas un darba pienākumiem - nedrīkst ieslīgt ikdienas rutīnā.

Lai tas nenotiktu, Koopi kopā nu jau ar pieaugušajiem dēliem un draugiem ir aktīvi gājēji tā saucamajos kāzu kūjniekos. Šim nolūkam viņi izveidojuši iespaidīgu parūku un tērpu kolekciju.

Koopu ģimenē Ineta ir ideju ģenerators un jautrības uzturētāja, savukārt Māris nosvērti un ar prātu atbalsta sievu. Vīrs ir pārliecināts, ka laulības krīzes un vētras ir jāprot pārdzīvot ar vēsu prātu, nevis kliedzot un dauzot traukus. Lauleņiem noteikti jāmāk arī pielāgoties un izprast vienam otru.

Šī pieslīpēšanās notiek ar gadiem. Vedējiem gan nepiemītot burvju vara, kas pasaka priekšā - vai jaunlaulātie viens otram ir uz mūžu. Diemžēl no septiņiem pāriem, kuriem Koopi bijuši vedēji, divi ir izšķīrušies.

Zane un Mikus MīļaisLabākus vedējus savām kāzām nevaram iedomāties. Viņi prata mums sagādāt daudz neaizmirstamu mirkļu un pārsteigumu. Braucot uz svinību vietu, mūs ieveda degvielas uzpildes stacijā "Virši", lai smalki pasniegtu kafiju. Šī vieta mums saistās ar neaizmirstamiem dzīves mirkļiem. Pārsteidzoši skaists bija mūsu mičošanas rituāls. Māris un Ineta vienmēr mūsu ģimenei būs tuvi un mīļi cilvēki, jo savās kāzās jutām, ka vedēji visu dara no sirds un patiesi turpmākajā kopīgajā dzīves ceļā vēl mums visu to labāko.

Ilze un Māris KoopiIneta un Māris ir unikāli cilvēki. Lai arī pirms 21 gada tās viņiem kā vedējiem bija pirmās kāzas, nejutām viņu satraukumu. Mēs paši bijām vairāk uztraukušies. Svinības bija lieliski sagatavotas. Joprojām mums mājās viena no mīļākajām lietām, kas palikusi no kāzām, ir vedēju sagatvotais ģimenes albums. Atceramies, ka braucām pāri septiņiem tiltiem. Ikvienam jaunajam pārim varētu novēlēt tādus vedējus.

Komentāri 3

trx

Ļoti jauks raksts, tiešām varētu visiem vēlēt tādus vedējus,kas kāzu dienu padara neaizmirstamu... :)

pirms 12 gadiem, 2008.08.06 10:12

Noderīgi