Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Rudīti Smeško aizskar nievājošie komentāri internetā par viņas darbu un dzīvi 6

Nievājošie komentāri internetā salauž pat stiprāko un noturīgāko cilvēku sirdis

Pēc kādas publikācijas par Grundzāli portālā www.ziemellatvija.lv sākās aktīva diskusija par pagasta iedzīvotāju zemnieci Rudīti. Viņas vārdā sacerēti vairāki dzejolīši, kāds uzdrošinājies rakstīt arī ar niku Rudītes ceturtās pakāpes māsīca.

 

Bija pagājusi vairāk nekā nedēļa pēc publikācijas, kad „Ziemeļlatvijas" birojā atskanēja telefona zvans. Tā bija grundzāliete Rudīte Smeško (44 gadi). Viņa aicināja uz sarunu savā zemnieku saimniecībā „Smaidas".

 

 

Meklējot „Smaidas", gaisā nevirmoja kūtsmēslu smaka, kā bija apsmiets komentāros, arī ceļš, kas veda cauri Grundzāles slavenajai Avotu ielai, bija tīrs. Iebraucot pagalmā, sagaidīja smaidoša un dzīvespriecīga sieviete - zemnieku saimniecības īpašniece, divu bērnu māmiņa Rudīte.

 

Dzimusi un augusi Grundzālē, pēc profesijas pavāre, jau 15 gadus audzē lopus. Tagad ik dienu viņa rūpējas par 12 govīm un trīs telēm. Kā jau katrā kārtīgā lauku sētā ir arī mājas sargs suns. Rudītes mammas mājas atradās pagasta centrā, bet tās savulaik pārdotas, palikusi vien zeme, kura Rudītei sagādājusi ne mazums raižu.

 

1993. gadā grundzāliete sākusi ar vienu švaku gotiņu, tad vēlāk piecas un tā līdz šai dienai pašu spēkiem saimniecība kļuvusi lielāka. Vienu brīdi Rudīte strādājusi par pavāri, bet tad iekavējušies mājas darbi, tāpēc no darba bija jāatsakās.

 

 

"Kopš tā laika strādāju tikai savā saimniecībā. Esmu priekšniece pati sev. Nav viegli, bet tas ir jādara. Citur pagastā darbu nevar atrast. Nekad neesmu bijusi arī tā, kas ietu lūgties uz pagastu. Te jau nevajag par vienu bezdarbnieku vairāk," saka R. Smeško. Viņa negaužas, jo darbs ir sirdij tuvs, arī iztikt varot.

 

 

"Smaidu" saimniece šķiet stipra sieviete, bet, uzsākot sarunu par komentāriem, acīs iezogas asaras. Viņa turas, bet sirds sāp. "Aizskaroši, ka citi necienīgi izturas pret otra darbu. Darbu, ko daru no sirds," saka zemniece.

 

Viņā neizpratni rada tas, ka cilvēki, kuri dzīvo laukos un ir raduši turēt lopus, neciena citus zemniekus. "Mēs taču dzīvojam laukos, un daudzi ir turējuši lopus. Agrāk cilvēki veda kūtsmēslus uz tīrumiem, kādi tad bija ceļi. Bet tad neviens nebļaustījās. Visaizskarošāk ir redzēt to, ka internetā kāds raksta manā vārdā. Ja mani kaut kas neapmierina, es vienmēr visu daru oficiāli. Acīmredzot internets cilvēkus samaitā," saka grundzāliete. Viņa mudina šos cilvēkus paskatīties pašiem uz savu dzīvi un pievērsties vairāk bērnu audzināšanai.

 

"Smaidu" saimniecei dzīve paiet vienā skriešanā, saimniecība un divi bērni - Jana (seši gadi) un Andrejs (deviņi gadi) - prasa ne mazums rūpju. Četras dienas nedēļā Rudīte bērnus ved skolot uz Smiltenes mākslas un mūzikas skolu un dejošanu. "Bērni jāskolo. Kad brīvāks, kaut kur visi aizbraucam atpūsties. Tas gan notiek reti, jo katru dienu ir darbs, tad vēl jābrauc uz pilsētu. Tā tās dienas paiet," stāsta grundzāliete.

 

Viņa savus bērnus cenšas izaudzināt par kārtīgiem un krietniem cilvēkiem. "Tiem komentētājiem novēlu, lai viņi audzina arī savus bērnus. Māca tiem nenomest papīrus zemē, nestaigāt pa cita īpašumu, būt laipniem un iecietīgiem," saka Rudīte.

 

Rudīte atzīst, ka lauki ir viņas īstā vieta un dzīve. Uz pilsētu pārcelties negribētu, jo nespēj iedomāties dzīvi bez savas mājas, pagalma, plašuma un lopiņiem. Viņa ar visu cenšas tikt galā viena. Tagad saimniecība ir daudzmaz iekārtota, tāpēc saimniece vēlas sakārtot pagalmu un sapņo par remontu mājā.

 

"Man patīk Grundzālē, tā ir tāda īpaša vieta. Vienmēr esmu zinājusi, ka šeit dzīvošu. Protams, nekad neizpaliks problēmas un nesaskaņas iedzīvotāju starpā. Tas tikai apliecina, ka nav nozīmes diplomu skaitam kabatā vai ieņemamam amatam. Nozīme ir cilvēka vērtību sistēmai," ir pārliecināta Rudīte Smeško.

Komentāri 6

Lasītāja

Komentāri par kūtsmēsliem lasāmi citā rakstiņā par Grundzāli un nav saistīti ne ar dzīvi, ne ar darbu. Paši par sevi brīvā dabā.

pirms 10 gadiem, 2008.11.03 19:34

--

http://www.ziemellatvija.lv/portals/pagastos/komentari.html?xml_id=5189

pirms 10 gadiem, 2008.11.03 21:17

jana

mani sauc jana smeško es esmu rudītei meita tas ir teisa ka nav viegli uzņemt tādu atbildību

pirms 6 gadiem, 2012.12.14 21:57

Noderīgi