Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Variniešu Butkinu ģimene arī bez tūkstošiem latu dzīvo saticīgi 2

Inflācija, recesija, bezdarbs. Ekonomikas speciālisti liek lietā dažādus terminus, lai raksturotu, kas šobrīd notiek Latvijā.

Varinieši Līga un Andris Butkini tik rūpīgi šajos procesos neiedziļinās. Viņi tikai uz savas ādas secina, ka piecu cilvēku liela ģimene, kurā ir divi pelnītāji, dzīvo no algas līdz algai pat tad, ja neko lieku nepērk.

Neraugoties uz to, Līga un Andris ir apņēmušies paši atteikties no daudz kā, lai tikai izskolotu savas trīs meitas.Vecākās meitas - Lita (18 gadi) un Rota (17 gadi) - mācās Rīgā Uzņēmējdarbības koledžā. Jaunākā meita Aiga ir Variņu pamatskolas 9. klases skolniece.

 

Līga un Andris strādā Variņu pagasta lauksaimniecības uzņēmumā SIA "Palsa": Līga - par putnkopēju uzņēmuma vistu fermā, Andris - par šoferi, bet vasaras sezonā jau 19 gadus ir sēdies pie kombaina stūres. Ģimenes ienākumi mēnesī ir vidēji 400 latu, bet citreiz vairāk, - atkarībā no sezonas.

 

"Viegli nav. Gandrīz visa sievas alga aiziet vecākajām meitām Rīgā," atzīst Andris. Tomēr tas nenozīmē, ka Butkinu vecākās atvases galvaspilsētā dzīvo pārticībā. Viņu mamma priecājas, ka vismaz par kopmītnēm meitenēm jāmaksā maz - aptuveni seši lati mēnesī, un to viņas izdara pašas no savas stipendijas.

 

Nedēļā meitenēm vecāki nevar iedot vairāk naudas, kā vien ēšanai un ceļa biļetēm. Autovadītāja tiesībām vecākā meita daļu naudas nopelnījusi pati, pēc stundām skolā strādājot tipogrāfijā.Tomēr Līga un Andris par dzīvi ļoti nesūrojas. Jā, esot grūti, bet daudzi laukos dzīvojot līdzīgi. Ko tad lai sakot cita ģimene viņu pagastā, kurā aug astoņi bērni?

 

Tomēr tik un tā Līga ļoti cer, ka reiz Latvijā iestāsies labāki laiki un varēs dzīvot pārticīgāk. Dzīvesbiedrs viņai iebilst, jo viņam ticība zudusi. "Katrs pats esam savas laimes kalēji. Neviens uz paplātes mums nepienesīs neko klāt," secina Andris.

 

Viņš pat negrib klausīties televizorā "tās pasakas, ko tur stāsta". "Visu laiku tikai sola. Kādu solījumu taču vajag arī pildīt. Atmodas sākumā teica, - paies kādi 10 gadi, un būs, kā Eiropas Savienībā. Nu labi, tagad veikali ir pilni, bet ko tas līdz, ja klāt netiec?" saka Andris.

 

Galvenais, - lai tikai būtu darbs, uzsver Butkini. Ģimene atzīst, ka no vienas algas izdzīvot nevarētu. Problēmas būtu jau tad, ja abiem aizkavētos algas izmaksa.

 

Vairs nav arī, uz ko ietaupīt sadzīvē, jo viss iespējamais jau izdarīts. Butkini savā dārzā audzē kartupeļus un citus dārzeņus, kas līdz ar to nav jāpērk veikalā. Pašiem ir sava tehnika, lai apstrādātu dārzu, tāpēc tā nav jāīrē no citiem.

 

Ģimene dzīvo Variņu centrā daudzdzīvokļu mājā, kur par kopsaimniecības pajām savulaik privatizēja dzīvokli. Ēkai ir savs apkures katls, kuram malku piegādā visi mājas iedzīvotāji. Papildus viņi vēl maksā kurinātājam. Lai apkure būtu lētāka, Andris ierīkoja dzīvoklī pašiem savu apsildes sistēmu - izņēma no pieliekamā plauktus un ielika malkas katlu. Darbi saskaņoti ar Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestu.

 

Līga priecājas ne vien par to, ka šādi dzīvokli apsildīt ir lētāk, bet arī par to, ka viņiem ir siltais ūdens. Mājas pārējie iemītnieki iztiekot ar auksto ūdeni apkures problēmu dēļ.

 

Kredītsaistību ģimenei nav. Savulaik nolūkojuši Līvānu māju Variņos, gribējuši pirkt, bet visas bankas aizdevumu (10 tūkstošus latu) atteikušas, - ienākumi esot par mazu.

 

Lai cik grūti ir izdzīvot, bērnu izglītībai nauda ir jāatlicina. Par to Līga un Andris ir vienisprātis. "Bērni ir jāizskolo. Tas ir galvenais. Un par meitām mums ir vislielākais prieks dzīvē," saka vecāki.

 

Visas trejmeitiņas ir gudras, skolā mācās tikai uz labām atzīmēm. "Neesmu sēdējusi viņām klāt un bikstījusi - mācies, mācies! Pašām tās mācības kaut kā aizgāja," atzīst Līga.

 

Tas, ko vecāki vēlas redzēt savu bērnu raksturā, ir darba mīlestība, sirsnīgums un izpalīdzība. Andris teic, ka arī pats labprāt cenšas izpalīdzēt citiem, kaut pašam ir grūti.

 

Meitu nākotni Butkini saredz pilsētā. Dzīvi laukos viņi saviem bērniem nenovēl. Darbu atrast ir grūti. Ja tas ir, tad algas ir zemākas, nekā pilsētās, taču jāstrādā varbūt pat smagāk.

 

Līga putnu fermā strādā četrus gadus. "Viegli nav, - jālasa olas, jābaro vistas, jāstaigā pa kūti un jāskatās, vai olas nav sakrājušās kaudzē. Fermā gaisā ir amonjaka smaka, tāpēc saķēru klepu un netieku no tā vaļā," viņa stāsta.

 

Tomēr, neraugoties uz to, viņai ir darbs, un regulāri tiek maksāta alga. Tāpēc Līga un Andris ir priecīgi, ka Variņu pagastā ir SIA "Palsa", kas dod darbu daudziem pagasta iedzīvotājiem.

 

Savus pienākumus Butkini cenšas paveikt godprātīgi. Andris savulaik pat saņēma pagasta padomes Pateicības rakstu par ieguldīto darbu SIA "Palsa" un arī pagasta attīstībā.Atslodzei no darba vajag kādu vaļasprieku. Andrim tā ir zemledus makšķerēšana un motosports. Pats viņš motokrosā nebrauc, toties regulāri dodas skatīties sacensības visā Latvijā un tās fotografē. Par fani kļuvusi arī vidējā meita Rota.

 

Ja sestdienas un svētdienas ir brīvas, tad Andris uzzina, kur notiek kārtējie mači, un dodas ceļā. Ja sacensības ilgst divas dienas, tad nakts tiek pārlaista automašīnā. Ir arī kompānija - draugi no Smiltenes un pašu ciemata.

 

Reiz Andris pat aizbrauca uz motokrosa sacensībām Lielbritānijā - Nāciju kausa izcīņu. Lai segtu ceļa izdevumus, salasīja sievas dzimtajās mājās Aumeisteros metāllūžņus un pārdeva.

 

Līga līdzi vīram nedodas. Netiekot darba dēļ, jo trīs dienas jāstrādā, ceturtā - brīva. Brīvajā dienā viņa saimnieko mājās.

 

Kādreiz Līgas vaļasprieks bija mājas toršu cepšana. "Kad varinieši sagaidīja 2000. gadu, dienā izcepu četras kūkas un ar to pašu arī beidzu. Nemaz negribu uz kūkām vairs skatīties," viņa smejas.

 

Tomēr savu ģimeni Līga palutina joprojām. Viņa zina īpašu, no mammas mantotu kūkas recepti. Starp biskvīta kārtām jāliek nevis ievārījums, bet salda masa.

 

Tās pagatavošanai vajag litru piena, četras olas, miltus - četras deserta karotes, cukuru pēc vēlēšanās un vaniļu. Olas sakuļ ar cukuru, sajauc ar miltiem un iemaisa karstā pienā. Masa jāmaisa strauji, lai nesveltos kunkuļos. Tortes rotājumam Līga samīca paciņu sviesta, sajauc ar pusi bundžiņas kondensētā piena (bundžiņa iepriekš ūdenī jāvāra 40 minūtes), pieliek klāt daļu no iepriekš pagatavotās saldās masas un saputo.

 

Gatavot ēst Līgai patīk, ja vien ir, no kā. "Kādreiz, kad Aumeisteros audzējām cūkas, tad bija gaļas izvēle karbonādēm, kotletēm, gulašam. Mūsu veikalos svaigu gaļu nevar nopirkt. Ja nebrauc uz pilsētu, tad jāiztiek ar desām vai sardelēm," viņa nopūšas.

 

Butkinu ģimenes "trīs vaļi" ir bērni, mājas, darbs. Citām ģimenēm Līga un Andris iesaka nezaudēt saticību.

 

Dzīve jau tā ir grūta, un, ja vēl ģimenē labi neklājas, tad ir pavisam slikti. Savējiem jābūt stipram balstam citam priekš cita.

Uldis Birkenšteins,

Variņu pagasta padomes priekšsēdētājs:

 

- Kopā ar sievu Agitu bijām vedēji Līgas un Andra kāzās. Agita un Andra brālis ir klasesbiedri. Ļoti labi zinu Andri un Līgu. Kolosāla ģimenīte! Cilvēki cenšas un strādā. Ļoti pareizi, ka viņiem galvenā ir bērnu izglītība. Arī es domāju tāpat. Bērniem un viņu izglītībai jābūt prioritātei ģimenē, jo tas ir ieguldījums, kas nāk atpakaļ.

Protams, cilvēkiem šodien nav viegli, it sevišķi laukos. Noskaņojums ir drūms. Pagastā visiem nav darba. Bezdarba līmenis it kā nav augsts, taču cilvēki nesaņem tik lielas algas, cik gribētu. Ekonomiskā situācija ne tikai Rīgā, bet arī laukos stipri iedragājusi sistēmu.

 

Līdz ar to samazinās algas. Veikalos redzam, ko ar cenām izdarījusi inflācija. Līdz ar to cilvēkiem ir problemātiskāk nopirkt gan pārtiku, gan drēbes un pārējo. Jāpriecājas, ja pagaidām vēl ir darbs. Protams, mums visiem gribētos saņemt vairāk. Taču strādniekiem jāsaprot reālā situācija valstī, - uzņēmēji nav spējīgi vairāk samaksāt.

Komentāri 2

Krievs

ta saucama ekonomiska problema pastav jau no 80 gadu beigam...visa pasaule...ne es to pateicu pirmais...reiz pa reizei izdoma kadu lietu, ko uzpus...dot com vilnis...tagad nekustamais...vel kas bus....bet parsvara pasaule jau driz 30 gadus neaattistas, jo nav kur....ir sasniegts limenis...viss...augt augstak vairs nav kur.
pareizak butu veidot kautko lokali katra valsti, bet tas ir pretruna ar masonu globalizacijas planiem, lidz ar to parastiem atliek tikai klusi...un lidz ar to ne mazak interesanti dzivot.
vajag tikai atbrivoties no ta iedomu gusta, ka jauka dzivite saksies, kad bus jauna masina un vel paris desmit lietu no iedomu saraksta.
dzives laime slepjas citur, ne iedomu saraksta!
prieks, ka pastav cilveki kuri saprot to.

pirms 11 gadiem, 2008.10.24 12:13

Krievs

Lidz ar to ari krizes nav...jeb var pateikt, ka krize bija vienmer...nekustamais, kuru dazi uzskatija ka laimes lietu, neskara visus, dazi no ta neko neieguva...varbut tikai kautkadas placebo zales, veida, redz valsts aug.
Auga, bet daleji, varetu teikt pat perversi, vairakas lietas bija ne ar ko nepastiprinatas.
Virtuala nauda virtualaja biznesa.

Peksni viss beidzas, un re sakas krize...
pareizi sakot galvaas...
Acimredzami ka ne visiem, bet tikai tai dalai kura spelejas virtuali...kuri domaja, ka aiznemta nauda ir kautkas, ko nekad nenaksies atdot, ka ari nesapratot, ka katrs aiznemtais lats vairo vel 9 ne ar ko nepastiprinatus latus.
Logiski ka viss aizgaja pa gaisu.

Bet aiznemtus lidzeklus ir jaatdod....lidz ar to lidzsvars...to var izteloties, ka zelta mazgasana dulkaina udeni...
Patreiz notiek tirgus nosusinasana...lieka nauda aiziet...pec gadiem diviem trim atklasies kas ir dross un vajadzigs, un kas bija izveidots bez skaidra aprekina.

Pec gadiem 5-7 drosi varu teikt, ka saksies jauns attistibas etaps....ne agrak.

Bet pedejue gadi var atkartoties ne agrak ka pec gadiem 20-30...un atkal uz isu bridi...tapec ka spekulacija un gaisa nauda ir nekas...
Recesijas ka tadas valsti nav, aplami uzskaitit to kas veidots no spekulacijam un eiropas naudam, atskiriba uz parejiem gadiem valstij ir kopprodukta pieaugums, niecigs bet skatoties kadas mums razotnes, i tas ir labi.

Aplami domat, ka var veidot +30% pieaugumu jebkura nozare katru gadu...lohu bari kuri pateres jau nekrit katru dienu tukstosiem no brinummaisa ar naudas pilnam kabatam.
Kad sapratis cilvece to, kad beigsies letas naudas apgrozijums, tad saksies normala ekonomika un reali vajadziga darbiba, nevis kautkadi mifiski nevienam nevajadzigi biznesi, kuru liktenis ir mirt nepiedzimstot.

Te protams trauce ES ar savam prasibam...bet te jau viela pardomam politikiem, ka ari tiem kuri izdabaja ES, pienemot valstij neizdevigus noteikumus.

pirms 11 gadiem, 2008.10.24 12:31

Noderīgi