Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Uzsākot jauno mācību gadu pirmais jautājums bija – skolotāj, vai ziemā slidosim

Viena no Valkas rajona jaunākajām sporta skolotājām ir Daina Skruode Vijciema pamatskolā. Viņa nekad nav bijusi ceļā uz augstajām sporta virsotnēm, taču uzskata, ka nevar būt nekas labāks par fiziskām aktivitātēm dabā savam priekam.

 

Ar sportu Daina aizrāvās 7. klasē, un viņa iestājās sporta skolas treniņgrupā. "Pirms tam neko īpašu nedarīju, bet sajutu iekšēju vēlmi un nepieciešamību sportot," atceras sporta skolotāja. Kopā ar dažiem klasesbiedriem viņa sāka trenēties pie Mudītes Gerkes.

 

 

Ar to arī viss sākās. Lai uzzinātu savas spējas, viņa izmēģināja dažādas vieglatlētikas disciplīnas, un pamazām noskaidrojās, ka par savām uzskatīja sprinta distances un diska mešanu. Diemžēl vidusskolā sākās veselības problēmas, tāpēc fizisko slodzi nācās ievērojami samazināt.

 

 

Sportu Daina nepameta, vien iecerētās Sporta akadēmijas vietā nācās studēt Rīgas Pedagoģijas izglītības vadības augstskolā, kur nozīmīgāka ir izglītības metodika nevis personīgie sasniegumi sportā.

 

Arī tagad Daina allaž Valkā piedalās tā saucamajās tautas sporta aktivitātēs - skrien seriālā "Optimists", arī citos skrējienos un brauc ar velosipēdu tradicionālajās sacensībās "Valka - Ērģeme - Valka".

 

Vijciema pamatskola ir pazīstama ar savām sporta aktivitātēm. Jo īpaši populārs tur ir hokejs. Diemžēl aizvadītajā sezonā ar hokeju nekas nesanāca. Sporta stundās uz ledus skolēni neizgāja ne reizīti. Vienu reizi izdevās paslēpot. Daži puiši no Vijciema brauc trenēties uz Valmieras sporta halli, bet tas nekādā ziņā nav saistāms ar skolas sporta dzīvi.

 

Kad mācību gada sākumā jaunā skolotāja iepazinās ar bērniem, pirmais jautājums uz kuru nācās atbildēt, bija - skolotāj, vai mēs ziemā slidosim. Dažbrīd sestdienās un svētdienās laukumu uzlēja, taču siltā laika dēļ ledus itin ātri kļuva nelietojams. D. Skruodei sporta stundas notika pirmdienās un trešdienās, un tad jau ledus bija nelietojams.

 

Jautāta, vai skolotājas darbs lauku skolā ir tīkams, viņa atbild, ka tas ir ideāls vides un bērnu attieksmes dēļ. "Atšķirība starp pilsētas un lauku skolu ir milzīga. Pilsētā bērni ir agresīvāki. Lauku bērni neiedomājas no sevis nezin ko," stāsta pedagoģe. Viņa ļoti priecājas par skolas pedagogu saimes attieksmi pret jauniņo.

 

 

Ja nepieciešams, atbalsts allaž tiks sniegts. Daina atzīst, ka, uzsākot darbu, jaunais pedagogs nekad nevar visu zināt. No kļūmēm un neveiksmēm nav pasargāts neviens. Tieši šādos brīžos nepieciešams pieredzējušu kolēģu atbalsts un padoms. Pavisam citādi notiek Rīgas skolās, kur jaunā skolotāja ir bijusi praksē. Mazā kolektīvā visi zina, kas ar kuru notiek, un tas esot patīkami.

 

Diemžēl bērnu interese par fiziskajām aktivitātēm mazinās. Pat uz sporta stundām viņi nelabprāt nāk atbilstošos tērpos. Skolotāja uzskata, ka šajā ziņā nedrīkst piekāpties un jābūt gana prasīgai. Šī jau ir kaite visas valsts mērogā ne jau tikai Vijciemā. Skolā darbojas arī sporta skolas vispārējās fiziskās sagatavotības grupa 1. - 5. klašu skolēniem.

 

 

Šīs grupas bērniem ir acīmredzama fiziskā izaugsme, salīdzinot ar pārējiem. Ja septembrī mazie bija apmēram līdzīgi, tad mācību gada beigās atšķirības bija jūtamas. Sportā, jo īpaši, bez treniņiem labi rezultāti nav sasniedzami.

 

Jautāta, kā labāk bērnus piesaistīt sportam, skolotāja atbild, ka ar daudzveidību, ar jaunām un iepriekš nezināmām lietām. Ir ļoti daudz veidu, kā veikt vienu uzdevumu, piemēram, vēderpreses attīstību. Bērni labprāt dara to, ko agrāk nav mēģinājuši un zinājuši. Vecie tradicionālie vingrojumi visiem ir apnikuši. Zēni, protams, nevar iztikt bez futbola.

 

Ziemas mēnešos sporta stundām Vijciema skolā zāle ir par mazu pat basketbolam. Ziemā ar bumbu sadauzītas divas lampas. Skolas vadība saprot, ka tas nav apzināti darīts.

 

 

Vijciemiešiem diezin vai pārredzamajā laikā "spīd" jauna sporta zāle. Arī ar inventāru varētu būt labāk. Bija iecere iegādāties inventāru augstlēkšanai, taču konkursā neizdevās uzvarēt. "Ja izdoma un idejas ir, var iztikt, izmantojot to, kas pieejams," uzskata Daina.

 

Daina atzīst, ka allaž bijusi sportiskā vidē. Arī mazai esot visi bērni kopā ar mammu itin bieži devušies slēpot. "Tā ir patīkama apziņa, ka var apliecināties arī fiziski," pārliecināta jaunā skolotāja. Viņa negrasās sēdēt pie televizora pat Olimpisko spēļu laikā.

 

 

Skolotājai patīk darboties pašai. Drīz jādodas uz sporta spēlēm Ventspilī, kur viņa iekļauta vieglatlētikas tiesnešu komandā. Ja nu atliks kāds brīdis, tad Daina vēros cīņas vieglatlētikas sektoros. Viņai nepatīk tie sporta veidi, kuros "šķīst asinis".

 

Līdzās sportam skolotājai lielākais vaļasprieks ir tautisko deju dejošana "Sudmaliņās". Viņa vēlētos apgūt arī sarīkojumu dejas, taču Valkā tas nav īstenojams.

 

 

Vēl Daina strādā stadiona trenažieru zālē. Vasarā tur aktivitātes mazākas, taču ziemas mēnešos šo vietu ir iecienījušas daudzas pilsētas dāmas un arī skolēni.

 

Noderīgi