Realizē savu sapni – kļūt par kuģa kapteini 6

„Neatsakies no sava sapņa. Ir daudz veidu, kā salauzt sirdi. Ir simtiem stāstu par mīlas salauztām sirdīm, bet tas, kas patiesi var salauzt sirdi, ir atteikšanās no sapņa –vienalga, kāds šis sapnis ir bijis,” saka Smiltenes Centra vidusskolas absolvents Toms Bringulis kādā no sociālajiem portāliem internetā. Un Toms patiešām ir realizējis savu sapni – būt par kuģa kapteini.

2011.gadā Toms Bringulis absolvēja Smiltenes Centra vidusskolu un iestājās Latvijas Jūras Akadēmijas "Jūras transporta - kuģa vadīšanas" fakultātē. Viņš saka lielu paldies SCV pedagogiem par labajiem izglītības pamatiem, īpaši bioloģijas un ķīmijas skolotājai V.Pubulei, matemātikas skolotājai D.Ciekurei un fizikas skolotājai I.Reimanei.

Pašlaik Toms ir trešā kursa students, pavisam viņam jāstudē 4,5 gadi. Toms studijās apgūst daudzus viņa profesijai svarīgus māc. priekšmetus, piem., navigāciju, darbu ar kartēm, radionavigāciju, kuģa manevrēšanu (ar simulatoriem), navigācijas tehniskos līdzekļus, ekonomiku, kvalitātes vadību, transporta ekonomiku, kuģa uzbūvi, jūras ceļu ģeogrāfiju u.c. Lekcijas ilgst visu dienu – no astoņiem rītā līdz pussešiem vakarā.

Otrajā kursā prakses laikā Toms beidzot varējis izbaudīt savu ilgi loloto sapni – kā tas ir, būt kuģa vadītājam.

Vispirms viņš ar lidmašīnu devies uz Ķīnu. Tā kā tajā brīdī uz ūdeņiem bijusi liela vētra, Toms tikai pēc trīs dienām ticis uz kuģa klāja, tikmēr dzīvojis ērtā viesnīcā. „Bija ļoti interesanti, jo nekad iepriekš vēl nebiju kuģojis,” atklāj Toms. Pie Ķīnas krastiem Toms kā kadets pavadījis veselu mēnesi, četras stundas strādājot uz klāja un četras – uz komandtiltiņa. Citi darbinieki uz kuģa Tomam daudz palīdzējuši, devuši noderīgus padomus. Toms apguvis darbu ar kartēm, radariem, satelītiem, navigācijas tehniku.

Tālāk ar kuģi devies uz Austrāliju un pēc divām nedēļām piestājis Mackay pilsētas krastos. Pāris stundas viņš varējis veltīttikai pilsētas apskatei. „Austrālija ir mana sapņu zeme, jau sen esmu vēlējies tur nokļūt,” stāsta Toms. Arī Austrālijā puisis pabijis gandrīz mēnesi, un tālāk viņa ceļš vedis uz Jaunzēlandi. Pēc piecām dienām Toms ieradies Taurangas pilsētā. Viņš ievērojis, ka pilsēta bijusi ļoti tīra un sakopta, cilvēki ārkārtīgi draudzīgi.

 Šeit arī beidzās Toma ceļojums un prakses laiks, viņš norakstījies no kuģa un lidojis atpakaļ uz Latviju. Lidojums līdz Latvijai pavisam aizņēmis 27 stundas, un bijis jāpārsēžas četrās lidmašīnās.

Nākotnē  Toms vislabāk gribētu strādāt uz kruīza kuģa. Brīvajā laikā, kura viņam nav īpaši daudz, puisis meklē un pēta jaunumus internetā par jaunākajiem kuģiem, to uzbūvi utt.

Jāpiebilst, ka Toms jau otro gadu saņem arī Vītolu fonda stipendiju. Par šāda fonda darbību viņš uzzinājis, skatoties TV raidījumu „Latvijas lepnums”. Iepriekšējā gadā viņš saņēmis Mirdzas un Zelmas Lūšu piemiņas stipendiju, bet šogad viņš saņem Andra Kļaviņa piemiņas stipendiju. (A.Kļaviņa tēvs arī bijis kuģa kapteinis). Vītolu fonda  mērķis  ir stipendiju veidā palīdzēt spējīgiem, centīgiem, maznodrošinātiem jauniešiem studēt Latvijas augstskolās. 

Tā dibinātāji ir Vilis un Marta Vītoli.  Šajā fondā iesaistījušies gan trimdas latvieši, gan uzņēmumi, gan privātpersonas. Toms skaidro, ka, lai iegūtu Vītolu stipendiju, prasības ir pietiekami augstas – vidējai atzīmei jābūt 7,5, nepieciešamas divas atsauksmes –no pagasta un skolas, pašam jāuzraksta motivācijas vēstule. Tad izvēlētie kandidāti tiek aicināti uz interviju, kurā pārrunā dažādus jautājumus. Visbeidzot fonda sēdē tiek izskatīts un nolemts, kuriem kandidātiem tiks piešķirtas stipendijas.

Līgumu ar stipendiātu paraksta uz vienu gadu, kuru pēc gada atkal var pagarināt. Divas reizes gadā ir jāiesniedz atskaite par savām sekmēm.  Kopumā Vītolu fonda stipendijas saņem ap 600 stipendiātu.

Komentāri 6

Lasītāja

Tiešām prieks par puisi!
Raksts ir ļoti labs!

pirms 7 gadiem, 2014.01.31 12:10

Toms

tu ari skolas laikos biji ta neko.

pirms 7 gadiem, 2014.02.06 00:19

prieks

Tom, malacis!Lai Tev veicas un vari realizēt savu sapni! Tu būsi labs kuģa kapteinis!!!!!!!!!!!

pirms 7 gadiem, 2014.02.04 19:39

agris

Paldies man lotiloti liels prieks partavu sasniegto tetis

pirms 7 gadiem, 2014.02.13 14:38

Noderīgi