Aicina putnus vērot atbildīgi un saudzīgi

Latvijā pēdējo gadu laikā arvien pieaug putnu vērošanas un fotografēšanas popularitāte. Diemžēl nereti nezināšanas un pieredzes trūkuma dēļ neapzināti putniem tiek nodarīts ievērojams kaitējums.

Piemēram, fotografējot putnus ligzdas tuvumā, ligzda tiek atklāta plēsējiem. Tādēļ „DHL Express" un Latvijas Ornitoloģijas biedrība „GoGreen" programmas ietvaros aicina aktīvi iesaistīties putnu vērošanā un fotografēšanā, taču darīt to nekaitējot putniem.

Viesturs Ķerus, Latvijas Ornitoloģijas biedrības valdes priekšsēdētājs: „Esmu gandarīts, ka putnu vērošana Latvijā kļūst arvien populārāka un ka sabiedrība ar vien vairāk novērtē Latvijas dabas bagātību un daudzveidību! Tomēr jāatceras, ka neuzmanīga putnu vērošana un fotografēšana var tiem nodarīt būtisku ļaunumu, traucējot to barošanos migrāciju laikā vai ligzdošanu, tāpēc jāraugās, lai putni nekļūtu par mūsu vaļasprieka upuriem."

Svarīgākie ieteikumi nekaitīgai putnu vērošanai un fotografēšanai

„DHL Express" un Latvijas Ornitoloģijas biedrība apkopojusi nozīmīgākos putnu vērošanas un fotografēšanas pamatprincipus:

> Netramdi un lieki netraucē putnus! Putni nedrīkst ciest no mūsu vēlmes tos vērot un fotografēt. Īpaša piesardzība jāievēro putnu ligzdošanas vietās. Pat ja putni ligzdu pēc cilvēka īslaicīga apmeklējuma nepametīs, ligzdas izpostīšanas risks stipri palielinās, jo to daudz vieglāk atradīs plēsēji. No putnu fotografēšanas pie ligzdām labāk izvairīties.

> Saudzē putnu dzīvesvietas! Nebojā un nepiesārņo putnu dzīves vidi, centies neatstāt dabā aiz sevis neko lieku.

> Centies uzzināt vairāk! Iepazīstot putnu uzvedību un saucienus, tu varēsi plānot to vērošanu un fotografēšanu tā, lai putnam traucētu pēc iespējas mazāk.

> Cieni citu tiesības un nepārkāp savējās! Atceries, ka putnus var vēlēties apskatīt un nofotografēt arī citi. Cieni zemes īpašnieku un apsaimniekotāju tiesības. Apmeklējot īpaši aizsargājamās dabas teritorijas, noskaidro un ievēro to izmantošanas un aizsardzības noteikumus.

> Dalies ar savām zināšanām pārdomāti! Ja izdodas atrast īpaši aizsargājamas putnu sugas ligzdošanas vietu, par to vajag informēt ornitologus, bet plaši izplatīt šo informāciju nav ieteicams.

Par katru putnu fotogrāfiju „DHL Express" ziedos melnā stārķa atbalsta programmai

Jūlija Usoviča, programmas „GoGreen" pārstāve: „Šogad ikviens putnu vērotājs tiek aicināts piedalīties īpašā fotokonkursā „Redzēji - pastāsti citiem", pievienojot savas bildes ar gājputnu fotoattēliem.

Fotokonkurss norisināsies līdz maija vidum sociālajā portālā www.draugiem.lv/DHLGoGreen atbalsta lapā. Par katru galerijai pievienoto fotogrāfiju „DHL Express" ziedos Latvijas Ornitoloģijas biedrībai melnā stārķa atbalsta programmai. Turklāt labākie fotokonkursa bilžu autori tiks pie patīkamām balvām putnu vērošanai."

Pirms došanās vērot putnus, akcijas rīkotāji iesaka apdomāt par piemērotu apģērbu, jo putnu vērošana notiek brīvā dabā, tāpēc jārēķinās ar nepastāvīgiem laika apstākļiem un vērošanas vietai atbilstošu apģērbu. Tāpat arī putnu vērošanai noderēs pareiza optikas izvēle - binoklis, kas ļauj putnus labāk apskatīt un pamanīt to, ko ar neapbruņotu aci nebūs iespējams, un fotoaparāts skaistām bildēm.

Populārākās putnu vērošanas vietas Latvijā ir Kolkasrags, Kaņiera ezers, Bērzciema jūrmala, Engures ezers, Lubānas ezers, Svētes grīva, Jaunmārupes lauki, Sedas purvs.

Citas ziņas