Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Apzina situāciju lauksaimniecībā

Centrālā statistikas pārvalde sadarbībā ar Lauku atbalsta dienestu un Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centru ir uzsākusi lauksaimniecības skaitīšanu.

"Tā tiek veikta reizi desmit gados ar mērķi iegūt detalizētu informāciju par situāciju lauksaimniecībā. Lauksaimniecības skaitīšanā iegūtie rezultāti tiks izmantoti situācijas analīzei nozarē un atbilstošas politikas īstenošanai - kā objektīvs arguments Latvijas sarunās ar Eiropas Komisiju par jauno tiešo maksājumu apjoma noteikšanu un finansējuma izlīdzināšanu starp ES dalībvalstīm," informē Vidzemes Lauku konsultāciju biroja ekonomists Jānis Orleans. Aprīlī un maijā viņš piedalās statistikas skaitīšanā, kā Valkas statistikas intervētājs.

Ievadīs kopējā datu bāzēJ. Orleana galvenais uzdevums ir konsultēt lauksaimniekus par anketu aizpildīšanu un ievadīt tās kopējā datu bāzē.

Lauksaimniecības skaitīšana ir uzsākta aprīlī un turpināsies līdz septembra vidum. Paredzēts aptaujāt 90 tūkstošus lauku saimniecību, tai skaitā no 20 tūkstošiem saimniecību paredzēts iegūt informāciju par pielietotajām lauksaimnieciskās ražošanas metodēm. Skaitīšanā neiekļaus lauku saimniecības, kurām ir tikai piemājas dārziņu (līdz vienam hektāram) un nav citas lauksaimnieciskās darbības.

Lauksaimniecības skaitīšanā iegūs vispārīgu informāciju par lauku saimniecību, tās īpašnieku un vadītāju informāciju par zemes izmantošanu, lauksaimniecības dzīvnieku skaitu, bioloģiskās lauksaimniecības sistēmām, izmantotajām lauksaimniecības būvēm un saimniecības tehnisko aprīkojumu (ieskaitot iekārtas atjaunojamās enerģijas ražošanai). Iegūs arī informāciju par nodarbinātajiem lauksaimniecībā un citām saimnieciskās darbības aktivitātēm.

 

Lai saņemtu ES maksājumusLauksaimnieciskās ražošanas metožu apsekojuma mērķis ir iegūt agrovidi raksturojošu informāciju par pielietotās augsnes apstrādes metodēm, veiktajiem augsnes auglības saglabāšanas pasākumiem, dzīvnieku novietnēm un kūtsmēslu krātuvēm par pielietotās laistīšanas metodēm saimniecībā.

Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) intervētāji lauksaimniecības skaitīšanas informācijas vākšanu veiks aprīlī un maijā Lauku atbalsta dienesta Reģionālajās lauksaimniecības pārvaldēs un sektoros speciāli norādītās telpās.

"Lauksaimnieki, kuri pretendē uz ES platību maksājumiem, vienlaicīgi ar pieteikuma formu iesniegšanu Lauku atbalsta dienestam, tiek aicināti sniegt informāciju skaitīšanas vajadzībām CSP intervētājiem, tādējādi ekonomējot gan savu laiku, gan arī valsts finanšu līdzekļus.

Lai iepriekš varētu sagatavoties intervijai, kopā ar platību maksājumu pieteikumu formām lauksaimnieki saņems lauksaimniecības skaitīšanas anketu paraugus un informatīvo vēstuli," skaidro J. Orleans

Lauksaimnieki, kuri, pildot pieteikuma formas, konsultēties ar Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centru (LLKC) novadu lauku attīstības speciālistiem, vienlaicīgi varēs viņiem iesniegt lauksaimniecības skaitīšanas informāciju. Pastāv iespēja sūtīt skaitīšanas anketas arī CSP Lāčplēša ielā 1, Rīgā, LV 1301.

Lauku saimniecības, no kurām informācija netiks iegūta pavasarī, LLKC intervētāji apmeklēs un veiks intervijas jūlijā un augustā saimniecībās uz vietas, kā arī līdz septembra vidum CSP telefoninterviju centra intervētāji aptaujās lauku saimniecības pa tālruni. Sākot ar jūliju, būs iespēja aizpildīt lauksaimniecības skaitīšanas anketu elektroniski CSP mājaslapā.

Tikai statistiskiem nolūkiemIegūtos datus izmantos tikai statistiskiem nolūkiem kopsavilkumu veidošanai, datu grupēšanai un lauksaimniecībā notiekošo procesu analīzei Latvijā un reģionos. Šīs ziņas netiks izmantotas nodokļu administrēšanai.

Sīkāku informāciju par lauksaimniecības skaitīšanas norisi var iegūt CSP mājaslapā: http://www.csb.gov.lv/.Gluži tādu pašu darbu kā J. Orleans Valkas novadā veiks Ilona Krūmiņa, Smiltenes novadā - Laima Āboltiņa, Strenču novadā - Gunita Kainaize un Vidzemes Lauku attīstības biroja lauku attīstības speciāliste Valda Empele.

Citas ziņas