Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Valcēniete Inese Veide darbu un notikumus uztver kā Dieva dāvanu 74

Jau ierasts, ka vairums latvieši labākas dzīves meklējumos dodas uz Īriju vai Angliju. Savukārt bijusī valcēniete Inese Veide izlēma braukt uz tālo un nezināmo Islandi, kur pašlaik strādājot tikai kādi 500 tautieši.

 

Tas gan nebija šķērslis atstāt mājas un dažu nedēļu laikā atrast dabu vietā no prestižākajām četru zvaigžņu viesnīcām pašā Reikjavikas centrā.

 

Sarunas sākumā Inese atzīstas, ka lēmumu par aizbraukšanu pieņemt bijis grūti, jo mājās palika dēls. Sievieti mierinājusi doma, ka izdosies nopelnīt līdzekļus dzīvokļa remontam un bērna vajadzībām - kārtīgam BMX velosipēdam un datoram. Ar algu, kuru pēdējā laikā jaunā sieviete saņēma, strādājot par pārdevēju, knapi pietika pārtikai un rēķinu apmaksai.

 

 

Atceroties šo savu vēl pavisam neseno dzīves periodu - Inese teic, ka tā bijusi bezizeja galējā pakāpē. Līdz pēdējam brīdim viņa centusies tepat atrast labāk atalgotu darbu, kurā alga būtu vismaz 300 latu mēnesi, diemžēl bez rezultātiem. Nācās vien piekrist drauga aicinājumam par aizbraukšanu, jo viņš jau veiksmīgi bija iekārtojies Islandē un strādāja pastā.

 

 

Inese Reikjavikā strādā jau pusgadu. Tas ir pietiekami ilgs laiks, lai izvērtētu, vai bija vērts aizbraukt svešumā. Inese viennozīmīgi uz šo jautājumu atbildēt nespēj, jo viņai katastrofāli tur pietrūkst sava bērna un trūkst mājas sajūtas. Pirmos divus mēnešus viņa dzīvojusi kā pa miglu - skumjas bijušas nežēlīgas. Inese darbu atradusi īsi pirms Ziemassvētkiem.

 

 

Strādājot, domas vairs tik bieži nelidoja prom uz Latviju, jo prātu aizņēma veicamie pienākumi, kā arī apgūstamie profesionālie knifi - kā perfekti iztīrīt viesnīcas numurus, notīrīt stiklus un spoguļus, saklāt gultas, nopresēt gultas veļu un dūnu spilvenus. Ineses darbu sarežģī arī tas, ka viesnīcas interjerā dominē melnie un baltie toņi, kā arī stikls, metāls un spoguļi.

 

Tagad tas latvietei šķiet nieks, bet sākumā gājis diezgan grūti. Traucējusi arī valodas barjera, bet tagad Inese mierīgi sarunājas angliski, kā arī saprot dažas frāzes un vārdus islandiski.

 

Iebraucot Rīgā, Inese pamanījusi kādā lielveikalā apkopēju tīram milzīgu skatlogu. Viņa pie sevis nosmējusi - ja tev, meitenīt, būtu mani profesionālie tīrāmie šķīdumi, logs spīdētu un laistītos. Sakumā Inesei darbu ierādīja paši viesnīcas īpašnieki un to arī neuzkrītoši pārbaudīja.

 

 

Gadījumā, ja bija pieļauta kāda kļūme, saimnieki palūdza aiziet uz numuru un to novērst. Nekādu pazemojošu aizrādījumu vai nosodījumu Inese nesaņēma. Viņa atzīst, ka darbā nohaltūrēt vienkārši nav iespējams. Viesnīcā darbs sākas 8.00, bet beidzas - 16.00. Personālam ir divas kafijas pauzes un stundu ilgs pusdienas pārtraukums. Darba grafikā iekļautas arī nakts maiņas, kas ilgst līdz pulksten 21.00.

 

Viesnīcā galvenokārt uzturējās uzņēmēji, slaveni mākslinieki, kas atbraukuši koncertturnejās. Inesei nācās apkalpot mūziķi Tomiju Lī - vīru pasaulslavenajai aktrisei Pamelai Andersonei.

Pašlaik Inese darbu viesnīcā, lieliskos darba devējus un saprotošos kolēģus uzskata par Dieva dāvanu. Viņa dzīvē pirmo reizi tā noriskējusi, un viņasprāt risks ir attaisnojies. Viesnīcā strādā apkalpotājas no Vācijas, Portugāles, Taivānas, Ķīnas, Polijas, Ungārijas, Lietuvas un Islandes.

 

"Visas mēs esam draudzīgas, kaut gan ļoti atšķirīgas ar savu mentalitāti un paražām. Kolektīvā virmo gaiša atmosfēra," priecājas latviete.

 

Inesi joprojām pārsteidz darba devēju attieksme pret darbiniekiem. Nevienu brīdi latviete nav jutusies kā trešās valsts pārstāve. Gluži pretēji, viesnīcas kolektīvs jūtas kā viens vesels, jo neviens necenšas tēlot labāku vai īpašāku darbinieku. Vēl tagad Inese brīnās, ka darba devēji, uzrunājot darbinieces, lieto uzrunu - dārgā.

 

 

 

Sākumā tas viņai šķitis dīvaini, tagad jau tā esot pierasta lieta. Ineses ikdienas izdevumus būtiski samazina arī tas, ka darba vietā darbiniekus ēdina bez maksas. Latviete bez ierobežojumiem ikdienā bauda no tikko nozvejota laša gatavotas maltītes, un, protams, arī citus ēdienus.

 

 

Islandieši gluži kā tādi ziemeļu itāļi ikdienā daudz ēd pastu ar dažādām piedevām, galvenokārt jūras veltēm. Latviete atzīst, ka Islandē pārtika ir dārga, bet viesstrādnieki atklājuši, ka lētāk var iepirkties atlaižu laikā.

 

Iebraucēji galvenokārt dzīvo tā saucamajos gesthouse - kopmītņu tipa istabās. Inesei paveicies, ka mājvieta - Reikjavikas priekšpilsēta - atrodas 20 minūšu braucienā no galvaspilsētas centra. Viņas izdevumus par dzīvošanu samazina arī tas, ka īri dala uz pusēm. Inese atzīst, ka īrēšana nav lēts prieks, kā viss pārējais šajā zemē.

 

Vēl līdz augustam Inese kopā ar ģimeni baudīs atvaļinājuma priekus. Viņa ir gatava vēl kādu laiku strādāt Islandē, jo saprot, ka savādāk nevarēs īstenot savus mērķus. Arī dēls saprot mammu un priecājas, ka viņa ir atradusi risinājumu šķietamajai bezizejai. Ineses darba devēji viņu ciena par lējumu cīnīties ar dzīves sūrumu šādā veidā - doties peļņā uz svešu zemi, piešķirot ilgāku atmaksātu atvaļinājumu, kuru viņa var pavadīt kopā ar savu bērnu.

 

 

Islandē ģimene ir svēta lieta, tāpēc viņiem šķiet varoņdarbs, ka māte, kura viena audzina savu bērnu, cīnās par dzīves kvalitātes uzlabošanu. Diemžēl Latvijā bez iejūgšanās kredītu valgos to darīt ir gandrīz neiespējami. Inese ir atradusi variantu, iespējams, kādam - nepieņemamu, bet viņai pašai šobrīd - vienīgo.

Komentāri 74

iz valkas

Nezin kad Latvijas darba devēji savus padotos uzrunās par dārgajām vai dārgajiem???

pirms 11 gadiem, 2008.06.28 11:03

aiziet

Brauciet visi prom no Latvijas,šeit vairs nav ko darīt,ja nu vienīgi gribat paskatīties kā šo valsti izlaupa līdz pēdējam,tad varat palikt!!!!!!!!!!!!!!!!

pirms 11 gadiem, 2008.06.28 11:05

Tā gadās..

Zāle vienmēr zaļāka citur...
ļoti bieži ārzemēs trādājošie nesamaksā nodokļus LV valstij un viņu šeit palikušie bērni mācās par no manas algas samaksātajiem nodokļiem!!!!
Tak braucat prom visi, kam te nepatīk :)
A es palikšu un varbūt arī par mani kādreiz uzrakstīs avīzē, cik man labi iet ar manu mazo algu, dārgo pārtiku u.t.t.
BET es vēl jo projām smaidu :)

pirms 11 gadiem, 2008.06.28 11:57

londa

Tiešām Dieva dāvana!
Man Dieva dāvana ir mani bērni un ģimene, bet te.....aizbraukšana no Latvijas un bērna atstāšana. Nezinu vēl nevienu bērnu (nepingadīgo) ,kurš teiktu, ka mammu nesaprot. Pēc gadiem tie audzināšanas caurumi būs jālāpa un mums, nodokļu maksātājiem, šiem bērniem būs jāapmaksā psiholoģiskā palīdzība.

pirms 11 gadiem, 2008.06.28 12:36

miza

Koks ar diviem galiem.Viegli jau pārmest otram, ka tas aizbrauc prom. Bet, vai valsts tiešām par saviem pilsoņiem parūpējas tā, lai tiem nebūtu iemesla aizbraukt. Skatoties kas notiek valstī, manuprāt daudziem vairs nervi netur, un gribas aizbraukt, lai to visu neredzētu. Ja no valsts masveidā aizbrauktu īsā laika periodā kadi 25 procenti darbaspējīgo iedzīvotaju, tad varbūt kāds sāktu domāt, ka kaut kas nav kārtībā ar šo valsti. Nav jau grūti deputatiem aizbraukt plezīrā uz Īriju, it kā uzzināt iemeslus tautiešu aizbraukšanai. Bet vai ar to kas ir mainījies? Ja es būtu tada situācijā kā raksta varone, es arī jau sen būtu aizbraukusi no šīs valsts. kam vajadzīgs mans patriotisms, ja bērni grib ēst jau šodien.Bet tuneļa galā gaismas nav.

pirms 11 gadiem, 2008.06.28 13:44

londa

MIZAI!
Normālie vecāki ņem bērnus līdz!
Arī 25 % neko nemainītu, jo dabā ir iekārtots, ka paēdušais nepaēdušo nesaprot.
Mazliet mulsina, ka tiek salīdzināts kruts BMX ar mammas mīlestību un klātbūtni.Raksta varone vēl nav sapratusi, ka bērnam vajag mammu. Šobrīd viņai prioritāte ir nauda, bet tas atkal ir sabiedrības spiediens.
Vai fakts,ka lielākā daļa ar anoreksiju slimās meitenes ir tieši ārzemēs strādājošo vecāku bērni, ne par ko neliecina?

pirms 11 gadiem, 2008.06.28 13:54

Hawk

Šādi raksti ītenībā ir vērtējami negatīvi.Tas ir lāča pakalpojums latviešu valstij,ka faktiski reklamē ,un pie tam vēl vispārina,ka jādodas projām uz turieni kur pagaidām ir labāk.Bet kas ir labāk? Vai tas,ka var pastrādāt neprestižās profesijās ar attalgojumu tuvu minimālajam,tajos darbos no kā vietējie izvairās!Pie tam kopā ar tikpat raibu baru viesstrādnieku.Bērns lai paliek te,lai par to domā citi,varbūt pat par citu nodokļu maksātāju naudu lai skolā vai bērnudārzā iet un saņem arī medicīniskos pakalpojumus.Jauna sieviete,bet smadzenes nestrādā,mācīties kaut ko labāk atalgotu par pārdevēju vai viesnīcas palīgstrādnieku nespēj un negrib,bet žurnālists tādu vēl bezmazar paraugu uzdod.Labāk būtu ko sakarīgāk uzrakstījuši par tiem kas risinājumus rod tepat savā valstī,kas mācās,strādā ,nevis tikai vaid un neko nedara vai nespēj neko.

pirms 11 gadiem, 2008.06.28 14:44

Miza

oftopic...
aaaaaaaaaaaaaaaaaaaa, kas nozaga manu niku?? :)

pirms 11 gadiem, 2008.06.28 14:54

ija

Nezinu gan par ko tāda šķendēšanās Varbūt tomēr labi, ka jauna sieviete meklē izeju bezizejā, nevis strādā Maximā, vai dzīvo no bezdarbnieka pabalsta?Maximu pieminēju tādēļ, ka visi zin kādas tur algas un, kāda ir veikala politika, attiecībā uz preču lietošanas termiņiem. Tas nebija domāts nievājoši, bet ar nožēlu, kā ir tādas darba vietas.

pirms 11 gadiem, 2008.06.28 15:11

Ijai.....
Uz to jau šī valsts izbrauc:ir aitas ir cirpēji!
Vai tad Latvijā tikai Maxima ir? Beidziet! Ja varēja tik tālu aizbraukt, tad varēja tik pat labi Rīgā strādāt un bērnu nedēļas nogalēs apciemot. Ja vien gribētu.
Kas ar šiem bērniem notiek, tiem 100 varenajiem un gudrajiem ir pilnīgi vienalga. Bet kā var būt mātei vienalga, kas par galveno uzskata, lai bērnam būtu kārtīgs BMX, kas viņas prombūtnes laikā notiek? Ko tas mazulis jūt?
Hawk
Izrāvi vārdus no mutes!

pirms 11 gadiem, 2008.06.28 15:21

nožēlojami

Nožēlojams piemērs.Bez tam vēl aprakstītāja apzīmē šīs "varones" izdarības kā Dieva dāvanu.Viena lieta ir,ka vārdus lieto neapdomīgi un nepiemēroti,bet,ja tas vēl tiek uzrakstīts virsrakstā,tad gan ,iespējams,ka tas ir vai nu totāla smadzeņu mazspēja vai speciāli virzīta doma ļautiņu maldināšanai.
Bet kur gan it visas bāriņtiesas,bērnu tiesību sargi un vēl nezin kas,kas pieļauj tādas situācijas ka māte mierīgi var pamest bērnu un valsti?!

pirms 11 gadiem, 2008.06.28 18:46

es

Bāriņtiesai vienalga, ka tik papīri visi kārtībā...

pirms 11 gadiem, 2008.06.28 19:38

Janka

Ak jūs latvju suņi,ko rejiet?
Pirms metiet ar akmeņiem-ieraugiet skabargu savā acī......
Sievietei nebija izvēles un tāpēc jau viņa nav vainīga,ka latvijā nevar nopelnīt un,ka te ir haoss un nesakārtotība.

pirms 11 gadiem, 2008.06.28 22:14

XXX

Es tomēr nespēju šajā rakstā saskatīt kaut ko pozitīvu.
Ja tas pēc kā tik ļoti tiecas raksta varone, ir galvenā dzīves vērtība, kuras sasniegšanai, tiek upurēts viss.... Nu, nezinu, nezinu... Neesmu lozunga "Mērķis attaisno līdzekļus" piekritējs.
P.S. Dieva vārdu autore ir piesaukusi nevietā!

pirms 11 gadiem, 2008.06.28 22:19

Bomzis

Ričukam un datoram, ja smadzenes un rokas nav pa.aļā var arī nopelnīt tepat uz vietas Latvijā.

pirms 11 gadiem, 2008.06.28 23:01

rix

un kā tas nabaga bērns jūtas????? vai cien.māte vispār ir painteresējusies par to, ka bērnu var ņemt arī līdz??? Varbūt cien. raksta autore varētu painteresēties kādas sociālas garantijas pienākas, ja jau māte to nevar? Man no sirds žēl tā mazuļa, kurām mātes mīlestība tiek samainīta pret bmx un datoru................. gan jau tas viss nāks atpakaļ. Ne jau velti ir tāds sakāmvārs - dots devējam atdodas

pirms 11 gadiem, 2008.06.29 00:54

rix

ak jā, sorry, sapratu - bērns = atvaļinājums

pirms 11 gadiem, 2008.06.29 01:00

Atis

Pareizi ka aizbrauca.Pasauli vajag apskatīt un nopelnīt naudu vēl.Kāda jēga sēdēt te Valkā vai Rīgā un degradēties kautkādā veikalā strādājot visu dienu un algā saņemt tikai tik lai paikai pietiek.Ko tas bērns lai badā mirst šitajā idiotiskajā valstiņā no kuras jau masveidā visi, kuri kautko vēl ir spējīgi saprast .bēg prom jo ātrāk jo labāk.

pirms 11 gadiem, 2008.06.29 04:54

Noderīgi