Svin dzimšanas dienu sev un Latvijai 3

Šodien svinam dzimšanas dienu mūsu Latvijas Republikai. Taču ir cilvēki, kuriem 18. novembris ir svētki dubultā - sev un valstij, jo arī viņi dzimuši šajā datumā.

Smiltenietei Madarai Kalniņai šogad 18. novembrī paliek 18 gadu. Jauniete citu datumu savai dzimšanas dienai nemaz negrib, tāpat kā viņas novadnieki zemessargs Gatis Lācis (aprit 25 gadu) un pensionāre Ženija Grima (80 gadu).

"Esmu Latvijas patriote, tāpēc 18. novembri svinu kā dubultus svētkus," atzīst Madara, jaunā, daudzsološā pianiste.

Patriotisms nav vienreiz gadāJauniete mācās Alfrēda Kalniņa Cēsu mūzikas vidusskolā, trešajā kursā, klavieru klasē. Savu dzimšanas dienu viņa svinēs mājās Smiltenē kopā ar ģimeni, radiem un tuvākajiem draugiem, tāpat kā citus gadus.18. novembrī Madara Latvijai jūtas piederīga vairāk, nekā citreiz. Jaunajai mūziķei patīk šiem svētkiem raksturīgā gaisotne - patriotisms, vienotība, pacilājošā noskaņa un lepnums par valsti un tautu. Vismaz Madara ir pārliecināta, ka cilvēki to nav pazaudējuši.

Viņa dažreiz gan izjūt negatīvismu sabiedrībā, taču cenšas to sevī neielaist. "Es ticu Latvijai, un tai vienmēr būs īpaša vieta manā sirdī," uzsver Madara. "Jūtos piederīga Latvijas valstij, jo es te dzīvoju, un te ir manas mājas. Esmu patriote ne tikai vienreiz gadā. Runāju latviešu valodā, atceros tradīcijas, dziedu latviešu dziesmas. Domāju, ka šajā valstī noteikti var veidot nākotni. Ir cilvēki, kuri mācās ārzemēs, jo domā, ka tur var iegūt labāku izglītību. Taču arī Latvijā ir daudz iespēju, tikai jāprot tās izmantot."

Madara domā augstāko izglītību iegūt Latvijā, bet uz ārzemēm dotos tikai īslaicīgi, lai papildinātu pieredzi.

Uz ārzemēm projām nemūkUz ārzemēm labākas dzīves meklējumos šobrīd doties negrasās arī smiltenietis Gatis Lācis. 18. novembrī viņš mājās kopā ar radiem un draugiem svinēs 25. dzimšanas dienu. Jaunietis ir pagatavojis daudz mazu Latvijas valsts karodziņu, lai dzīvoklī radītu svētku noskaņu.

"Tur, kur esmu, ir vislabāk. Ir bijusi doma par ārzemēm, taču cenšos palikt Latvijā," atzīst Gatis. Ikdienā viņš strādā apsardzes firmā, taču nākotnē cer dibināt savu uzņēmumu. Šogad februārī jaunietis absolvēja Baltijas Starptautiskās akadēmijas Smiltenes filiāli programmā "uzņēmējdarbības vadība". "Esmu Latvijas patriots," saka Gatis. To viņš apliecina arī ikdienā, jau trīs gadus kalpojot savai valstij zemessardzē, 22. bataljona 1. kājnieku rotā.

Arī smiltenietim Ivo Veisam, "TV 3" ziņu un "Bez tabu" operatoram, dzimšanas diena ir 18. novembrī. Tomēr jau ceturto gadu to svinēt nesanākšot. Būs jāstrādā, - jāfilmē svinīgā pieņemšana Valsts prezidenta pilī.

Sevi par valsts patriotu Ivo gluži neuzskata. Viņa gadījumā tas esot par skaļu teikts. "Esmu Latvijas pilsonis, dzīvoju tepat, uz ārzemēm neesmu aizmucis. Jāgaida, kamēr beigsies valsts zagšanas periods. Mums neatkarība ir iegūta nesen, un vēl nav valsts kultūras. Jārēķinās, ka daudzi cilvēki ir audzināti padomju garā, zog, kas nav piesiets, un nav respekta pret privātīpašumu. Taču lēnītēm šī domāšana mainās," ievērojis Ivo. Dievs svētī Latviju!Par Latvijas patrioti sevi uzskata smilteniete Ženija Grima, ilggadēja bijušās Smiltenes Patērētāju biedrības darbiniece. 18. novembrī sirmajai kundzei apritēs 80 gadu.

"Vēlos, lai Latvijā būtu labklājība, nebūtu tik daudz bezdarbnieku un mazturīgo un mūsu valsti neiznīcinātu un neiztirgotu. Ja mēs visi aizbēgtu, vai tāda Latvija pastāvētu? Tāpēc himnas vārdiem gribu teikt: "Lai Dievs svētī Latviju!" saka Ž. Grima.

Viņa ir sarūpējusi divas sarkanas un vienu baltu sveci, ko valsts svētkos un savā dzimšanas dienā iededzinās un kopā ar māsu svinēs abas jubilejas.

Arī padomju gados Ž. Grima, pirmskara Latvijas laika bērns, sirdī turējusi 18. novembri ne tikai kā savu, bet arī kā Latvijas valsts dzimšanas dienu.

Komentāri 3

kazoks

daudz laimes klukste ar vienu pudelju attaisaamo!!!

pirms 10 gadiem, 2010.11.18 18:32

Noderīgi