Uz Budas tempļu zemi aizvedīs atmiņas par latviešu Lieldienām

Kāpēc latvieši Lieldienās krāso olas? Tāda ir latviešu tradīcija, samulsusi smaida Smiltenes pagasta lauku mājas "Kalbakas" saimniece Līga Auga. Tas arī ir viss, ko viņa ātrumā uz šādu jautājumu var atbildēt savai "audžumeitai", 16 gadus vecajai Pigijai no Taizemes.

Pigijas īstais vārds ir Riniarata, uzvārds - Tanaratsatiana. Meitene Latvijā ieradās pērn augustā organizācijas "AFS Latvija" skolēnu apmaiņas programmā, mācās Smiltenes ģimnāzijas 11.d klasē un visu šo laiku dzīvo Līgas un Inta Augu ģimenē. Šonedēļ taizemiete svinēs pirmās Lieldienas savā mūžā, tāpat kā nesen piedzīvoja pirmos Ziemassvētkus.

"Tu melo?" Pigija samulsusi vaicāja, kad Līga viņai stāstījusi: Lieldienu rītā visi ies dārzā meklēt zaķa izdētās olas - gan parastās, gan šokolādes. Taizemē bērni neapstrīd pieaugušo teikto, taču stāsts par zaķi, kurš dēj olas, meitenei šķitis pārāk neticams.

Pateicoties Pigijai, Augu ģimene uz daudzām lietām tagad raugās citādāk. Taizemes meitene viņus izsitusi no ikdienas rutīnas. "Ikdienā nepiedomājam, kāpēc tā, bet, kad Pigija uzdod jautājumu, jāsāk domāt. Tā bija ar Ziemassvētkiem un valsts svētkiem, un tagad tā būs ar Lieldienām. Daudzas lietas Pigijai jāskaidro, kā mazam bērnam," teic Līga.

Augu ģimene - Ints, Līga un viņu bērni Renārs (12 gadu), Elīna (18 gadu), Alise (20 gadu) - Lieldienas svin katru gadu un ielūdz uz "Kalbakām" tuvus un tālus ciemiņus. Taču Pigijas dēļ viņi parūpēsies, lai svētki šoreiz būtu pavisam īpaši.

Svētdien, 24. aprīlī, "Kalbakās" krāsos olas, bet pēc tam ar olām sitīsies un tās ripinās. Mājinieki un ciemiņi ies latviešu tautas rotaļās un šūposies lielajās šūpolēs. Ints uzmeistarojis pāris jaunas atrakcijas un pat ķekatas, uz kurām visdrošākais šobrīd jūtas Renārs.

Būs arī jāmeklē olas, kuras pa nakti "izdēs" trušu saime. "Kalbakās" mīt 25 glīti, ņipri garauši. Viņi iepriecina lauku mājas viesus, bet daži skaistākie un uzvedībā pieklājīgākie truši sestdien tupēs glītā sētiņā Baznīcas laukumā, Smiltenē, pie tirdzniecības centra, atgādinot par tuvajām Lieldienām.

Savukārt svētdien "Kalbakās" varēs arī apskatīt Smiltenes novada iedzīvotāju rokdarbu izstādi. Lieldienu svinēšanā, kas sāksies pulksten 12, var piedalīties visi, kuri vēlas. Te jāpiebilst, ka šī lauku māja nav parasta viensēta, jo iesaistījusies tūrisma apritē. Tālab arī mājas plašajā pagalmā ir gan sporta, gan rotaļu laukums, ko ar sajūsmu novērtējusi Pigija.

Viņa jau tagad taujā, kā krāsos olas? Līga skaidro, ka sīpolu mizu novārījumā vai melleņu ievārījumā, ap čaumalu aptinot zaļumus.

"Mēs Taizemē Lieldienas nesvinam un olas nekrāsojam," labā latviešu valodā gandrīz bez akcenta Pigija stāsta "Ziemeļlatvijai". Latviski meitene iemācījusies runāt ātri, kaut gan valoda neesot viegla. No gramatikas neko nevarot saprast.

Vairāk par to, kādus svētkus svin taizemieši un pie kādiem ēdieniem Pigija pieradinājusi Augu ģimeni, lasiet laikrakstā "Ziemeļlatvija" sestdien, 23. aprīlī.

Noderīgi