Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Aicina atzīmēt Starptautisko dzimtās valodas dienu

„Valoda ir katras kultūras pamatelements, kas no paaudzes paaudzē veidojis gan materiālo, gan nemateriālo tautas kultūras mantojumu un kopīgo atmiņu," teikts UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas (LNK) aicinājumā atzīmēt Starptautisko dzimtās valodas dienu 21. debruārī, kas pēc Apvienoto Nāciju Organizācijas iniciatīvas visā pasaulē notiek jau 12 gadus.

Šogad UNESCO LNK aicina Dzimtās valodas dienu veltīt saziņai ar cilvēkiem, kuri atrodas ārpus Latvijas, lai izceltu mūsu dzimto - Latvijas valsts valodu kā vērtību un unikālo saikni, kas vieno un mudina atgriezties.  

 

„Latvijā, tāpat kā daudzās citās valstīs, dzīvo un daudzus gadus līdzās pastāv dažādas etniskas grupas, un katrai no tām ir sava dzimtā valoda. Vienā valstī var pastāvēt tās teritorijā gadsimtiem ilgi lietotas valodas un to dialekti, kā arī dažādas mazākumtautību valodas.

 

Latviešu dzimtā un Latvijas valsts oficiālā valoda ir latviešu valoda, kas spējusi pastāvēt gadsimtiem, veidojot daudzveidīgu latviešu nemateriālo un materiālo kultūras mantojumu. Tāpēc valoda ir nozīmīgs pamats valsts un kultūras pastāvēšanai, jo tā ir spēcīgākais tradīciju uzturētājs, kas palīdz saglabāt un nodot vēstījumu nākamajām paaudzēm par to, kas mēs esam un kāda ir mūsu kultūra," norāda UNESCO LNK ģenerālsekretāre Dagnija Baltiņa. 

 

„Dzimtā valoda veido saikni, kas vieno pagātni, tagadni un nākotni, uztur piederību savas tautas un valsts tradīcijām un palīdz nezaudēt savas izcelsmes izjūtu. Šīs saiknes uzturēšana var būt dažāda - caur tautas dziesmām, dažādām spēlēm un rotaļām, teiku, pasaku un ticējumu stāstīšanu vai caur vienkāršas un regulāras sarunas uzturēšanu savā dzimtajā valodā, novērtējot un izceļot valodas plūdumu un bagātību," stāsta Dagnija Baltiņa.  

 

Lai pievērstu uzmanību valodu un kultūru daudzveidībai, aktualizētu dzimto valodu kā  vērtību un vairotu cieņu pret to, kā arī apziņu, ka tā ir pamats dziļas un daudzpusīgas personības attīstībai, UNESCO LNK aicina 21. februārī atzīmēt Dzimtās valodas dienu un mudina sabiedrību - īpaši skolas, bibliotēkas, pašvaldības, nevalstiskās organizācija u.tml. - rīkot un iesaistīties dažādos tematiskos pasākumos, piemēra, mācību stundas, diskusijas, stāstu vakarus, izmantojot informācijas un komunikāciju tehnoloģiju sniegtās iespējas, sazināties ar radiem, draugiem ārpus Latvijas. 

 

Dzimtās valodas dienas aktivitātes Latvijā 

Krāslavas novada pirmsskolas izglītības iestāde „Pīlādzītis" Dzimtās valodas dienu atzīmēs ar tai veltītu pēcpusdienu un konkursu 5 līdz 6  gadus veciem bērniem. 

 

Majoru vidusskolā  sākās projektu nedēļa, un tās laikā skolas grupa 21. februārī izstrādās erudīcijas konkursu ar valodas spēlēm, kas 23. februārī tiks izspēlēts Jaundubultu pansionātā kopā ar vecāko gadu gājuma cilvēkiem. Šis pasākums tiks iekļauts arī projektā "Paaudžu solidaritāte".  

 

Rēzeknes novada Dricānu vidusskolā notiks pasākums ar 2012. gada jubilāru - latviešu dzejnieku, rakstnieku un dramaturgu daiļdarbu publisku deklamēšanu un runāšanu.  

 

Daugavpils 11. pamatskolā 1. - 9. klašu kolektīvi tiks iesaistīti aktivitātēs, kuru mērķis ir attīstīt izglītojamo prasmi cienīt un izkopt savu dzimto valodu. Tiks apkopoti sakāmvārdi par valodas gudrību. 

 

Ogres novada Lauberes pagasta bibliotēkā  21. februārī notiks tautasdziesmu vakars "Skani mana valodiņa", kura ietvaros tiks runāts par dzimtās valodas nozīmi, Dainu skapi kā pasaules kultūras sastāvdaļu, tiks skandinātas un izdziedātas tautasdziesmas, kā arī organizēta sazināšanās caur programmu Skype ar tuviniekiem ārvalstīs. 

 

Burtnieku novada Rencēnu pamatskolā, atzīmējot Dzimtās valodas dienu, notiks konkurss "VAZ- VALODA, ATMIŅA, ZINĀŠANAS", kurā piedalīsies 5. -9. klašu skolēni. Valmieras Jaunatnes centra "Vinda" Jauniešu klubs "Acis" Dzimtās valodas dienu atzīmēs ar videoakciju, kuras laikā tiks filmēti audzēkņu un pedagogu viedokļi par savu dzimto valodu. 

 

Bišumuižas filiālbibliotēkā ir sagatavota izstāde "Teci, teci valodiņa", bet Pūres pagasta bibliotēkā Informācijas un novada izpētes centrs 21. februārī aicina visus, kuri kādu laiku dzīvojuši svešumā vai kuriem radi, paziņas dzīvo ārzemēs, uz Stāstu pēcpusdienu. Jau šobrīd no tiem pūreniekiem, kuri izbraukuši un dzīvo citā valstī, saņemtas 10 vēstules, kas tiks nolasītas pasākumā. 

 

Kārsavas pilsētas pirmsskolas izglītības iestāde rīkos Meteņdienas pasākumu, iepazīstinot bērnus ar tautas tradīcijām un latviešu gadskārtām, mācot tautasdziesmas, stāstot ticējumus un skaidrojot to saistību ar dabas norisēm, kā arī organizējot telpu rotāšanu un tradicionālo ēdienu gatavošanu. 

 

Balvu pamatskolā  rit valodu mēnesis, kura ietvaros notiek rokrakstu konkurss „Protu rakstīt glīti!", klusās lasīšanas stundas, Valentīndienas pasākums angļu valodā, angļu valodas pēcpusdiena 3. - 4. klašu skolēniem, krievu un vācu valodas pēcpusdiena 6. klašu skolēniem, Masļeņica un krievu kultūras nedēļa, spēļu un rotaļu starpbrīži, skolas olimpiāde latviešu valodā 5. - 6. klašu skolēniem, zīmējumu konkurss „Dzīvie burti", izstāde „Teici, teici, valodiņa...", kā arī spēle „Erudīts" par pasaules valodām.

Citas ziņas