8778: NĒ – izglītībai, pensijām, autoceļiem. NĒ – valsts attīstībai? 7

Aicinot protestēt pret jaunajiem Latvenergo tarifiem, tādejādi samazinot uzņēmuma peļņu, paši protestētāji un to atbalstītāji ir piemirsuši vienu būtisku lietu - samazinot Latvenergo peļņu, automātiski samazināsim iemaksu apjomu valsts budžetā.

Tieši no šī lielā valsts maka tiek nodrošināti arī sociālie maksājumi. Tātad, vai protestēsim paši pret sevi?

Novērojot publiskajā telpā esošo neapmierinātību ar AS „Latvenergo" jaunajiem tarifiem, ir jāsaprotot vairākas patiesības, kas saistītas ar šo tarifu koriģēšanas pamatotību, kuras, šķiet, līdz šim nav plašāk apspriestas sabiedriskajā telpā. Šoreiz, atkāpjoties no individuālo tarifa izmaksu pieauguma, ir lietderīgi palūkoties uz plašākām savstarpējām sakarībām, kādas pastāv starp valsti un valsts uzņēmuma AS „Latvenergo" finanšu rādītājiem.

Apzinoties ekonomisko situāciju, kurā valsts šobrīd atrodas, un no tās izrietošās sekas valsts budžetam, dažādas interešu grupas regulāri aicina valsts amatpersonas nodrošināt finansiālu atbalstu vienai vai otrai vajadzībai t.sk. izglītībai, pensijām, autoceļiem, ražotājiem utt. Tajā pašā laikā šobrīd notiek aktīva aģitēšana pret pieaugošajiem tarifiem, kā arī ik pa laikam tiek kritizēti atsevišķi valsts īpašumā esoši komercuzņēmumi, kas strādā ar peļņu.

Diemžēl šajā diskusijā tiek aizmirsts svarīgs apstāklis, - visa šo komercuzņēmumu peļņa pēdējos gadus tiek novirzīta valsts budžeta papildināšanai, savukārt tie ir līdzekļi, kas jau tālāk tiek izlietoti pašu iedzīvotāju vajadzībām. Gadījumā, ja šādu ienākumu nebūs, nebūs arī ienākumu avotu, no kuriem papildināt valsts budžetu, attiecīgi arī maksājumus un atbalstus iedzīvotājiem, ekonomikai.

AS „Latvenergo" īpašnieks ir valsts un kā vairākkārt medijos ir uzsvērts, pēdējo gadu uzņēmuma peļņa tikusi ieskaitīta valsts budžetā. Tātad, tā tikusi izmantota iedzīvotāju ekonomisko vajadzību nodrošināšanai, tai skaitā valsts sociālā atbalsta funkciju realizēšanai.

Kā arī vairākās "Latvenergo" vadības intervijās ir skaidri un gaiši lasāms, ka lielas investīcijas nepieciešamas arī AS "Sadales tīkls" atbalstam, kurš visus pēdējos gadus ir strādājis ar zaudējumiem. Tieši šī ziema pierādīja, ka AS „Sadales tīkls" investīcijām nepieciešamo līdzekļu iztrūkums var radīt dramatiskas sekas ne tikai valsts ekonomikai kopumā.

Tas tieši skar katru mūsu valsts iedzīvotāju! Līdz ar to, lasot internetā par aicinājumiem uz protestiem, man radās tikai viens jautājums. Pret ko mēs protestēsim?

Pret tarifu, kurš daļai mājsaimniecību veidos nelielu palielinājumu, savukārt gandrīz pusei no visām mājsaimniecībām neko maksājumos nemainīs? Man šķiet, ka vienlaicīgi pieprasīt gan sociālo maksājumu, gan dotāciju palielināšanu, gan arī valsts uzņēmumu peļņas samazināšanu, nemainot tarifus, jau pašā saknē ir vērtējama kā destruktīva rīcība.

Komentāri 7

Šuriks

Tev vēl jāmācās studentiņ. Sāc strādāt, samaksā par dzīvokli, par siltumu, par gāzi, par elektrību, palaid bērnus skolā. Un tad uztraucies par monopolista peļņu.

pirms 10 gadiem, 2011.03.23 13:18

Gaida

Nu zinat monopolisti tik tiešām pelna uz tautas rēķina, tādas pašas ir pašvaldību NKUP,tur saprast par ko maksājam ir neiespējami,darbinieki vāvuļo kas ienāk prātā, ja citādi neprot paskaidrot, vainu noveļ uz datoriem, jo tie tā rēķina. Valsts pārvaldē un pašvaldībās skaidrību atrast ir praktiski neiespējami ,darbinieki sūta no viena kabineta uz otru skaidrības un atbildības nekādas.

pirms 10 gadiem, 2011.03.23 15:21

zivis2

Nu vienreiz viens iuzrakstījis kautko pareizi , a to visi tik protestē un protestē un paši nezin pret ko protestē.

pirms 10 gadiem, 2011.03.23 16:09

Globuss

Kamēr Latvijā būs televīzija, kura rādīs cik sū--gi ir Indijā un tai pašā Latvijā, kamēr rādīs "ziepju operas" un ja vēl runās kaut cik saprotamā latviešu valodā(akcenti jau tagad jūtami), nevienu latvieti protestēt un piketēt no siltā dīvāna arā nedabūsi. Latvietim jau vel ir labi, kā citiem viņu galīgi .......

pirms 10 gadiem, 2011.03.23 21:27

Tieši tā!

Studentiņ, vai vismaz vienu maksājumu savā dzīvē esat veicis?!
Izskatās, ka NĒ!
Latvieši no bedres ārā netiks, jo tiklīdz kāds saprātīgi sāks rīkoties, tā atradīsies vesels "brīvdomātāju" bars, kas momentā "nokaus " labi uzsākto.
Tāpēc jau 20 gadus sēžam mēslos un čivinām, ka nezkāpēc igauņi, leiši tik tālu tikuši.

pirms 10 gadiem, 2011.03.24 08:53

nazis

šim studentam vēl daudz jāmācās, lai augstskolā iemācīto dabūtu no galvas ārā un sāktu domāt atbilstoši reālajai dzīvei.
Valsts uzņēmuma peļņa, kas savākta no valsts iedzīvotājiem, pēc tam novirzīta sociālajai palīdzībai ... . Kāda no tā jēga? Atstājiet to naudu iedzīvotājiem, tas būs vienkāršāk.
Ne jau sociālajai palīdzībai šī nauda tiks novirzīta.

pirms 10 gadiem, 2011.03.24 10:13

Kravas

Students - malacis. Pareizi jau ir . Tarifus jau pacels tāpat , tikai tagad pateiceitoties tiem āmuriem protestētājiem VISIEM būs jāmaksā vienādi augts tarifs. hehe gudrie protestētāji.

pirms 10 gadiem, 2011.03.24 10:22

Citas ziņas